SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI KLASA 5
Temat: Miary kątów w trójkątach.
Typ lekcji: wprowadzająca
Cele lekcji:
- uczeń wie ile wynosi suma miar kątów wewnętrznych w trójkącie
- zna własności kątów w trójkącie równoramiennym i równobocznym
- umie wykorzystać własności kątów w poszczególnych trójkątach do obliczenia brakujących miar kątów
Metody pracy: prezentacja, praca z ćwiczeniami, ćwiczenie interaktywne z wykorzystaniem rzutnika, konstrukcje geometryczne.
Formy pracy: indywidualna, całą grupą
Środki dydaktyczne: rzutnik – prezentacja, zadanie interaktywne, ćwiczenia, przyrządy geometryczne, modele trójkątów.
Przebieg lekcji:
Część wstępna:
-sprawdzenie obecności
-podanie tematu lekcji
-podanie celu lekcji
Część właściwa
- prezentacja twierdzenia o sumie miar kątów wewnętrznych trójkąta
- uczniowie podczas prezentacji twierdzenia wskazują kąty odpowiadające i naprzemianległe (utrwalenie umiejętności rozpoznawania kątów, możliwość wykazania się dla uczniów słabszych)
- wnioskują ile wynosi suma miar kątów w trójkącie, wykonują notatkę do zeszytu.
- konstruują trójkąt równoboczny, dowiadują się o własnościach kątów trójkąta równobocznego – nanoszą informację na rysunek.
- konstruują trójkąt równoramienny, dowiadują się o własnościach kątów przy podstawie w trójkącie równoramiennym - nanoszą informacje na rysunek.
(utrwalenie umiejętności konstrukcji trójkątów)
- zadanie interaktywne z użyciem rzutnika, uczniowie obliczają brakującą miarę kąta stosując twierdzenie o kątach wewnętrznych w trójkącie (praca całą grupą)
- podanie zadania domowego
- praca indywidualna ucznia, wybrane przykłady wskazane przez nauczyciela
- odczytanie wyników
Część końcowa
- podsumowanie lekcji, pytania kontrolne:
Ile wynosi suma miar kątów wewnętrznych w trójkącie?
Co wiemy o kątach przy podstawie w trójkącie równoramiennym?
Jak nazywa się trójkąt, którego wszystkie kąty wewnętrzne mają miarę 60° ?
- ocena światłami (samoocena ucznia i kontrola poziomu opanowania zagadnienia)