Scenariusz dla 3 latków
Placówka: Miejskie Przedszkole nr 3
Grupa: 3 - latki
Prowadząca: Teresa Wilk
Temat: „Szukam grzybka”
OBSZARY EDUKACYJNE z programu ABC- XXi wieku
Obszar edukacji w zakresie:
1.Mowy i myślenia
- uczę się myśleć, mówić, słuchać i rozumieć – poziom I (4)
2.Edukacji ruchowej
- zabawy orientacyjno-porządkowe – poziom I (1)
3.Edukacji przyrodniczej
- obserwuję, eksperymentuję i odkrywam przyrodę w okresie jesieni – poziom I (3)
4.Edukacji w zakresie przygotowania do pisania i czytania
- doskonalę spostrzegawczość wzrokową – poziom I (2,8)
- przygotowuję się do pisania – poziom I (3,8)
5. Edukacji matematycznej
- poznaję cechy wielkościowe przedmiotów (wielkość)
– poziom I (1,2)
- poznaję, tworzę porządkuję i klasyfikuję zbiory przedmiotów na
podstawie cech jakościowych – poziom II (1)
- poznaję liczby naturalne i cyfry...- poziom I (2)
6. Edukacji muzycznej
- śpiewam piosenki i bawię się przy muzyce– poziom I(8)
7. Kulturowo-estetycznej
- poznaję sztukę plastyczną i sam jestem twórcą – poziom I (9)
CELE OGÓLNE:
- Utrwalenie wiadomości na temat przygotowania zwierząt do zimy (jeż, wiewiórka)
- Nabywanie umiejętności posługiwania się określeniami – duży, mały
- Zachęcanie dzieci do wypowiedzi na temat
- Motywowanie do wspólnej zabawy i ilustrowania ruchem prostych piosenek
- Kształcenie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- Podejmuje próby wypowiedzi na temat
- Bierze udział we wspólnej zabawie
- Dostrzega różnice między grzybami – duży, mały
METODY:
Czynna - zadań stawianych do wykonania
Słowna - posługiwanie się głosem, polecenia
Oglądowa – pokaz, obserwacja
FORMY PRACY:
- indywidualna
- grupowa
POMOCE: Pluszaki - wiewiórka, jeż, choinki, materiał przyrodniczy – szyszki, kasztany, orzechy, liście, grzyby, jabłka, gruszki, kosze, obręcze, obrazek z nakrywkami, kartki z naklejonym 1 grzybkiem, odznaki, magnetofon, taśma z nagraniem piosenki, tamburyno.
PRZEBIEG
Na tablicy umieszczony został obrazek, który jest przykryty trzema kolorowymi nakrywkami
1. „Na polanie” – symulacja wycieczki, spotkanie z jeżem i wiewiórką.
2. „Pomoc wiewiórce” – zbieranie darów jesieni do koszyków wg instrukcji (odkrywanie 1 nakrywki)
3. „W dziupli” – zabawa orientacyjna z obręczami (dziuplami) - gromadzenie dwóch różnych przysmaków w jednej dziupli (odkrywanie 2 nakrywki)
4. „Szukam grzybka „ – zabawa naśladowcza (odkrywanie 3 nakrywki)
5. „ Niespodzianka - odkrywanka” – odgadywanie co jest na obrazku? -(grzybki). Określanie wielkości - duży, mały.
6. „Duży czy mały” składanie z gotowych elementów brakującego grzybka i przyklejanie go do kartki, praca indywidualna.
7. Odznaki przyjaciela wiewiórki
8. Wystawa prac.