Scenariusz zajęć
Temat: Wprowadzenie litery N, na podstawie wyrazu „noc” i „Nuka”
Czas: 45 min
Grupa wiekowa: 7 lat
Cele:
• Wprowadzenie litery „n” drukowanej i pisanej.
• Doskonalenia umiejętności kształtnego pisania liter i wyrazów z nowo poznaną literą.
• Kształcenie umiejętności formułowania poprawnych wypowiedzi w formie zdań.
Cele operacyjne: (uczeń́)
• Rozpoznaje literę̨ drukowaną i pisaną „n”.
• Dokonuje analizy i syntezy wzrokowo- słuchowej.
• Pisze literę̨ „n” w liniaturze.
Metody pracy: pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne, praca z tekstem
Formy pracy: indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, litera „n” z alfabetu demonstracyjnego, karta pracy z literą „n” w powiększonej liniaturze
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna:
1. Rebus fonemowy- nauczyciel wypowiada w ustalonej kolejności słowa. Uczniowie zapamiętują pierwsze głoski i tworzą z nich wyraz, który jest wprowadzeniem do zajęć.
Wyrazy : Natalka, Okno, Cena; Rozwiązanie : NOC
2. Zagadka z głoską „n” :
„Anna, wanna czy też panna,
te wyrazy, rzecz to znana.
Wszystkie to do siebie mają,
że literę powtarzają.
I trzymają je wciąż razem.
Dzielą tylko się w sylabie”
II. Część główna:
3. Analiza i synteza wyrazu podstawowego „noc”
• Podział wyrazu na głoski : przez jedno dziecko, przez chłopców, przez dziewczynki, całą klasę.
• Podział wyrazu na sylaby.
• Wyszukanie samogłosek i spółgłosek w wyrazie „noc”.
• Wyodrębnienie głoski „n” i określenie czy jest to samogłoska czy spółgłoska.
4. Czytanie tekstu z poznanymi przez uczniów głoskami (podręcznik str.48).
5. Wypowiedzi na temat tekstu i ilustracji (podręcznik str. 48-49).
• Jak wabił się kot Natalki?
• Co ma Natalka, co ma Nuka?
• Co Nuka robi nocą?
• Co Natalka zostawiła na stoliku?
• Co Nuka może zrobić z wełną Natalki?
• Jaką porę dnia widzicie na ilustracji ?
• Wymieńcie nazwy przedmiotów znajdujących się na ilustracji, które rozpoczynają się głoską „n” (Natalka, Nuka, noc, nitka, notes, nurek, nożyczki)
• Jak myślicie, co się dzieję nocą kiedy śpicie?
• Kto nie śpi nocą, ponieważ pracuje?
• Jak wyobrażacie sobie miasto nocą?
6. Nauka pisania litery „n”
• Pokazanie litery „n” drukowanej i pisanej.
• Zestawienie litery „n” pisanej i drukowanej- szukanie podobieństw i różnic w wyglądzie (kształcie).
• Analiza kształtu litery- wyodrębnienie elementów.
• Wyodrębnienie głoski w nagłosie, wygłosie i śródgłosie.
• Pisanie i objaśnianie przez nauczyciela (najpierw etapami bez liniatury, potem w linijkach).
• Pisanie literki palcem w powietrzu, na ławce.
III. Część końcowa:
7. Pisanie literki po śladzie, w powiększonej liniaturze (karta pracy zał. 1).
8. Podsumowanie zajęć́ ( pochwalenie dzieci za pracę i zachęcanie do ćwiczeń́ w pisaniu).