Numer: 44501
Przesłano:

Terapia ręki - scenariusze

Scenariusz - terapia ręki

Temat: „ Kolorowy Parasol”
Cele:
-rozwijanie sprawności i koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- zwiększenie doświadczeń zmysłowych w obrębie dłoni;
- zwiększanie płynności ruchów całej ręki;
- poprawę umiejętności chwytu;
- rozwijanie świadomości przestrzeni;
- poprawę umiejętności samoobsługowych;

Forma: grupowa
Czas trwania: 30 minut
Metody:
- zabawy paluszkowe;
- elementy Metody Dobrego Startu;
- elementy relaksacji;
- elementy Metody Integracji Sensorycznej;

Pomoce: chusta kolorowa ,korale, farby, biały blok
Przebieg zajęć:
1.Przebranie się w wygodny strój. Powitanie przez powiedzenie wierszyka.
„Wesoła zabawa”
Moje rączki małe,
(pokazują rączki, wysuwając je przed siebie)
Potrafią już wiele, pomachać na przywitanie,
( machają do kolegów)
Przywitać się z przyjacielem,
(podają sobie rączki, witają się)
Zwinąć się w piąsteczki,
(zaciskają piąstki)
Rozłożyć w chusteczkę,
(wyciągają rączki z wyprostowaną dłonią, paluszki złączone )
W słoneczko się zamienić,
(machają nad głową z rozłożonymi paluszkami)
W locie złapać muchę,
(wykonują gest łapania muchy obiema dłońmi, przytrzymują chwilę rączki razem , zaglądają do środka dłoni)
Podrapać się za uchem,,
(drapią się za uchem)
Przesłać wszystkim buziaka, bo to ważna sprawa,,
(wykonują gest dłonią przesyłając buziaka)
Z rączkami jest zawsze wesoła zabawa.
2. Zabawy ruchowe – łapanie chusty obiema rączkami, podnoszenie chusty do góry, robienie kopuły parasola , opuszczanie rąk (czynność powtarzamy), ułożenie chusty na podłodze, wchodzenie pod nią poruszanie się ruchem pełzającym z rękoma wyciągniętymi do przodu, zbieranie po drodze rozsypanych korali.
3. Zabawa paluszkowa
„Krople dzeszczu”
- odbijanie paluszków umoczonych w farbie, wyodrębnianie każdego paluszka, stawianie różnej wielkości kropli.
Mycie po wykonaniu pracy rączek, wycieranie ręcznikiem.
4. Zabawa relaksacyjna
- słuchanie muzyki poważnej, odprężanie się na dywanie, spokojne równomierne oddychanie.
5. Przebranie się. Pożegnanie przez podanie ręki. Podziękowanie za wspólną zabawę.

Scenariusz - terapia ręki
Temat: „Lepimy bałwanka”
Cele:
-rozwijanie sprawności i koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- zwiększenie doświadczeń zmysłowych w obrębie dłoni;
- zwiększanie płynności ruchów całej ręki;
- poprawę umiejętności chwytu;
- rozwijanie świadomości przestrzeni;
- poprawę umiejętności samoobsługowych;
Forma : grupowa
Czas trwania: 30 minut
Metody:
- zabawy paluszkowe;
- elementy Metody Integracji Sensorycznej
- Metoda Dobrego Startu

Pomoce: duże piłki, mąka, sól, woda, miska, płyta, magnetofon

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się wierszykiem;
Łapiemy się za rączki, robimy duże koło,
zrobimy wspólnie falę i będzie nam wesoło.
A teraz wszyscy razem podnieśmy je do góry,
I w górze najpiękniejszej poszukajmy chmury,
a gdy już ją znajdziemy do siebie przyciągniemy.
(trzymając się za ręce poruszają nimi robiąc falę, podnoszą ręce do góry, poruszają palcami, zamykają dłonie przyciągając je do siebie).

2. Zabawy ruchowe:
-zabawy komunikacyjne z dużą piłką, podpieranie się, turlanie piłki (jak śnieżnej kuli) siadanie na piłce, obieganie piłki dookoła.
3. Do miski wsypują mąkę i sól łączą składniki dolewając wody, ugniatają masę tworząc wielką kulę, turlają ją po stole, dzielą na mniejsze części, nakładają na siebie tworząc postać bałwanka. Myją rączki po skończonej pracy.
4. Masażyki w rytm muzyki:
- siedzą jeden za drugim , opukują całymi dłońmi plecy kolegi, izolują paluszki naśladują padający śnieg. Palcem na plecach rysują fale i koła różnej wielkości.
5. Przebranie się. Pożegnanie przez nakładanie rączek jedna na drugą, uniesienie ich do góry. Podziękowanie za wspólną zabawę.

Scenariusz terapia ręki
Temat: „Pada śnieg, wieje wiatr”
Cele:
-rozwijanie sprawności i koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- dostarczenie wrażeń dotykowych, poznawanie różnych struktur,
- zwiększanie płynności ruchów całej ręki,
- poprawę umiejętności chwytu,
- doskonalenie umiejętności rysowania,
- pobudzenie aktywności, chęci do działania,
Forma : grupowa
Czas trwania: 30 minut
Metody:
- zabawy paluszkowe;
- elementy Metody Integracji Sensorycznej
- Metoda Dobrego Startu,
- elementy integracji odruchów dynamicznych i posturalnych wg S. Masgutowej,

Pomoce: kartki papieru, pianka do golenia, szczypce, miska, magnetofon, płyta cd,

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się wierszykiem;
Łapiemy się za rączki, robimy duże koło,
zrobimy wspólnie falę i będzie nam wesoło.
A teraz wszyscy razem podnieśmy je do góry,
I w górze najpiękniejszej poszukajmy chmury,
a gdy już ją znajdziemy do siebie przyciągniemy.
(trzymając się za ręce poruszają nimi robiąc falę, podnoszą ręce do góry, poruszają palcami, zamykają dłonie przyciągając je do siebie).

2. Zabawy ruchowe:
Bieganie po całej sali z kartkami papieru, przekładanie do prawej ręki, po obiegnięciu jednego kółeczka przekładają do lewej ręki, biegają z kartką trzymaną w górze, podrzucają kartki do góry, próbują podnieść kartkę z podłogi bez uginania kolan, składają kartkę na pół, przerywają na pół.
3. Wyciskanie pianki do golenia na ceratę rozcieranie jej, rysowanie fal z góry na dół (pionowo i poziomo), zbieranie pianki w stożek, odbijanie ręki, chowanie w piankę plastikowej kuleczki, łapanie pianki, zaciskanie jej, przepuszczanie przez palce.
4. Relaks muzyczny
- słuchanie muzyki relaksacyjnej, odprężanie się na dywanie, spokojne równomierne oddychanie.

5. Przebranie się. Pożegnanie przez nakładanie rączek jedna na drugą, uniesienie ich do góry. Podziękowanie za wspólną zabawę.

Scenariusz terapia ręki
Temat: „Wszędzie biało”

Cele:
- zwiększanie płynności ruchów całej ręki,
- poprawę umiejętności chwytu,
- doskonalenie umiejętności rysowania,
- pobudzenie aktywności, chęci do działania,
-rozwijanie sprawności i koordynacji wzrokowo-ruchowej,
Forma : grupowa
Czas trwania: 30 minut

Metody:
- zabawy paluszkowe;
- elementy Metody Integracji Sensorycznej
- Metoda Dobrego Startu,
- elementy integracji odruchów dynamicznych i posturalnych wg S. Masgutowej,

Pomoce: biała bibuła, pasta do zębów, niebieska kartka, magnetofon, płyta cd
Przebieg zajęć:
1. Przebranie się w wygodny strój. Przywitanie się wierszykiem;
Łapiemy się za rączki, robimy duże koło,
zrobimy wspólnie falę i będzie nam wesoło.
A teraz wszyscy razem podnieśmy je do góry,
I w górze najpiękniejszej poszukajmy chmury,
a gdy już ją znajdziemy do siebie przyciągniemy.
(trzymając się za ręce poruszają nimi robiąc falę, podnoszą ręce do góry, poruszają palcami, zamykają dłonie przyciągając je do siebie).

2. Zabawy ruchowe:
Odliczają po pięć paseczków z bibuły łapią je za końce w rączkę, skręcają w paluszkach aby się połączyły, machają przekraczając linię środka, kreślą paskami kółka w powietrzu różnej wielkości angażując całą rękę,
3. Wyciskają na talerzyki pastę do zębów, moczą palce w paście, na kartce odbijają palce , zaciskają piąstkę moczą w paście, odbijają na kartce przekręcając dłoń tworzą śnieżne kule.
4. Zabawa paluszkowa:
„ Dwa kółka” (autor:K. Piotrowska-Madej, A.Żychowicz)
Kółko z kółkiem zaczepiamy,
( dziecko łapie kciuki palec wskazujący, łączy je ze sobą),
A teraz koło odwracamy,
(dziecko zmienia układ rąk, odwraca koła)
Kółka dwa mocno trzymamy,
( próbuje rozerwać koło)
A teraz je rozrywamy.
( naciągają i rozrywają kółeczko)
5. Przebranie się. Pożegnanie przez nakładanie rączek jedna na drugą, uniesienie ich do góry. Podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.