Scenariusz zajęć z okazji Dnia Życzliwości przeprowadzonych w grupie 6- latków
Cel ogólny:
- kształtowanie umiejętności wyrażania życzliwości, dobroci i koleżeństwa wobec innych dzieci,
- kulturalne odnoszenie się dzieci do siebie,
- rozwijanie postaw społeczno-moralnych
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozróżnia zachowania pozytywne i negatywne
- potrafi współdziałać w parze
- czerpie radość z uczestnictwa w zabawie
- zna formy grzecznościowe
- poszerza swoje wiadomości i nabywa nowe umiejętności
Metoda: słowna, czynna
Forma: indywidualna, w parach, z całą grupą
Pomoce: symbol życzliwości „Wesołe buźki” dla każdego dziecka, tekst wiersza Jolanty Wybieralskiej „Dzień życzliwości”, wierszowane zagadki, „Piosenka bardzo kulturalna” Małej Orkiestry Dni Naszych na USB, magnetofon,mapa z zadaniami i wskazówkami do gry, skrzynia, „skarb”- słodycze
„Wesołe buźki” – rano po przyjściu do grupy każdemu dziecku nauczycielka wręcza symbol życzliwości (wesołe buźki, które mają przypominać wszystkim o uśmiechu i uprzejmości przez cały dzień) mówiąc przy tym krótką rymowankę
„Miłego dzionka po bladym świcie z całego serca tego Tobie życzę,
uśmiechu dużo no i radości na twarzy Twojej niech dzisiaj zagości.”
Przebieg zajęcia
1. Zabawa paluszkowa na powitanie - przedszkolaki stają w kole
Gdy się rączki spotykają,
To od razu się witają (podanie dłoni)
Gdy się kciuki spotykają,
To od razu się witają (kciuk dotyka kciuk)
Gdy się palce spotykają,
To od razu się witają (palce jednej dłoni dotykają palce drugiej dłoni).
2. Słuchanie wierszyka Jolanty Wybieralskiej „Dzień życzliwości”
Od lat w każdym roku dzień taki wypada.
Mam na myśli dzień niezwykły - 21 listopada.
Dzień, w którym wiele radości i życzliwości,
Uczynności, uprzejmości i wyrozumiałości.
Radujmy się zatem, że taki dzień mamy.
Ale o innych dniach też nie zapominajmy,
Bo od nas zależy, jak się zachowamy.
Czy mówimy prawdę? Czy się przepraszamy?
Czy dziś pomożemy każdemu słabszemu?
Ustąpimy miejsca w tramwaju starszemu?
Czy pomożemy rodzicom, zrobimy zakupy?
Umyjemy talerze po zjedzeniu zupy?
Takie zachowania to przecież nic trudnego.
Zarówno dla człowieka dużego i małego,
Kto siebie szanuje, chce być szanowanym
I potrafi być miłym, grzecznym i wyrozumiałym.
Życzliwym być miło, każdy wam to powie.
Każdy się uśmiechnie, pogłaska po głowie.
Mówcie zawsze dziękuję, przepraszam i proszę,
A Dzień Życzliwości, będzie już na co dzień.
Rozmowa z dziećmi na temat tekstu wiersza
3. „Wzajemna pomoc” – zabawa ruchowa
Dzieci spacerują po sali przy muzyce. Gdy muzyka ucichnie, dzieci wykonują polecenia nauczycielki:
- Pada deszcz, weź kolegę lub koleżankę pod parasol.
- Przyjaciel skręcił nogę, pomóż mu dojść do domu (jedna osoba skacze na jednej nodze).
- Jest bardzo ślisko, spróbujcie pomóc sobie idąc parami.
- Wejdźcie z przyjacielem na wysoką górę.
4. Wierszowane zagadki:
Obiad dziś jest bardzo smaczny, bo jem ulubiony groszek.
Mam ochotę na coś więcej, więc do mamy mówię PROSZĘ
Skacze Anka na kanapie i na brata właśnie spada.
Brat się krzywi, prawie płacze. Co powiedzieć tu wypada? PRZEPRASZAM
Biegnę rano do sklepiku, ser kupuję, świeże bułki.
Pięknie pachną, tak je lubię. Pani mówię więc DZIĘKUJĘ
5. Wspólne odśpiewanie „Piosenki bardzo kulturalnej” Małej Orkiestry Dni Naszych
Jestem Królem Dobrych Manier:
Nie przeklinam i nie kłamię.
Zamiast walić z grubej rury,
Wolę trochę mieć kultury.
Ref.: Proszę, dziękuję, przepraszam 3x
Te słowa dziś ogłaszam.
Słowa ważne są ogromnie,
A mój język świadczy o mnie.
Dobre więc maniery wolę
Na ulicy i przy stole.
Ref.: Proszę, dziękuję, przepraszam 3x
Te słowa dziś ogłaszam.
Umiem słuchać bez ziewania,
Nie przerywam w środku zdania.
Bo kultura czyni cuda,
Różni mnie od małpoluda.
6. „W poszukiwaniu życzliwości” – przeprowadzenie gry na terenie budynku przedszkola, w której dzieci mają do wykonania specjalne zadania związane z wywołaniem uśmiechu na ich twarzach.
Dzieci otrzymują mapę, na której wyrysowane są wskazówki, zadania do wykonania i zagadki. Celem dzieci jest rozwiązanie zagadek, wykonanie poleceń i odnalezienie „skarbu”. Po zapoznaniu z zasadami zabawy, dzieci rozwiązują pierwszą zagadkę która jest wskazówką do następnego zadania. Po prawidłowym wykonaniu wszystkich zadań dzieci odnajdują upragniony skarb – skrzynię. A w skrzyni czeka niespodzianka.
7. „Iskierka życzliwości”
Trzymając się za ręce dzieci tworzą koło, a następnie serce. Puszczają iskierkę życzliwości ściskając kolejno dłonie osoby stojącej obok, aż powróci do prowadzącego. Można wypowiedzieć wierszyk: „Iskierkę życzliwości puszczam w krąg, niech powróci do moich rąk”.
8. Wyjście na spacer –życzenie napotkanym przechodniom miłego dnia i naklejanie uśmiechniętych buziek
Opracowanie: Donata Byjoś