Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
w grupie 3-, 4-latków
Temat dnia: Pani Jesień literkę „A” niesie
Cel ogólny: integrowanie środowiska przedszkolnego i rodziców,
zapoznanie dzieci z literą A.
Podstawa programowa:
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
4) rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane na skutek zabawy i spontanicznych
odkryć, odczytuje krótkie wyrazy utworzone z poznanych liter w formie napisów
drukowanych dotyczące treści znajdujących zastosowanie w codziennej
aktywności.
Cele szczegółowe:
- dziecko próbuje za pomocą dotyku rozpoznać ukryte owoce,
- dziecko zna literę A,
- dziecko potrafi zaśpiewać piosenkę o tematyce jesiennej,
- dziecko potrafi liczyć w zakresie 1-3,
- dziecko potrafi współpracować z innymi,
- dziecko naśladuje ruchy nauczyciela,
- dziecko wypełnia plasteliną kontur, ozdabia cekinami.
Metody pracy:
- czynna,
- oglądowa,
- słowna.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zespołowa.
Pomoce dydaktyczne: CD „Klaśnij, tupnij”, CD „Jedzie pociąg”, "Literkowo" U. Kozłowska, jesienna spódnica prowadzącej uszyta na kształt chusty animacyjnej, kosz, ananas, avocado, arbuz, chustki, widelczyki, serwetki, kredki, plastelina, cekiny.
Przebieg zajęć:
1. „Pani jesień wita dzieci” – wejście pani jesieni z koszem owoców (arbuz, ananas, avocado). Rozmowa na temat aktualnej pory roku. Powitanie przy muzyce.
2. „Witamy się” – witamy się dłońmi, ramionami, głowami, kolanami itd. Zapraszamy do zabawy rodziców.
3. „Podróż do „Literkowa”” – zabawa „jedzie pociąg z daleka”.
4. „Mieszkańcy Literkowa” – przypomnienie poznanej literki „o,O”
- śpiewanie piosenki o „O”
Do wierszyka z książki „Literkowo” U. Kozłowskiej
5. „Pani jesień” – zabawa przy piosence ze spódnicą /na wzór chusty animacyjnej/, rzucanie liści przez panią jesień w czasie piosenki.
6. „Zaczarowany kosz Pani Jesieni” – rozpoznawanie za pomocą dotyku ukrytych owoców. Zaproszenie rodziców do zabawy. Rodzic zasłania chustą oczy dziecka, nauczyciel wkłada po jednym owocu lub warzywie dziecku do rąk, dziecko za pomocą dotyku rozpoznaje owoc, mówi rodzicowi. Na zakończenie zabawy każde dziecko głośno wypowiada nazwę owocu lub warzywa, które rozpoznało.
- pytanie zadane przez nauczyciela: Które z tych owoców nie rosną w Polsce?
- wymieniamy, dzielimy na sylaby, liczymy sylaby.
- Ile ich jest?
- Ich nazwy zaczynają się tak samo: ananas, awokado, arbuz. Co słyszymy na początku tych wyrazów?
- rozłożenie obrazków tych owoców.
7. „A” - pokaz litery drukowanej,
- skojarzenia do czego jest podobna,
- próba ułożenia z kredek wielkiej litery A (lub z paluszków słonych do jedzenia).
8. „A czy malutkie, czy bardzo duże” – zapoznanie dzieci z piosenką (do wierszyka U. Kozłowskiej „Literkowo”)
- Ja jeszcze raz zaśpiewam, a wy ze mną pokazujcie.
9. „Częstujemy się arbuzem” – degustacja, korzystanie z widelczyków i serwetek, używanie zwrotów grzecznościowych.
10. „Moja okrągła buzia” – piosenka z pokazywaniem części ciała.
11. Wypełniane konturów litery „A z ananasem” – wyklejanie plasteliną i cekinkami.
12. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za zaangażowanie i obecność.