X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 44532
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kto muzykuje na łące? Scenariusz zajęć umuzykalniających

Scenariusz zajęć umuzykalniających „Kto muzykuje na łące?”

Data: 20 czerwca 2017
Grupa wiekowa: dzieci 4,5 letnie,
Nauczyciel: Katarzyna Kowalska

Cele ogólne:
- rozwijanie słuchu muzycznego
- rozwijanie aktywności muzyczno-ruchowej
- rozwijanie poczucia rytmu
- wzbogacanie słownictwa i wiedzy przyrodniczej

Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi:
- rozpoznawać odgłosy z otoczenia (dźwięki słyszane na łące)
- rozróżnić i nazwać zwierzęta, które możemy spotkać na łące
- improwizować dostosowując ruch do muzyki
- reagować na zmiany dynamiki, tempa i głośności muzyki
- rytmicznie „odczytywać” pięciolinię obrazkową
- śpiewać zbiorowo piosenkę, reagować na treść piosenki
- wykonać prostą grzechotkę
- współpracować w zespole

Metody pracy:
- czynna
- słowna
- poglądowa

Formy pracy:
- zespołowa, grupowa i indywidualna

Środki dydaktyczne:
- płyty CD (piosenka „Mieszkańcy łąki” słowa: J.Soliński
muzyka: T.Niewiarowska, odgłosy łąki, piosenka „My jesteśmy owadami” KLANZA, Lot trzmiela” Korsakowa, melodia wolna-szybka )
- zdjęcia zwierząt łąkowych i innych
- pięciolinia przygotowana ze sznurka, przyczepiane obrazki zwierząt łąkowych (pszczoła, bocian, żaba)
- puzzle przedstawiające zwierzęta z łąki (motyl, biedronka, komar)
- koła gimnastyczne
- znaczki zwierząt/emblematy na wstążkach
- plastikowe jajka niespodzianki, ryż, groch, kamyczki,

Przebieg:
1. Powitanie i wprowadzenie do tematu zajęć.
Temat zajęć zapowiada piosenka „ Mieszkańcy łąki. Dzieci uważnie słuchają, o czym jest piosenka. Następnie odpowiadają na pytanie, jaki dzisiaj mamy temat zabaw.
Nauczyciel pokazuje dzieciom zdjęcia różnych zwierząt, mają wybrać te spotykane na łące i je nazwać.
Pytania dodatkowe:
Jak zachowujemy się na łące, jak szanujemy przyrodę?
Jak powinniśmy się zachować w sytuacji ukąszenia/użądlenia przez owady?

2. Zagadki dźwiękowe, dzieci odgadują odgłosy łąki, wskazują fotografię z odpowiednim zwierzęciem.

3. „Lot pszczół” – dzieci poruszają się po sali przy dźwiękach muzyki Korsakowa „Lot trzmiela”, na momenty przyciszonej muzyki przysiadają i zbierają nektar.

4. „Ślimaki i motyle” – dzieci poruszają się po sali reagując odpowiednim ruchem na zmiany tempa melodii (wolno jak ślimaki, szybko jak motyle).

5. „Łąka na pięciolinii” – nauczyciel prezentuje dzieciom pięciolinię, tłumaczy, że na niej muzycy umieszczają nuty tworząc różne melodie. Dzisiaj nauczymy się czytać nuty, ale nuty z łąki. Nauczyciel tworzy rytmy umieszczając obrazki zwierząt na pięciolinii (pszczoły, bociany, żaby) Dzieci rytmicznie podają nazwy zwierząt. Następnie rytmicznie naśladują dźwięki wydawane przez te zwierzęta.

6. Podział na zespoły: dzieci losują element obrazka, muszą odnaleźć swoją grupę i wspólnie złożyć obrazek (3 grupy: motyle, biedronki, komary).

7. Dzieci przysiadają na kwiatkach/kołach gimnastycznych i słuchają w skupieniu piosenki „My jesteśmy owadami”, reagują śpiewem i ruchem w odpowiednim momencie, improwizują latanie owadów w rytm muzyki.

8. Pszczoła – grzechotka. Nauczyciel proponuje dzieciom samodzielne wykonanie pszczółki-grzechotki. Podaje instrukcję, pokazuje, jak wykonać. Dzieci siadają do stolików, wg 3 grup wylosowanych wcześniej i wykonują swoje instrumenty z plastikowych jajek niespodzianek, w których umieszczają odpowiednio: ryż, groch, kamyczki.

9. „Piosenka my jesteśmy owadami” – dzieci rytmicznie grają na grzechotkach, w odpowiednich fragmentach piosenki.

10. Nauczyciel dziękuje wszystkim za wspólną zabawę.
Ewaluacja: dzieci, które dobrze się dzisiaj bawiły grzechoczą swoimi pszczółkami na zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.