KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Prowadząca :
Data zajęcia :
Temat zajęć : Różnicowanie głosek s i sz. Utrwalenie sz w zdaniach.
Cel zajęć : - usprawnianie narządów mowy
- utrwalanie opozycji syczące s / szumiące sz
- utrwalanie sz w zdaniach
- wyrabianie umiejętności budowania zdań
Metody : ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne, gry
i zabawy
Pomoce : świeczka , plansza z drzewem , plansza do gry , plansza z kolejką , ilustracje przedmiotów zawierające głoski s i sz , ilustracje ze zdaniami z głoską sz , zagadki , kostka do gry , pionki , magiczna fajka
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1 . Przywitanie się z dzieckiem.
2 . Ćwiczenia oddechowe :
- głęboki wdech nosem i wydech ustami,
- dmuchanie na płomień świecy tak , żeby nie zgasł, żeby tańczył- zmierzanie do wydłużenia fazy wydechowej,
- przenoszenie słomką jabłek (wyciętych z kolorowego papieru)
na drzewo,
-zmarzły nam rączki – chuchamy, żeby je rozgrzać .
3 . Ćwiczenia języka i warg – zabawa „ Sprzątamy domek ”.
Logopeda opowiada treść zabawy : Myjemy podłogę ( język za dolnymi ząbkami ), malujemy sufit ( język na podniebieniu – przesuwa się ), malujemy ściany ( czubek języka wypycha policzki ) , wypierzemy firanki na piętrze ( język czyści górne ząbki ) i na parterze ( język czyści dolne ząbki ),
umyjemy okna na piętrze ( język oblizuje górną wargę )
i również na parterze( język oblizuje dolną wargę ), wytrzepiemy dywan ( wargi luźno-parskamy)
CZĘŚĆ ZASADNICZA
1 . Przypomnienie układu języka i warg przy wymowie głosek s i sz i artykulacja w izolacji tych głosek.
2 . Powtarzanie opozycyjnych sylab :
sa – sza , so – szo , se – sze , su – szu , sy – szy ;
asa – asza , oso – oszo , ese – esze , usu – uszu , ysy – yszy , isy – iszy ;
as – asz , os – osz , es – esz , us – usz , ys – ysz , is – isz ;
3 . Zabawa w maszynistę pociągu .
Dziecko dostaje obrazki , które w swej nazwie zawierają głoski s lub sz .
Przed dzieckiem leży plansza z pociągiem . Maszynista – dziecko musi nazwać obrazki i schować do odpowiedniego wagonu ( w jednym wagonie przewożone są towary, w których nazwie występuje głoska s , w drugim głoska sz ).
4 . Zagadki
Logopeda zadaje dziecku zagadki :
-Ma długi ogonek , oczy jak paciorki , gdy zobaczy kota, umyka do norki .
-To taka głowa, duża lub mała, z zielonych liści składa się cała.
-Ma drzwi jak do mieszkania, lecz mieszkają w niej ubrania.
-Nie pies to, a warczy, nie ptak to, a lata, chociaż ciężki jak okręt, przeleci pół świata .
5 . Gra planszowa
W zależności od tego , na jakim polu staniemy , mamy do wykonania jakieś zadanie:
- powtarzanie zdań (dziecko za logopedą ) – zwrócenie uwagi na poprawność wymowy,
- nazwanie obrazka i ułożenie zdania z tym wyrazem,
- gimnastyka języka – do wykonania jakieś ćwiczenie narządów mowy .
* zdania do powtarzania :
Pod szafą były myszy . W szatni wiszą wieszaki . Tata wszedł
do mieszkania w kaloszach . Leszek ma w kieszeni kasztany
i szyszki . Mateusz nie poszedł do szkoły , bo kaszle .
W szkolnej szatni powieszono worki i szaliki . Agnieszka szyje koszulę dla Szymka .
* obrazki : schody, stół, spodnie, koszula, wieszak, muszla, kasztan, poduszka, ptaszek – słowik
CZĘŚĆ KOŃCOWA
1 . Podsumowanie zajęć.
2 . Pochwalenie dziecka.
3 . Praca domowa – dziecko dostaje obrazki ze zdaniami
( z głoską sz ) do wklejenia i pokolorowania.