Konspekt zajęć- INTEGRACJA SENSORYCZNA
Temat zajęć: Wzmacniacie mięśni ręki. Stymulacja percepcji wzrokowej.
Cel zajęć:
• Wzmocnienie mięśni grzbietu, obręczy barkowej, oraz ręki,
• Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
• Stymulacja funkcji wzrokowych,
• Rozwijanie umiejętności małej motoryki,
• Kształtowanie orientacji przestrzennej.
Czas zajęć: 30 min.
Przebieg zajęć:
1. Masaż ciała różnymi fakturami, uciskanie, dociskanie. Wykorzystujemy przedmioty dostępne w domu. Dziecko może najpierw leżeć na brzuchu, potem na plecach. Nigdy nie masujemy po kręgosłupie.
2. Ćwiczenia rozmachowe:
• Krążenia głowy.
• Krążenia ramion (przód/tył).
• Poruszanie barkami: ruchy okrężne.
• Wymachy kończyną górną (całą ręką): ruchy okrężne do przodu, do tyłu, na boki.
• Krążenia nadgarstków
3. Skoki obunóż w miejscu, do tyłu do przodu, do tyłu, na boki.
4. Przekraczanie przeszkód. Ustawiamy na dywanie różne przeszkody z wykorzystaniem zabawek, ubrań itp., które dziecko musi przeskoczyć/przekroczyć.
5. Doskonalenie orientacji przestrzennej „Połóż mnie na...”. Układanie ulubionej zabawki w różnych miejscach, zwrócenie uwagi na przyimki: na, pod, za, obok, w, przed.
Np. Rodzic prosi: Połóż Misia pod krzesłem..., połóż Misia na stole... itd.
6. Czołganie się na brzuchu po gładkiej posadzce. Dziecko odpycha się rękami i przesuwa się do przodu i do tyłu. Dla ułatwienia można podłożyć kocyk.
7. Dziecko leży na brzuchu, na sygnał unosi głowę i ma za zadanie rozpoznać bodziec wzrokowy eksponowany na linii środkowej ciała, na wysokości oczu dziecka (można wykorzystać np. dowolne obrazki, litery). Powtarzamy kilka razy.
8. Rzut do celu. Ustawiamy dziecku cel w który ma trafić małą piłeczką/pluszakiem.
9. Wnoszenie wieży z pudełek (kubeczków, miseczek), dodatkowo przeliczanie elementów.
10. Ćwiczenia funkcji wzrokowych. Dziecko siedzi na krześle:
• głowa nieruchomo na linii środkowej ciała. Wodzenie wzrokiem za przedmiotem oddalonym o 40 cm wzdłuż linii poziomej, pionowej, po znaku X.
• koncentrowanie wzroku na przedmiotach znajdujących się w różnej odległości (bliżej i dalej) również na przedmiocie zbliżanym i oddalanym od twarzy dziecka
• w ciemnym pokoju wodzenie wzrokiem za światłem latarki (rysowanie leniwych ósemek, kształtów geometrycznych)
11. Zabawa ze spinaczami. Przypinanie klamerek do prania raz prawą, a raz lewą ręką do ubrań lub pudełka.