SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z OKAZJI
MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIĄŻKI DLA DZIECI
Prowadzący: Magdalena Dziubaczka-Żarów
Temat: Dzień książki
Cele:
Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych
Kształtowanie umiejętności prawidłowego budowania zdań i posługiwania sie nimi
w mowie wiązanej.
Wdrażanie do poszanowania książek.
Wdrażanie do oszczędnego gospodarowania papierem.
Stwarzanie okazji do zaprezentowania znajomości literatury przez dzieci.
METODY PRACY (wg Cz. Kupisiewicza):
• metody oparte na słowie: pogadanka;
• metody oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz;
• metody oparte na praktycznej działalności uczniów: zajęcia praktyczne;
• metody aktywizujące: problemowa.
FORMY PRACY:
• Indywidualna jednolita;
• Grupowa jednolita;
• Zbiorowa jednolita.
Środki dydaktyczne: treść zagadki, książki różnego rodzaju, formatu, ponumerowane koperty zawierające ilustracje charakterystyczne dla konkretnej bajki, sylwety siedmiu krasnali, kartoniki
z cyframi 1-7, tabliczki z wyrazami: „TAK”, 'NIE”- dla każdego dziecka, ponumerowane koperty
|z fragmentami cytatów, kartoniki w kształcie prostokąta, kredki.
PRZEBIEG
1. Słuchanie zagadki-wprowadzenie do tematu.
Choć nie ma zamka, ani kluczyka,
często otwieram ją i zamykam.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,
wierszyków, bajek i opowieści.
2. Rozmowa sytuacyjna wokół problemów:
-Czy domyślacie się o czym będziemy rozmawiali?
-Kto z was przypomni skąd mamy papier na książki? ( utrwalenie kolejnych etapów powstawania papieru).
-Zwrócenie uwagi na znaczenie makulatury jako surowca wtórnego do wyrobu papieru.
3. Jaka to bajka?- zabawa dydaktyczna.
a) Dzieci wybierają koperty przez losowanie numeru. W kopertach znajdują się obrazki
z rysunkiem charakterystycznym dla danej bajki, np.:
- kapturek ( bajka pt.: ,,Czerwony Kapturek')
-pantofelek (bajka pt.: ,,Kopciuszek”)
-miotła i pierniki ( bajka pt.: ,,Jaś i Małgosia”)
-buty siedmiomilowe (bajka pt.:,,Kot w Butach”)
-krasnal ( bajka pt.: ,,Królewna Śnieżka”).
b) Kolejne zadanie dzieci polega na wybraniu spośród wielu ilustracji leżących na dywanie tych, które pasują do danej bajki. Dzieci uzasadniają swój wybór.
4. Pracowite krasnoludki- zabawa dydaktyczna.
Do tablicy przypięte są sylwety 7 krasnali. Nauczycielka zwraca się do dzieci: ,,A teraz popatrzcie na tablicę. Te postacie pochodzą z bajki. Jaki jest jej tytuł?”
Dzieci przeliczają sylwety i każdej z nich przyporządkowują odpowiednią cyfrę od 1-7. Następnie nauczycielka opowiada krótka historię o pracowitych krasnoludkach:
Krasnoludki mieszkające w małej chatce pod lasem były bardzo pracowite. Codziennie o świcie wychodziły z domu do pracy w kopalni. Każdy z nich pracował przy pomocy innego narzędzia. Przyjrzyj się uważnie narzędziom trzymanym prze krasnale i powiedz jaką pracę będzie wykonywał każdy z nich ( np.: trzeci, piąty, itd.).
5. Czy to prawda, czy też nie?- zabawa dydaktyczna.
Dzieci otrzymują dwie tabliczki z wyrazami: TAK, NIE. Nauczyciel czyta kolejno zdania,
a zadaniem dzieci jest stwierdzenie (określenie) czy zadnie jest prawdziwe, czy fałszywe poprzez podniesienie właściwej tabliczki.
- Gdy chcemy kupić książkę idziemy do apteki.
-Gdy chcemy wypożyczyć książkę, idziemy do biblioteki.
-Ilustrator to osoba, która wykonuje ilustracje do książek dla dzieci.
-Osoba, która drukuje książki to murarz.
-Książka ma wiele stron, które są z papieru.
-Nie oglądamy książek, jeśli nie umyjemy rąk.
- Bibliotekarz, to osoba pisząca książki.
- Żeby zaznaczyć miejsce, w którym czytamy, zaginamy róg kartki.
6. Piszemy książki nogą- zabawa ruchowa -ćwiczenie stóp w staniu na jednej nodze.
Dzieci spacerują po sali, towarzyszy im melodia piosenki „Książeczka”. Na przerwę
w muzyce dzieci zatrzymują się i „piszą książkę nogą”- na zmianę raz lewą , raz prawą nogą.
7. Dokończ dalej- zabawa dydaktyczna.
Dzieci wybierają koperty przez losowanie numeru. W kopertach znajdują sie fragmenty cytatów ze znanych dzieciom utworów. Zadaniem dzieci jest dokończenie cytatu.
- Murzynek Bambo...( w Afryce mieszka)
-Nad rzeczką opodal krzaczka...( mieszkała kaczka dziwaczka)
-A w trzecim siedzą same grubasy...(siedzą i jedzą tłuste kiełbasy)
-Pan kotek był chory...(i leżał w łóżeczku)
-Biega, krzyczy pan Hilary ...(gdzie są moje okulary?)
-Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie...(chodził tą rzepkę oglądać co dzień)
-Na straganie w dzień targowy ...( takie słyszy sie rozmowy)
- Żeby kózka nie skakała...( to by nóżki nie złamała)
8. Dbamy o książki- rozmowa sytuacyjna.
Nauczycielka rozkłada przed dziećmi różnego rodzaju książki. Dzieci wypowiadają sie nt ich wyglądu : duża-mała, czysta-brudna, gruba, cienka, stara, zniszczona.
Dlaczego w tej książce są zagięte kartki?
Jak można zaznaczyć , w którym miejscu skończyliśmy czytać?
Czy książkę należy szanować? W jaki sposób?
Co możemy zrobić, by naprawić zniszczone książki?
Nauczyciel proponuje, by po zajęciach chętne dzieci pomogły jej naprawić zniszczone książki / wyprostować zagięte kartki, skleić podarte okładki, oprawić książki./
9. Zakładka- praca plastyczna.
Dzieci otrzymują kartoniki w kształcie prostokątów. Zadanie dzieci polega na ozdobieniu kartoników przy pomocy kredek tak, by mogły służyć jako zakładka do książek.
10. Jak powstaje książka?
Rozmowa na temat etapów powstawania książki na podstawie obrazków zamieszczonych na tablicy. Zapoznanie z pracą pisarza i ilustratora. Ukazanie dzieciom takich miejsc jak drukarnia, wydawnictwo, księgarnia oraz zwrócenie uwagi na ich znaczenie w procesie powstawania książek.
11. Zakończenie
Ocena prac dzieci, przypomnienie zasad postępowania z książka.