SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZYCH Z ZAKRESU I ETAPU NAUKI CZYTANIA DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
GRUPA DZIECI 6 – LETNICH
Obszar edukacyjny: V – W zakresie mowy i myślenia
VI – W zakresie przygotowania do pisania i czytania
Hasło programowe: Ćwiczenia artykulacyjne na trudniejszych głoskach i sylabach str. 91
Składanie obrazków z pociętych (...) części str. 98
Rozpoznawanie i nazywanie odgłosów (uprzednio zademonstrowanych) str. 101
Dokonywanie syntezy i analizy głoskowej wyrazów (...) przeliczanie i określanie głosek oraz ich miejsca w wyrazie str. 110
Rozpoznawanie całościowe wyrazów (czytanie globalne) str. 110
ABC...Program wychowania przedszkolnego xxi wieku
Anna Łada –Grodzicka, E. Bałczewska, M. Herde, E. Kwiatkowska, J. Wasilewska.
Numer dopuszczenia DKW-4013-1/00
Wydany przez WSiP S.A. Warszawa 2000r.
Temat: W wiejskiej zagrodzie – zgaduj zgadula. Poznanie zwierząt – mieszkańców wiejskiej zagrody.
Cel główny: Wyrobienie gotowości do nauki czytania poprzez doskonalenie mowy, rozwijanie spostrzegawczości i kształtowanie słuchu fonematycznego.
Cele szczegółowe:
-poznanie zwierząt – mieszkańców zagrody
-wyróżnianie charakterystycznych cech (np. budowa miejsce zamieszkania)
-doskonalenie prawidłowej wymowy poprzez ćwiczenia ortofoniczne
-doskonalenie umiejętności składania elementów w całość
-rozwijanie twórczego myślenia dzieci
-doskonalenie umiejętności rozwiązywania zagadek
-wyrabianie umiejętności współdziałania w zespole i organizowania wspólnych zabaw z podziałem na role
Cele operacyjne: dziecko
-dokonuje syntezy i analizy słuchowo-wzrokowej
-zna mieszkańców wiejskiej zagrody
-naśladuje odgłosy zwierząt domowych-potrafi złożyć obrazek w całość
-skojarzy opis słowny z charakterystycznymi cechami wyglądu i zachowania zwierząt domowych
-zaśpiewa fragment piosenki
-potrafi działać w zespole, uczestniczy we wspólnych zabawach
Formy: zajęcie zorganizowane z całą grupą
Metody: czynne: samodzielnych doświadczeń
zadań stawianych do wykonania
ćwiczeń utrwalających
słowne: zagadki, objaśnienia, polecenia, piosenka, rozmowa, umowy,
tłumaczenia
oglądowe: pokaz i obserwacja
wg Marii Kwiatkowskiej
Środki: sylwety zwierząt styropianowe, piosenka z kasety magnetofonowej, ilustracje zwierząt- emblematy, napisy globalne, karty pracy-obrazek + nakrywki, zagadki opisowe
Przebieg:
1.Teatrzyk kukiełkowy (zwierzęta ze styropianu) do piosenki nagranej na kasecie magnetofonowej na melodię „Gdzie strumyk płynie”.
Rozmowa po obejrzeniu teatrzyku:
-Jakie zwierzęta poznaliśmy dzisiaj?
-Gdzie je można wszystkie spotkać?
-A kto z was wie, jak nazywają się ich domy?
-Czym można je nakarmić?
-Jak myślicie, po co ludzie hodują te zwierzęta?
2.Zaproszenie do zabawy – wszystkie naśladują kolejne zwierzęta podczas śpiewu piosenki przez nauczyciela i kończąc kolejne zwrotki odpowiadając głosem zwierząt (np. kukuryku, ko, be, gęę, me, gul, muu,miau) , zwrócenie uwagi na dzieci, które mają problemy z wymową pewnych zgłosek i ustalenie dla nich odpowiednich ról.
3. Rozwiązywanie zagadek opisowych o zwierzętach – dopasowywanie obrazka z napisem globalnym.(pokaz na tablicy)
4.Praca w zespołach 4-osobowych. W kopertach pocięte różne sylwety zwierząt- układanie ich w całość opisywanie – co to za zwierze, gdzie mieszka, co daje człowiekowi, dopasowanie napisu globalnego do obrazka.
5.Zabawa ruchowa z emblematami zwierząt, spacerują tylko te, których odgłos rozpoznajemy z kasety.
6. Wybranie kilkoro dzieci chętnych, które otrzymują wylosowaną ilustrację zwierząt domowych – pozostałe zadając pytania, na które dziecko może udzielić odpowiedzi „tak”, „nie”- próbują odgadnąć co to za zwierzę .(np. czy jesz trawę?, czy znosisz jajka?).
7. „O jakim zwierzątku myślę” – podanie tylko głoski początkowej „k”, „s”, następnie tylko głoskę końcową „a”, „t’, kolejne zadanie to: w nazwie jakiego zwierzątka ukryły się głoski np. „e, z, czy o” każda odpowiedź dziecka poparta jest obrazkiem zwierzątka, wyszukiwanie zwierząt na podaną przez nauczyciela liczbę głosek w wyrazie np.: 3-ech, 4-ech, 5-ciu.Zadanie odwrotne: z ilu głosek składa się wyraz np. krowa, kot, kaczka.
9.Zabawa ruchowa: Zwierzęta do zagrody” –dzieci zamieniają się w zwierzęta(emblematy), biegają swobodnie po sali, na dźwięk dzwonka zwierzęta szukają w zagrodzie swoich domów oznaczonych dużą ilustracją z napisem globalnym (buda, kurnik, stajnia, obora).
10.”Podwórkowy koncert życzeń” – wybór indora jako dyrygenta, pozostałe dzieci zgodnie z dopasowanymi ćwiczeniami ortofonicznymi w zależności od wad wymowy naśladują kolejno wyznaczoną rolę zwierzęta. Wszystkie na znak indora śpiewają swoim głosem piosenkę „Wlazł kotek na płotek”. Podczas II zwrotki indor po kolei wyłącza grupy zwierząt, aż na końcu zostaje tylko jedna grupa zwierząt.
11.Praca przy stolikach – Karty pracy.
Każde dziecko dokonuje analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej wyrazów wg stopnia trudności kot, kura, kogut, kaczka.(karta z obrazkiem).
TEKST PIOSENKI DO TEATRZYKU
W chlewiku mieszka świnka,
Co ryjkiem trąca drzwi.
Ja mówię jej „dzień dobry’,
A ona:kwi-kwi-kwi.
Ja mówię jej „dzień dobry”,
A ona :kwi-kwi-kwi, kwi-kwi, kwi-kwi.
Pod budą trzy szczeniaczki
Podnoszą straszny gwałt.
Ja mówię im „dzień dobry
a one:hah, hau, hau......
Opodal mieszka kaczka,
Co krzywe nóżki ma.
Ja mówię jej:” dzień dobry „
a ona: kwa, kwa, kwa....... .
Przy misce chodzi gąska
I ciągle dąsa się.
Ja mówię jej: „ dzień dobry „ ,
a ona : gę, gę, gę....... .
W oborze mieszka krowa,
Jej domek właśnie tu.
Ja mówię jej: „ dzień dobry”,
a ona : mu , mu, mu....... .
W kurniku są kokoszki,
Co jajek mają sto.
Ja mówię im: „dzień dobry”,
a one : ko, ko, ko........ .
Zaś w stajni stoi konik,
Co piękną grzywę ma.
Ja mówię mu: „ dzień dobry”,
a on mi : iha- ha......... .
Jest także indor stary,
Co chodzi jak ten król.
Ja mówię mu: „ dzień dobry”,
A on mi: gul,gul , gul........ .
ZAGADKI
Bywa siwy, gniady, kary, wozi ludzi i towary . ( koń )
Za kości rzucone dziękuje ogonem. ( pies )
Dobre ma zwyczaje – ludziom mleko daje. ( krowa ,koza )
Zawsze blisko krowy i ogonem miele , każdy już odgadnie , bo to przecież..... ( cielę )
Żywa pułapka na myszy, dobrze widzi, dobrze słyszy . ( kot )
Dumny, wspaniały, kroczy swoją drogą, wszyscy podziwiają jego piękny ogon. ( paw )
Chodzi po podwórku i grzebie łapami, mówią o niej ptak domowy, nazwijcie ją sami. ( kura )
Jest panem podwórka i chlubą gosposi, wielki to elegant, zawsze grzebień nosi. ( kogut )
Maleńkie, puszyste, gdy wrona je spłoszy, wnet z piskiem się kryją pod skrzydła kokoszy.
( kurczęta )