Konspekt zajęcia 30.10.2017
gr. I a „Muszelki”
Prowadzący zajęcia – Anna Staniucha
Temat: „Mebelki dla 3 misiów” – budowanie zgodnie z podanymi kryteriami – sc. 7 - Klucz do uczenia się Wygotskiego – Konstrukcje - gąsiennice.
Cele:
- nauczenie dz. analizowania prostych konstrukcji
- nauczenie porównywania wyników swojej pracy z przykładem podanym przez nauczyciela
- rozwijanie umiejętności budowania przedmiotów zgodnie z podanymi kryteriami
- nauczenie dzieci naśladowania działań osoby dorosłej i tworzenia prostych konstrukcji na zasadzie powielania ciągu konkretnych czynności
- kształtowanie nawyku dokładności w układaniu i łączeniu klocków podczas odtwarzania konstrukcji przedmiotu
- opanowanie umiejętności zastępowania prawdziwego przedmiotu różnymi ekwiwalentami
- zastosowanie słów oznaczających porównywanie: duży – większy, mały - mniejszy
Wynik dydaktyczny: dziecko:
- potrafią określać główne elementy konstrukcyjne mebla i budować go z klocków
- potrafią budować przedmioty zgodnie z podanymi kryteriami
- potrafią określić części funkcjonalne prawdziwych przedmiotów i określać ich wzajemne relacje przestrzenne
- precyzyjnie układać i łączyć klocki w trakcie odtwarzania konstrukcji
- stosować porównania: większy – mniejszy - mały
Pomoce:
- klocki Wygotskiego – 7 cegiełek, 4 sześciany, 1 półsześcian, oraz 7 cegiełek, 6 półsześcianów, 6 małych graniastosłupów, 4 krótkie deski orz misie w trzech różnych wielkościach
Przebieg zajęcia:
1. Zebranie dzieci w kole - „Zróbmy wielkie koło” – klaskanie, podskoki
2. Opowiedzenie bajki „Złotowłosa i trzy misie”
3. Ułożenie wg wielkości trzech talerzyków i dopasowanie do nich trzech łyżek oraz filiżanek a następnie postawienie odpowiedniej wielkości misia przy każdym zestawie.
4. Zaprezentowanie wszystkich klocków jakie będą użyte do budowania.
5. Każde dziecko dostaje swój zestaw klocków.
6. Krzesełko – czy wiecie co to jest – przeanalizowanie konstrukcji – z jakich klocków się składa i jaki jest użyty do jakiego elementu.
7. Dzieci budują trzy krzesełka wg wzoru.
8. Zadanie – dzieci mają samodzielnie zbudować z kolejnego kompletu 3 łóżek różnej wielkości – od najmniejszego do największego.
9. Omówienie i przeanalizowanie zbudowanych mebli.
10. Dzieci otrzymują laleczki i budują dla nich dowolne mebelki.
11. Zabawa zbudowanymi mebelkami i tworzenie nowych z różnego rodzaju klocków.
Uważana obserwacja dzieci – zauważanie dobrych zachowań, uczestnictwa w zabawach, korygowanie zachowań łagodnie lecz stanowczo i przypominanie obowiązujących zasad zgodnej zabawy oraz wyrażania emocji w sposób akceptowany społecznie.