SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Prowadząca: ..........................
Data: ....................................
Grupa: 3,4 – latki
Temat kompleksowy: Zielona wiosna zajączka Kicusia
Temat zajęcia: Wielkanocne święta
Cele operacyjne:
Dziecko:
- uważnie słucha zagadek czytanych przez nauczyciela
- podaje rozwiązanie zagadek
- wymienia zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi
- przelicza w zakresie 5 i więcej
- ilustruje ruchem sposób poruszania się zwierzątek
- śpiewa piosenkę i inscenizuje jej treść ruchem i gestem
- współpracuje z rodzicem w wykonaniu pisanki
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
Metody:
- podająca
- poszukująca
- ekspresyjna
- praktycznego działania
Formy organizacyjne pracy z dziećmi:
Grupowa, zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
2 koszyki, palma, jajka, sól, baranek, kiełbasa, serwetka biała, chleb, chrzan, ilustracje: baranka, pisanek, zająca, płyta muzyczna – piosenka Zając malowany, muzyka; B. Kolango słowa: D. Gellner, piosenka Pisanki, pisanki jajka malowane, słowa K. Różycka, muzyka A. Galant, A. Giordano, kolorowe flamastry, klej, nożyczki, taśma dwustronna, plastelina, ugotowane jajka, kolorowa włóczka, kolorowe cekiny, kolorowa bibuła, ozdoby świąteczne.
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa na powitanie.
Dzieci wspólnie z nauczycielem tworzą koło. W tle słychać muzykę. Dzieci wspólnie śpiewają piosenkę na powitanie.
Wszyscy są witam Was
Zaczynamy już czas
Jestem Ja
Jesteś TY
Raz, dwa, trzy
2. Wprowadzenie w tematykę Świąt Wielkanocnych.
Nauczyciel przynosi palmę wielkanocną. Wprowadza dzieci w tematykę świąteczną. Czy wiecie co dziś Wam przyniosłam? Jak inaczej możemy nazwać palmę wielkanocną? (bazie, kotki) Po co nam jest potrzebna palma, co z nią robimy?
3. Zabawa dydaktyczna Zagadki o tematyce wielkanocnej.
Nauczyciel wręcza wybranemu dziecku pisankę. Włącza piosenkę pt. Pisanki, pisanki. Podczas piosenki dzieci przekazują sobie pisankę. Gdy piosenka umilknie, dziecko, które ma pisankę podnosi ją do góry i podaje rozwiązanie zagadki, którą czyta nauczyciel. Po rozwiązaniu zagadki dzieci dzielą wyraz na sylaby, oraz podają ilość sylab w wyrazie.
Zagadka 1
Zwierz całkiem mały,
Ma dwa rogi, cztery nogi,
Z wełny kożuch na mróz srogi.
Trawę skubie cały ranek, ten biały to.... (baranek)
Zagadka 2
Długie uszy, ogon mały, bardzo jest nieśmiały.
I z ogonkiem jak pomponik przez zielone pola goni. (zając)
Zagadka 3
Co to jest: Kolorowe, malowane, ozdabiane i pisane
Na Wielkanoc darowane. (pisanki)
4. Wielkanocne zwierzątka – zabawa ruchowa.
Zabawa ruchowa „Zaczarowane zwierzątka” Dzieci ruchem i odgłosem naśladują barana, kurczaczka, zajączka.
5. Rozmowa na temat Świąt Wielkanocnych inspirowana pytaniami nauczyciela:
- Jakie święta się zbliżają?
- Jakie zwierzątka kojarzą Wam się ze zbliżającymi świętami?
- Z kim spędzacie święta?
- Jak obchodzi się Święta Wielkiej Nocy?
6. W Wielkanocnym koszyku - zabawa klasyfikacyjna
Nauczyciel przynosi 2 koszyki. Jeden pusty, który przygotujemy na Wielkanoc, drugi pełen różnych rzeczy. Zadaniem dzieci jest włożenie do koszyka tylko te rzeczy, które są związane ze Świętami Wielkanocnymi.
7. Zając malowany – śpiewanie piosenki i inscenizowanie jej gestem i ruchem
Dzieci stają wspólnie z nauczycielem w kole. Śpiewają piosenkę pt. Zając malowany wykonując umowne gesty i ruchy.
8. Zadanie matematyczne.
Nauczyciel pokazuje dzieciom pisanki w różnych kolorach i pyta dzieci:
- ile jest pisanek różowych?
- ile jest pisanek niebieskich?
- ile jest wszystkich pisanek?
9. Pisanki wielkanocne.
Ozdabianie wspólnie z rodzicami pisanek wielkanocnych.