SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V
Rozdział: Liczby całkowite.
Temat lekcji: Liczby ujemne.
Prowadzący: Renata Wojtaszek
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z podstawowymi wiadomościami o liczbach ujemnych i ich wykorzystaniem w życiu codziennym.
Cele operacyjne:
Uczeń:
• podaje praktyczne przykłady stosowania liczb ujemnych
• interpretuje liczby całkowite na osi liczbowej
• odczytuje i zaznacza liczby całkowite z osi liczbowej
• odczytuje temperaturę z termometru
• podaje liczbę przeciwną do danej liczby
Metody:
pokaz, pogadanka, prezentacja, ćwiczenia interaktywne,
ćwiczenia indywidualne, nauczanie zbiorowe.
Środki dydaktyczne:
Platforma zoom, prezentacja multimedialna zawierająca rysunki, osie liczbowe, zadania, ćwiczenia interaktywne, podręcznik, zeszyt ćwiczeń, zeszyt przedmiotowy,
Przebieg zajęć:
1. Część wstępna
- sprawdzenie obecności,
- przedstawienie tematu i celów lekcji,
- zapisanie tematu w zeszytach,
2. Część właściwa
Nauczyciel wprowadza do tematu liczb ujemnych.
Nauczyciel podaje przykłady zapisywania i odczytywania liczb ujemnych:
np.: -12 czytamy "minus dwanaście" itd.
Uczniowie podają, gdzie w życiu codziennym posługujemy się liczbami ujemnymi (temperatury, debety w banku i długi pieniężne, depresje, lata przed naszą erą).
Nauczyciel przedstawia na termometrze temperatury ujemne i przedstawia to na osi liczbowej. Nauczyciel zaznacza, że na lewo od zera na osi liczbowej znajdują się liczby ujemne, na prawo dodatnie. Zero nie jest ani liczbą ujemną, ani liczbą dodatnią.
Nauczyciel przedstawia liczby różniące się znakiem, wskazuję na różnicę i wprowadza zagadnienie liczby przeciwnej. Uczniowie podają liczby przeciwne do danej.
Uczniowie rozwiązują zadania: odczytywanie temperatury na termometrze, odczytywanie i zaznaczanie liczby na osi liczbowej, wskazywanie liczby przeciwnej do danej.
3. Część końcowa
Nauczyciel odpowiednio formułując pytania dokonuje utrwalenia materiału i oceny realizacji założonych celów.
Nauczyciel objaśnia pracę domową.
Nauczyciel ocenia aktywność i pracę uczniów na lekcji, podając uzasadnienie.
Pożegnanie i zakończenie lekcji.