Konspekt zajęcia
Prowadząca: Beata Knyt
Temat: Jestem Polakiem, Warszawiakiem.
Data: maj
Cele główne:
- ćwiczenie koncentracji uwagi, spostrzegawczości, logicznego myślenia
- doskonalenie dziecięcego liczenia
- kształtowanie pojęć matematycznych
- rozpoznawanie symboli narodowych
- rozwijanie poczucia przynależności narodowej
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy
Metody pracy:
- czynne
- oglądowe
- słowne
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z muzyką, obrazki do zagadek, sylwety domów w dwóch wielkościach, arkusz A3 czerwonego i zielonego papieru, obrazek Syrenki pocięty na części, elementy flagi Polski- do przyklejenia na kartkę, konturowa mapa Polski, obrazki- co nie pasuje?
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie zabawą muzyczno - ruchową do piosenki „ Całuski”
(Klanza, płyta CD, nr 3)
Wesoło witamy } bis
wszystkich Was } bis
Radośnie śpiewamy } bis
cały czas } bis
ciekawe, ciekawe co robić będziemy,
co teraz, co teraz dla Was szykujemy.
Raz, dwa, trzy
całuski, całuski dzisiaj dla Was mamy,
całuski, całuski damy wam
2.Rozwiązywanie zagadek (obrazki przyczepione do tablicy):
Pytanie nietrudne,
niech każdy z Was przyzna. Polska
Jak się nazywa nasza ojczyzna?
Powiewa, gdy wiatr się zerwie, Flaga
A na niej biel i czerwień.
Mieszka w górach wielki ptak, Orzeł
To naszej Polski znak.
Co to za miasto,
w którym chmury Warszawa
zawadzają
o Pałac Kultury?
Płynie od gór do morza,
Przez Warszawę przepływa- Wisła
Ta nasza najdłuższa rzeka.
Jak się nazywa?
Fala wiślana
pluskiem ją sławi. Syrenka
Tarczą i mieczem
broni Warszawy.
Podział wyrazów na sylaby, liczenie sylab, określanie głoski w nagłosie.
3.Domy i domki- ćwiczenia matematyczne
- tworzenie zbiorów ze względu na wskazaną cechę
Czym różnią się domy umieszczone na tablicy
- porównywanie liczebności zbiorów
Jak bez liczenia możemy określić, gdzie jest więcej domów?
4.Zabawa ruchowa „O jeden więcej”
Dzieci poruszają się po sali przy dźwiękach muzyki. Podczas przerwy ustawiają się w kółeczkach liczących tyle osób, ile krążków jest na kartoniku wskazanym przez nauczyciela. Podczas drugiej przerwy ustawiają się w kółeczkach liczących tyle osób, żeby ich liczba była o jeden większa niż liczba krążków na kartoniku.
5.Kontynuowanie wskazanego na tablicy rytmu.
(obrazki kolorowych domków)
6.Co tu nie pasuje? Wskazywanie, który obrazek nie pasuje do pozostałych, uzasadnienie.
7.Składanie obrazka Syrenki pociętego na części.
8.Zabawa integracyjna „Wisła” („Rekin”) z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
9.Flaga Polski- naklejanie na kartkę elementów flagi.
10.Zabawa ruchowa na pożegnanie: „Moje ręce” (Klanza, płyta CD, nr 13)
Dzieci siedzą lub stoją, w wolnym
tempie śpiewają piosenkę i wykonują odpowiednie gesty.
Moje ręce czasem klaszczą,
kiedy zechcę to pogłaszczą,
kiedy zechcę – pomachają,
gdy zmęczone – zasypiają.
Gesty do piosenki wyglądają następująco:
- uczestnicy najpierw rozkładają ręce, a następnie klaszczą;
- jedna ręka głaszcze drugą;
- spokojnie machają rękami nad głową;
- najpierw opuszczają ręce, potem układają je przy twarzy w geście zasypiania.
11.Zakończenie zajęcia