X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 44622
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Scenariusz zajęć pt. „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”

Scenariusz opracowała :
Zajęcia przeprowadziła:
Miejsce:
Grupa:
Temat: „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”.
Cele ogólne:
• zapoznanie dzieci z wybranymi prawami dziecka, które im przysługują,
• uwrażliwienie dzieci na odmienność innych ludzi,
• zachęcanie dzieci do korzystania z pomocy w razie potrzeby,
• poznanie instytucji, których celem jest niesienie pomocy dzieciom i chronienie ich praw,
• kształcenie u dzieci tolerancyjnych zachowań i postaw, dostrzeganie potrzeb innych, budowanie empatii.
Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi:
• dostrzegać potrzebę tworzenia praw i norm,
• tańczyć w rytm muzyki
• formułować podstawowe prawa,
• wypowiadać się poprawnie gramatycznie,
• korzystać ze swoich praw,
• tworzyć grupową pracę plastyczną,
• wycinać nożyczkami,
• oceniać pozytywne i negatywne zachowania,
• podpisuje się imieniem lub podejmuje próbę.

Metody:
• pogadanka,
• pokaz,
• działania praktyczne.

Środki dydaktyczne: Nagrania na płycie CD, odtwarzacz CD, Wiersz „O prawach dziecka” Marcina Brykczyńskiego, ilustracje związane z prawami dzieci, ilustracja z logo UNICEF, brystol, kartki A4, ołówki, nożyczki, kleje, kredki, koło zielone, koło czerwone.
Czas trwania: ok. 30 min.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i zaproszenie do udziału w zajęciach.
2. Piosenka na powitanie „Dzień dobry dzieci”
Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry dzieci
już słonko na niebie dla wszystkich świeci.
Zróbmy piękne koło, bawmy się wesoło
Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry dzieci.
3. Rozmowa na temat Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

4. Słuchanie wiersza „O prawach dziecka” Marcina Brykczyńskiego.
Zwrócenie uwagi dzieci, jakie prawa przedstawione są w wierszu.

Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los zmienić,
Spisali dla was mądre prawa.
Więc je, na co dzień i od święta,
Spróbujcie dobrze zapamiętać.

Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić wyzywać,
I każdego mogę na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata, już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabraniać spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, aby każdy uznał moje prawa
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu w wierszu poukładały, prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały najlepiej jak umiecie.

Rozmowa na temat przeczytanego wiersza.
- Co to są prawa?
- Kto ma swoje prawa?
- Jakie prawa mają dzieci?
- Czy potrzebne są prawa dla dzieci?

Prezentacja ilustracji związanymi z prawami dzieci.

5. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Znajdź parę”.

Dzieci tańczą do piosenki , a na przerwę w muzyce szukają sobie pary. Przytulają się.

6. Krótkie wyjaśnienie słowa „Konwencja”.

Pokazanie dzieciom ilustracji przedstawiającej organizacje chroniące prawa dziecka.
Podanie do informacji dzieci, że istnieje organizacja, która dba o dzieci i broni ich
wtedy, gdy jest im źle. Organizacja ta nazywa się UNICEF powstała dawno temu (po II wojnie światowej), aby pomóc dzieciom, które straciły rodziców, były głodne i nie miały gdzie mieszkać. Dziś też są dzieci, które są głodne, chore, nie mają domów, nie mogą się uczyć. UNICEF wysyła do tych krajów lekarzy, nauczycieli, żywność i ubrania. Polskie dzieci, gdy jest im źle a ich prawa nie są przestrzegane mogą się zwrócić o pomoc do Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Jeśli czujecie się źle traktowani, skrzywdzeni, powiedzcie o tym nauczycielowi lub komuś zaufanemu.

7. Praca plastyczna „Znamy swoje prawa”.

Zadaniem dzieci jest odrysowanie na kartce ołówkiem swojej dłoni, wycięcie i pokolorowanie jej. Dzieci, które potrafią się podpisać, podpisują swoją pracę. Dzieciom, które nie potrafią nauczycielka pomaga. Na zakończenie dzieci przyklejają swoją prace na arkuszu papieru wokół deklaracji, że znają swoje prawa. Zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa podczas używania nożyczek.

8. Ewaluacja. Zabawa pt. „Tak - nie”.

Nauczyciel rozkłada na dywanie dwa koła. Jedno koło w kolorze zielonym z miną wesołą, a drugie koło czerwone z miną smutną. Nauczyciel czyta prawo a dziecko musi ustawić się przy kole w odpowiednim kolorze.
- Mam prawo uderzyć kolegę, kiedy on uderzył mnie pierwszy.
- Mam prawo płakać, kiedy jest mi bardzo smutno.
- Mam prawo nic nie robić na zajęciach zawsze, kiedy mam na to ochotę.
- Mam prawo bawić się z kim chcę.
- Mam prawo zaglądać do cudzych szuflad.
- Mam prawo powiedzieć, że mam zły humor.
- Mam prawo do kontaktów z mamą i tatą chociaż rodzice nie mieszkają razem.
- Mam prawo zniszczyć kolegi/żanki rysunek, jeżeli mi się nie podoba to co namalował/a.
- Mam prawo do zabawy po zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.