KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Krąg tematyczny: Nadchodzi lato.
Temat dnia: Morskie przygody.
Cele ogólne:
• rozwijanie zainteresowań matematycznych
• rozwijanie aktywności twórczej.
Cele ogólne: dziecko:
• wysłucha wiersza i odpowie na pytania dotyczące jego treści
• nazywa odgłosy usłyszane podczas zagadek słuchowych
• nazywa rzeczy znajdujące się w koszyku z pamiątkami znad morza
• przelicza muszle
• dodaje i odejmuje w dostępnym zakresie
• kontynuuje rozpoczęty rytm
• uczestniczy z zabawie w formie opowieści ruchowej
Metody:
• słowna: pogadanka, rozmowa
• czynna: ćwiczenia do wykonania
• poglądowa: pokaz
Formy pracy:
• indywidualna
• grupowa
Środki dydaktyczne: koszyk z pamiątkami znad morza: muszelkami, koralami z bursztynu, obrazek przedstawiający latarnię morską, chustki, latarka, nagranie odgłosów morza
Przebieg zajęć
1. Słuchanie wiersza.
„Nad morzem błękitnym,
gdzie słychać szum fal,
miś znalazł muszelkę
i było mu żal.
Leżała na plaży,
samotna, niewielka,
o morzu marzyła
malutka muszelka”.
2. Rozmowa na temat utworu.
• Co znalazł miś?
• Gdzie miś znalazł muszelkę?
• Co robiła muszelka na plaży?
• Dokąd wybrał się miś na wycieczkę?
• Czym możemy podróżować?
Nauczyciel informuje dzieci, że dziś będziemy podróżować pociągiem.
Dzieci ustawiają się jedno za drugim tworząc „pociąg”. Wraz z n. śpiewają piosenkę „Jedzie pociąg”. N. oznajmia, że cała grupa dojechała nad morze i posłucha teraz jak ono pięknie szumi.
3. Zagadki słuchowe „Odgłosy morza”. Nauczyciel puszcza nagranie z odgłosami morza.
• Co słyszymy nad morzem?
4. Oglądanie skarbów znad morza.
Nauczyciel pokazuje dzieciom koszyk, w którym znajdują się kamyki, muszelki, kawałki bursztynu i inne pamiątki znad morza. Dzieci wyjmują po kolei te pamiątki, nazywają je. Nauczyciel wyjaśnia, że muszelki, bursztyny, kamyki morze wyrzuca na brzeg.
Nauczyciel rozsypuje garść muszelek na środek dywanu. Dz. oglądają i dotykają muszelki. Określają ich kształt, kolor, fakturę swoich muszelek, wypowiadają się na ich temat.
5. Ile jest muszli? – Zabawy matematyczne.
• Nauczyciel układa przed dziećmi muszle. Dzieci liczą je. Następnie dzieci kładą pod muszlami kartoniki z odpowiednią liczbą kropek.
• Dodawanie i odejmowanie muszli.
• Nauczyciel opisuje wygląd wybranej muszli, a dzieci określają która to jest muszla z kolei.
• Układanie rytmów z muszli.
6. Zabawa Marynarze i latarnia morska.
Nauczyciel wiesza na tablicy obrazek przedstawiający latarnię morską i mówi rymowankę.
„Latarnia morska to taka wieża,
na której nocą światło się pali.
Światło latarni prowadzi statki,
które wracają, gdzieś hen z oddali”.
Następnie nauczyciel rozdaje dzieciom szyfonowe chustki. Dzieci – marynarze – ilustrują ruchem opowiadanie nauczyciela.
„Za chwilę marynarze wypływają w daleką morską podróż. Żegnają swoich bliskich. (Dzieci –
marynarze – chodzą po sali, machają chustkami nad głowami).
Wołają: Ahoj! Ahoj! Ahoj! Marynarze wsiadają do swoich łodzi. (Każde dziecko rozkłada na dywanie chustkę – łódź – i na niej siada).
Łodzie płyną po wzburzonym morzu. (Dzieci przechylają się raz w prawą stronę, raz w lewą,
naśladując głosem szum morza: szszszuuu, szszszuuu).
Nagle powiał silny wiatr, łódeczką zafalowało z prawej burty, na lewą burtę – z prawego boku, na lewy bok
Nadeszła ogromna fala i hop żaglówka podskoczyła do góry, a my razem z nią.
Po długiej podróży marynarze wracają do portu. (Nauczyciel staje w dowolnym miejscu sali
i świeci latarką – wskazuje drogę do portu).
Wysiadają z łodzi. (Dzieci wstają, trzymają chustki w rękach).
Witają się z rodzinami. (Dzieci machają chustkami). Wykrzykują na powitanie: Ahoj!Ahoj! (Dzieci podchodzą do nauczyciela)”.