Scenariusz zajęć przeprowadzony w świetlicy szkolnej przez Iwonę Turczyńską
Temat: Zabawy i gry ruchowe z chustą animacyjną.
Cele ogólne:
Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie;
Wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy.
Rozwijanie funkcji poznawczych dzieci.
Nauka twórczego myślenia i współpracy w grupie.
Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi uważnie słuchać wypowiedzi nauczyciela i reaguje na jego polecenia.
Potrafi zgodnie współpracować w grupie i zespole.
Metody:
słowna, oglądowa, praktyczna.
Formy:
Indywidualna, grupowa, zespołowa.
Środki dydaktyczne:
Chusta animacyjna, piłki.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe:
Sprawdzenie obecności, podanie tematu zajęć.
2. Zabawy orientacyjno – porządkowe:
• Przebieganie pod chustą – na znak nauczyciela przebiegają osoby, które trzymają określony kolor.
• Slalom – dzieci trzymają chustę przed sobą z uniesionymi rękoma. Na znak nauczyciela dzieci trzymające określony kolor puszczają chustę i w ustalonym kierunku biegną po obwodzie slalomem między dziećmi aż powrócą na swoje pierwotne miejsce.
3. Zabawa na czworakach:
• Dzieci w przysiadzie trzymają chustę. Nauczyciel wywołuje kolor a dzieci, które dotykają danego koloru, pełzną pod chustą na drugą stronę do tego samego koloru.
4. Zabawa z mocowaniem:
• Rekin – dwoje dzieci jest ukrytych pod chustą, reszta siedzi na obrzeżach chusty trzymając ją na wysokości ramion a nogi ma schowane pod chustą. Dookoła chusty chodzą dwie kolejne osoby te są obrońcy. Dzieci schowane pod chustą „rekiny” krążą pod nią w i wybierają osobę, którą wciągają za nogi pod chustę. Obrońcy mogą ratować przed wciągnięciem. Gdy dziecko zostanie wciągnięte do połowy tułowia zostaje rekinem.
5. Zabawa bieżna:
• Karuzela - jedno dziecko siada w środku chusty. Reszta trzymając chustę biegnie po obwodzie. Dziecko w środku kręci się wokół osi.
• Bieganie po falach – osoba stoi na środku chusty, reszta trzyma chustę i robi fale tak, aby utrudnić bieganie.
6. Gry rzutne:
Podział dzieci na dwie drużyny
• Celowanie do otworu w chuście –drużyna trzyma chustę, na znak startu dzieci starają się tak nią poruszać, aby wcelować piłkę do środka otworu. Nauczyciel mierzy czas, drużyna, która uzyskała krótszy czas wygrywa.
• Mecz – jedna drużyna stara się wcelować piłkę do otworu chusty a druga ma temu zapobiec. Nauczyciel mierzy czas, drużynie, której w krótszym czasie udało się wcelować piłkę wygrywa.
7. Zabawa uspokajająca:
• Kogo brakuje - dzieci z zamkniętymi oczami lekko falują chustą. Nauczyciel daje znak jednemu dziecku(dotyk ramienia), które ma się schować pod chustą. Na znak nauczyciela wszyscy otwierają oczy, a wybrana osoba odgaduje kogo brakuje.
8. Zakończenie zajęć:
Porządkowanie miejsca zajęć i przyborów.
Iwona Turczyńska