Konspekt zajęcia 23.05.2019
gr. II a „Delfinki”
Prowadzący zajęcia – Anna Staniucha
Przedszkole nr 5 w Gdańsku
Temat: Zajęcia w poranku
Cele:
- wyrównywanie poziomu rozwoju poprzez pracę indywidualną
- rozwijanie umiejętności organizacji wolnego czasu
- utrwalanie form grzecznościowych
- wspólne spędzanie czasu
- wdrażanie do samodzielnego rozwiązywania drobnych nieporozumień
- utrwalanie werbalnej komunikacji potrzeb i zastrzeżeń wobec rówieśników
- rozwijanie motoryki małej
Wynik dydaktyczny: dziecko:
- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
- - uczestniczy w aktywności zorganizowanej
- prawidłowo posługuje się przyborami – nożyczkami, kredkami, plasteliną,
- śpiewa piosenki z przygotowanego repertuaru
- respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby
- próbuje sygnalizować słowami swoje potrzeby i zastrzeżenia wobec rówieśników
-
Przebieg zajęcia:
1. Zachęcanie przybywających dzieci do uczestnictwa w zabawach w kącikach tematycznych- budowanie z klocków – łączenie różnego rodzaju klocków, kąciku lalek oraz do gier i zabaw przy stolikach – memory, pussy, puzzle, nawlekanie koralików, piesek Ruffy, przybijanka.
2. Zachęta do wykorzystywania nieużytków w kąciku plastycznym – rolek, cekinów, wycinanek, patyczków, brokatu, korków do tworzenia prac opartych na własnych pomysłach.
3. Praca indywidualna z dziećmi:
- wycinanie po linii prostej i krzywej
- nawlekanie koralików wg ustalonego rytmu
- analiza i synteza wzrokowa – puzzle
- wzbogacanie słownictwa - oglądanie i czytanie książek
4. Uwrażliwianie na stosowanie form grzecznościowych i komunikatów
5. Zabawy ruchowe: Nie chcę cię znać, Jawor, Julijanka, Rolnik sam w dolinie, Lisek, Duch, Woogie – Boogie.
6. Czynności higieniczne w łazience przed posiłkiem- zachowanie etapów mycia rąk
7. Kulturalne spożywanie posiłku – prawidłowa postawa ciała.
8. Zabawy w kącikach tematycznych – wdrażanie do komunikowania potrzeb i zastrzeżeń w stosunku do rówieśników – weterynarz, dom, miasteczko z klocków.