Scenariusz zajęć rozwijających kreatywność przeprowadzonych w zespole edukacyjno- terapeutycznym
,, Warzywa – letni, zdrowy posiłek”.
Temat zajęć: Warzywa – letni, zdrowy posiłek
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody: słowna, praktycznego działania, pokaz, opis
Środki dydaktyczne: warzywa ( marchewka, koper, pietruszka, ogórek, szczypior), ilustracje przedstawiające warzywa, układanka obrazkowa, kartki z kolorowymi kołami, zagadki, etykiety z napisami, deski do krojenia, plastikowe noże, miseczki, serwetki
Cele ogólne:
- kształtowanie u uczniów umiejętności rozpoznawania i nazywania warzyw
- utrwalanie u uczniów umiejętności rozróżniania i nazywania kolorów
- poszerzenie wiedzy uczniów na temat właściwości odżywczych warzyw
- usprawnianie u uczniów analizy wzrokowej
- utrwalanie u uczniów umiejętności wypowiadania się na podany temat
- kształtowanie u uczniów umiejętności krojenia nożem
- wdrażanie do utrzymywania porządku przy stole
- usprawnianie małej oraz dużej motoryki uczniów
- kształcenie umiejętności komunikacyjnych uczniów ( słowne wypowiadanie się, stosowanie PCS z uczniem niemówiącym oraz uczniami słabo mówiącymi).
Cele operacyjne:
Uczniowie:
- podejmują próby odgadywania zagadek słownych
- rozpoznają i nazywają warzywa
- podejmują próby nazywania kolorów
- wskazują kolor warzywa na kolorowych kołach
- wypowiadają się na podany temat
- myją ręce według ciągu czynności mycia rąk
- kroją warzywa plastikowym nożem samodzielnie lub z pomocą nauczyciela
- układają rysunek warzywa z układanki obrazkowej ( dwu i czteroczęściowej)
- utrzymują porządek przy stole: wyrzucają śmieci, myją stoliki
- wykonują ćwiczenia ruchowe : wznosy i wymachy rąk , skłony i skręty tułowia, ćwiczenia z podbijaniem balonów
- zadają pytania oraz podejmują próby odpowiadania na zadane pytanie
- oklejają kontury słońca masą plastyczną samodzielnie lub z pomocą nauczyciela
Przebieg zajęć:
I.
1. Przywitanie z uczniami- podanie dłoni, zaśpiewanie piosenki na powitanie.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Wprowadzenie do tematu zajęć: rozmowa na temat warzyw, które rosną latem w ogródku ich wartości odżywczych, odgadywanie zagadek na temat warzyw czytanych przez nauczyciela.
4. Wielozmysłowe poznawanie naturalnych warzyw: oglądanie, dotykanie, wąchanie.
5. Nazywanie warzyw przedstawionych na ilustracjach: zwrócenie uwagi na kolor, próby nazywania kolorów warzyw, wskazywania kółek o takim samym kolorze co warzywa.
6. Łączenie w całość układanki obrazkowej przedstawiającej warzywa.
7. Odczytywanie na etykietach nazw warzyw i łączenie ich z odpowiednim warzywem.
8. Mycie rąk według ciągu czynności.
9. Rozdanie desek do krojenia, plastikowych noży.
10. Krojenie warzyw samodzielnie lub z pomocą nauczyciela.
11. Degustacja warzyw.
12. Mycie desek, noży, porządkowanie stolików.
13. Podsumowanie zajęcia: zadanie pytania uczniom czy smakowały im warzywa, które najbardziej, wspólne wymienienie nazw warzyw. Pochwała uczniów za pracę. Wręczenie uczniom naklejek oraz ich przyklejenie za pracę na zajęciach.
II. Pożegnanie uczniów.