Pani Jesień cyfrę 3 niesie. Scenariusz zajęć
w grupie 3-, 4-latków
Cel ogólny: zapoznanie dzieci z cyfrą 3.
Podstawa programowa: IV/15
Cele szczegółowe:
- dziecko opowiada co widzi na obrazkach,
- dziecko zna cyfry 1,2,3,
- dziecko liczy w zakresie 1-3,
- dziecko potrafi współpracować z innymi,
- dziecko śpiewa piosenkę,
- dziecko naśladuje ruchy nauczyciela,
- dziecko wypełnia kontur cyfry 3 kaszą,
- dziecko swobodnie wypowiada się na temat zajęć.
Metody pracy:
- czynna,
- oglądowa,
- słowna.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zespołowa.
Pomoce dydaktyczne: CD „Klaśnij, tupnij”, CD „Jedzie pociąg”, jesienna spódnica na kształt chusty animacyjnej, obrazki do opowiadania bajki - „Trzy świnki”, miseczki plastikowe, klocki, obręcze, cyfry 1,2,3; kontury cyfry 3, klej, kasza.
Nauczycielka prowadząca zajęcia zakłada spódnicę pani jesieni oraz wianek (np. papierowy) z jesiennych liści.
Przebieg zajęć:
1. „Pani jesień wita dzieci” – powitanie każdego dziecka piosenką.
2. „Witamy się” – witamy się dłońmi, ramionami, głowami, kolanami..
3. „Podróż do „Cyferkowa”” – zabawa „Jedzie pociąg”.
4. „Mieszkańcy Cyferkowa” – przypomnienie poznanych cyfr: 1 i 2.
5. „Pani jesień” – zabawa przy piosence ze spódnicą /na wzór chusty animacyjnej/, rzucanie liści przez panią jesień w czasie piosenki.
6. „Zaczarowane miseczki” – każde dziecko otrzymuje miseczkę z różną ilością klocków (1-3). Każde dziecko stuka o miseczkę tyle razy ile klocków ma w miseczce. Nauczyciel rozkłada 3 obręcze z cyframi: 1,2,3. Zadaniem dzieci jest odłożenie miseczki do odpowiedniej obręczy w zależności od ilości klocków, które posiada w miseczce. Nauczyciel chwali dzieci za dobrze wykonane zadanie.
7. „3” - pokaz cyfry, kojarzenia do czego jest podobna.
8. „Kolorowe listki” – zabawa ruchowa przy piosence.
9. Wypełniane konturów cyfry 3 kaszą.
10. „Co podobało Ci się najbardziej w czasie zajęć?” – rozmowa z dziećmi na temat zrealizowanego zajęcia.