Zakładamy hodowlę cebuli - scenariusz zajęcia przedszkolnego
Cele ogólne:
- kształtowanie myślenia przyczynowo-skutkowego podczas obserwacji wprowadzanych zmian, porządkowania zdarzeń w historyjce obrazkowej,
- zwracanie uwagi na zmiany zachodzące w środowisku przyrodniczym w związku ze zmiana pory roku – wiosenne kwiaty, przyloty ptaków,
- wdrażanie do opieki nad hodowlą w kąciku przyrody, systematycznej obserwacji i wyciągania wniosków na podstawie jej wyników.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
uczestniczy w zabawach ruchowych przy piosence;
wskazuje podobieństwa i różnice pomiędzy różnymi cebulami;
liczy cebule,
przyporządkowuje ilość cebuli do cyfry,
określa właściwości fizyczne i wygląd cebuli,
sadzi cebule.
Metody:
- oglądowa: różnego rodzaju cebule, plastikowe doniczki, rękawiczki, worek z ziemią, plastikowa taca, woda, łopatka, konewka, ilustracja „Wzrost cebuli”,
- słowna: wypowiedzi dzieci na podstawie obserwacji ilustracji, okazów cebul,
- czynna: oglądanie i wąchanie cebuli, przeliczanie, porównywanie cebul, ilustrowanie za pomocą ruchu wzrostu roślin, czynności,, zabawa ruchowa ze śpiewem na powitanie.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, praca w parach (zespołowa).
Przebieg zajęć:
1. „Kwiatki rosną śpiewa ptak, pani wiosna mówi tak”: piosenka na powitanie.
2. „Cebule i cebulki” – zabawa badawcza. Nauczyciel przygotowuje różne rodzaje cebul (spożywcze żółte, czerwone, białe, duże, małe, cebulki kwiatowe – różnej wielkości i kształtów) i wkłada je do pudełka. Dzieci kolejno sprawdzają dotykiem, co jest w środku i próbują odgadnąć, wyjmują cebule. Dzieci: układają, dzielą wg kolorów, wielkości itp., przeliczają, porównują liczebność (więcej, mniej), określają podobieństwa i różnice, przeznaczenie.
3. „Cebulka i buraczek” – taniec.
4. „Liczymy cebulki” - każde dziecko otrzymuje pewną ilość cebulek w miseczce i odkłada je w odpowiednią poręcz o odpowiedniej cyfrze.
5. „Rozwój cebulki” – rozmowa na podstawi ilustracji.
6. „Cebulka rośnie” – zabawa ruchowa przy muzyce.
7. „Sadzimy cebulę” - w przygotowane pojemniki dzieci sypią ziemię i kładą na niej cebule spożywcze. Wbijają przygotowany na wykałaczce napis: „cebula”. Potem ustawiają w kąciku przyrody.
8. Zabawa tematyczna – w czasie sadzenia cebulek pozostałe dzieci bawią się w sklep z cebulkami lub wykorzystują cebulki do zabawy w kąciku kuchennym.