X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 44511
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spacerkiem po Toruniu - matematyczne zabawy z kolorowymi kubeczkami, kodowanie na dywanie

Scenariusz zajęć

Grupa: dzieci 6-letnie
Temat: „Spacerkiem po Toruniu - matematyczne zabawy z kolorowymi kubeczkami, kodowanie na dywanie.”
Cele ogólne:
• Rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, wnioskowania
• Kształtowanie umiejętności odkodowywania informacji
• Odczytywanie, rozumienie symboli i znaków
• Doskonalenie umiejętności określania kierunków
Cele szczegółowe (dziecko potrafi):
• stworzyć kod za pomocą strzałek kierunkowych
• programować robota-myszkę
• odczytywać zakodowane informacje
• odczytywać położenie przedmiotu, przy pomocy jego współrzędnych
• wymienić niektóre zabytki Torunia
• opowiedzieć wybrane legendy toruńskie
• określać kierunki w przestrzeni: w prawo, w lewo, do przodu, do tyłu
• współpracować w grupach
Formy organizacyjne: zbiorowa, indywidualna, zespołowa
Metody pracy:
▪ czynne (praktycznego działania, kierowania aktywnością, zadań)
▪ słowne (rozmowa)
▪ oglądowe (prezentacja multimedialna)
Środki dydaktyczne: Kolorowe plastikowe kubeczki w 4 kolorach, mata edukacyjna, nagranie CD, karty do kodowania , maskotka Mikołaja Kopernika, emblematy pierników w 5 kolorach, kolorowe kartki, prezentacja multimedialna nt. „Spacer po Toruniu”, kartoniki kierunkowe (strzałki), karty do kodowania z kubeczkami, skrzypce, 4 plansze -16 pól, kod do odczytania, tablica z literkami, robot-myszka, plansza z kratownicą do kodowania, strzałki kierunkowe, karteczki w kolorze zielonym i czerwonym oznaczające start i metę.

Przebieg zajęcia:
1.Wprowadzenie do zajęć:
Zabawa „Odkoduj hasło ”- dzieci kolejno odczytują współrzędne dla danej literki i układają napis na tablicy.
Dzieci podają rozwiązanie zadania: TORUŃ
2.Zabawa „Doprowadź do celu”
Zadaniem dzieci jest ułożenie kodu- drogi, która należy pokonać, żeby przemieścić się z przedszkola na toruńską starówkę.
3. Dyktando graficzne nt. „Klucz do bram miasta Torunia”.
4. Prezentacja multimedialna nt. „Spacer po Toruniu”- zapoznanie z maskotką Mikołaja Kopernika.
5.Praca w zespołach z kolorowymi kubeczkami:
Zespół nr 1
Budujemy Krzywą wieżę : Budowanie z kolorowych kubków wieży według instrukcji.
Zespół nr 2
Układanie rytmu z kolorowych kubeczków
Zespół nr 3
Układanie kubeczków wg kodu: ilość kropek –kolor
Zespół nr 4
Sudoku z kolorowymi kubkami- obraz Torunia z lotu ptaka.
(Każda grupa dostaje po 4 kubki w 4 kolorach. Zadaniem dzieci jest ułożenie kubków tak, żeby żaden kolor kubka nie powtarzał się w pionie, w poziomie).
6. Piosenka ilustrowana ruchem „Toruń-miasto jak z snów”( słowa i wyk. Piotr Megger).
7.Zabawy z matą edukacyjną:
a) Kodowanie za pomocą ruchu - wyprowadzenie żab przez Flisaka poza bramy Torunia
b) Kodowanie drogi dla żabki
c )Układanie emblematów pierników wg określonego kodu kolor-kształt
8.Programowanie z myszką –robotem
a)programowanie myszki wg określonego kodu
b) układanie odpowiedniego kodu za pomocą strzałek kierunkowych: drogi myszki do sera
9. Ewaluacja zajęć - wręczenie naklejek-medali „Dzielnego przedszkolaka-matematyka”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.