KONSPEKT ZAJĘĆ W GRUPIE „STOKROTKI”
Temat: „Dlaczego jesień jest kolorowa?”
Cele główne:
• nabywanie umiejętności planowania pracy plastycznej
• rozwijanie wyobraźni twórczej i ekspresji ruchowej;
• doskonalenie sprawności manualnych;
• inicjowanie ruchów prowadzących do poznania własnego ciała, wyczucia ciężaru, czasu i przestrzeni.
• Ćwiczenie orientacji przestrzennej, analizy i syntezy słuchowej.
• Ćwiczenia narządów mowy.
• Inicjowanie ruchów kreatywnych
• Poszerzanie wiedzy i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Wykonuje ruchy niekonwencjonalne,
• Starannie i prawidłowo wykonuje zalecane ćwiczenia
• Stosuje się do reguł ustalonych w zabawie,
• Potrafi naśladować dźwięki i ruchy,
• Doskonali orientację przestrzenna oraz orientację własnego ciała.
• Sprawnie reaguje na polecenia nauczyciela,
• Dostrzega zmiany w przyrodzie zachodzące podczas jesieni,
• Potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę do stworzenia pracy plastycznej.
Metody:
-podające
-aktywizujące : metoda opowieści ruchowej wg J.C. Thulina, metoda gimnastyki twórczej wg R. Labana
-czynne
Formy : z całą grupą, indywidualne.
Środki dydaktyczne: farby, pędzle, kartki, folia bąbelkowa, jesienne liście, ilustracje, opowiadanie „wycieczka po lesie”.
Przebieg zajęć:
1. Krótka rozmowa na wiodący temat tygodnia „Jesienią w parku i lesie”.
2. Oglądanie ilustracji przedstawiających jesienny las oraz jesiennych liści. Dzieci oglądają ilustracje przedstawiające las jesienią, a także jesienne liście. Zwracają uwagę na ich kolorystykę.
3. Ćwiczenia ruchowo – ortofoniczne na podstawie opowiadania nauczyciela „Spacerkiem po lesie”. – Nauczyciel proponuje wybranie się na wycieczkę do jesiennego lasu. Dzieci naśladują odgłosy i ruchy, obecne z opowiadaniu.
4. Krótka rozmowa z dziećmi na temat spaceru po lesie – nauczyciel zadaje pytania, dzieci opowiadają o zwierzętach, które były obecne w opowiadaniu oraz zjawiskach atmosferycznych.
5. Jesienne drzewo” – omówienie sposobu wykonania pracy, dzieci odbijają pomalowane dłonie na kartkach papieru tworząc koronę drzewa, za pomocą folii bąbelkowej oraz farb malują jesienne liście (żółte, czerwone, brązowe itd.)
6. Podziękowanie dzieciom za wykonanie pięknych prac. Poproszenie o porządkowanie sali.