Konspekt zajęć kształtujących kreatywność dla grupy „stokrotki”
Cele główne:
-rozwój wyobraźni
-umiejętność łączenia doznań zmysłowych z materiałem
-odrywanie efektów łączenia form oraz kolorów
Cele operacyjne:
Dziecko:
-ćwiczy motorykę małą
-rozwija zmysł estetyczny
-umie gospodarować przestrzeń pracy
-umie określić jakie zmysł odpowiada za jakie doznania
Metody pracy:
- słowna
-oglądowa
-aktywna
Formy pracy:
-grupowa
-indywidualna
Środki dydaktyczne:
Cerata, mąka ziemniaczana, jajka, woda, farby, brokat, cekiny, kolorowy piasek, fartuchy ochronne, drewniane nożyki i wałki, drewniane patyczki, pianka do golenia, ilustracje
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel wita się z uczniami za pomocą pluszowego misia, pyta o ich samopoczucie i o to co najbardziej lubią robić po przedszkolu.
2. Pluszowy misiu opowiada o swojej ostatniej przygodzie z plasteliną prezentują ilustrację swojej pracy, a także zdradza dzieciom, że bardzo lubi słodkie babeczki, również pokazując zdjęcie jego ulubionych przysmaków.
3. Dzieci siadają do stolików, każda grupa otrzymuje pojemnik mąki ziemniaczanej, dwa jajka, butelkę ciepłej wody oraz piankę do golenia.
4. Nauczyciel proponuje, aby dzieci w dowolny sposób połączyły ze sobą powyższe składniki i sprawdziły jaki materiał im z tego powstanie.
5. Z połączonych składników dzieci ulepiły ciasto przypominające w dotyku ciastolinę.
6. Każde dziecko dostało wydzieloną część ciasta i z dowolny sposób mogły je ozdobić i zabarwić, mieszając ze sobą farby, dodając brokat, kolorowy piasek i cekiny.
7. Każde dziecko mogło ze swojego kolorowego ciasta ulepić dowolną rzecz, używając do tego dłoni, drewnianych patyczków, wałków oraz nożyków.
8. Po skończonej pracy każdy po kolei prezentował swoją pracę, reszta grupy miała za zadanie zgadnąć czym jest powstała rzecz oraz jakimi materiałami została ozdobiona.