SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI KLASA 8
Temat: Ostrosłupy
Typ lekcji: wprowadzająca
Cele lekcji:
- uczeń wśród różnych brył wyróżnia ostrosłupy
- podaje przykłady ostrosłupów w swoim otoczeniu
- wskazuje podstawowe elementy budowy ostrosłupów
- rozpoznaje siatki ostrosłupów i umie nazwać ostrosłup na ich podstawie
- oblicza liczbę krawędzi, ścian i wierzchołków danego ostrosłupa
Metody pracy:, pokaz, praca z podręcznikiem, praca z kartą pracy, z tablicą multimedialną
Formy pracy: w parach, indywidualna, całą grupą
Środki dydaktyczne: Tablica interaktywna – prezentacja, zadanie interaktywne, książka, karta pracy, modele graniastosłupów i ostrosłupów,
Przebieg lekcji:
Część wstępna:
-sprawdzenie obecności,
-podanie tematu lekcji (zapis na tablicy),
-podanie celu lekcji
Część właściwa
- uczeń dzieli zgromadzone bryły na graniastosłupy i ostrosłupy (zadanie dla uczniów słabszych)
- wskazuje podstawowe różnice między bryłami
- „film” o piramidzie Cheopsa
- uczniowie podają własne przykłady ostrosłupów w otoczeniu (dachy budynków, świeczka, wieża Eiffla, kostka Rubika , piramida w Luwrze, namiot tipi)
- prezentacja o budowie ostrosłupa i jego siatkach
- zadanie na tablicy multimedialnej, rozpoznawanie ostrosłupów prawidłowych i prostych
- zadania w parach, książka
- karta pracy (ocena pracy uczniów)
(w przypadku jeśli uczniowie będą mieli problemy z wykonywaniem założonych zadań, przewiduje się rezygnację z niektórych zadań w trakcie lekcji )
Część końcowa
- podsumowanie lekcji, pytania kontrolne (gdzie leży wysokość ostrosłupa, co to jest spodek wysokości, podstawowa różnica między graniastosłupami a ostrosłupami, w jaki sposób nazywamy ostrosłupy, jak wygląda czworościan foremny)
- podanie zadania domowego