X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 44525
Przesłano:

Jak zdrowo się odżywiać? Konspekt lekcji z techniki dla klasy V

Konspekt lekcji z techniki dla klasy V

Temat: Jak zdrowo się odżywiać?

Czas: 1 lekcja

I CEL OGÓLNY: Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

II CELE OPERACYJNE
Uczeń:
 definiuje pojęcie racjonalnego odżywiania,
 zna piramidę zdrowego odżywiania,
 wymienia podstawowe zasady zdrowego odżywiania,
 rozumie potrzebę spożywania 5 posiłków dziennie.

III METODY PRACY
• pogadanka,
• film,
• pokaz z instruktażem (z wykorzystaniem projektora multimedialnego).

IV FORMY PRACY
• indywidualna

V ŚRODKI DYDAKTYCZNE
• komputer,
• projektor multimedialny,
• notatka przygotowana na kartkach do wklejenia do zeszytu.

VI PRZEBIEG ZAJĘĆ

• Część wprowadzającą.
Zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji – wyświetlenie ich na projektorze multimedialnym.

• Część właściwa lekcji
Po wprowadzeniu nauczyciel zadaje uczniom pytanie co to znaczy, według ich opinii, zdrowe odżywianie? Następnie analizując wypowiedzi uczniów, podaje i wyjaśnia definicję racjonalnego odżywiania. W dalszej części uczniowie oglądają 15 minutowy film, w którym o zasadach zdrowego odżywiania oraz o tym jak duży wpływ mają one na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu, opowie Pascal Brodnicki (nauczyciel krótko przybliża uczniom postać tego znanego mistrza kuchni).

• Część podsumowująca
Po obejrzeniu filmu, nauczyciel wyświetla na projektorze piramidę zdrowego odżywiania i poprzez zadawanie uczniom pytań, wypisuje na tablicy najważniejsze zasady zdrowego odżywiania. Następnie rozdaje im przygotowaną notatkę, którą wklejają do zeszytu (notatka zawiera definicję racjonalnego odżywiania, piramidę zdrowego odżywiania, najważniejsze zasady zdrowego odżywiania oraz treść zadania domowego).
W dalszej części nauczyciel wyświetla treść zadania domowego oraz wyjaśnia w jaki sposób należy go wykonać. /Ułóż całodzienny jadłospis dla siebie i swojej rodziny. Uwzględnij w nim poznane zasady zdrowego odżywiania oraz swoje preferencje smakowe. Pamiętaj, że posiłków powinno być 5: I i II śniadanie, obiad, podwieczorek
i kolacja./
Na zakończenie nauczyciel prosi uczniów o przyklejenie karteczek samoprzylepnych (dostają je razem z notatką) po odpowiedniej stronie tablicy, na której jest wyświetlone:
- po stronie prawej - LEKCJA NIE PODOBAŁA MI SIĘ. NICZEGO SIĘ NIE NAUCZYŁEM!
- po stronie lewej - LEKCJA PODOBAŁA MI SIĘ. DOWIEDZIAŁEM SIĘ CO TO JEST ZDROWE ODŻYWIANIE ORAZ JAKIE SĄ JEGO ZASADY.
Opracowała: Ewa Gara

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.