Scenariusz zajęć (grupa 6-latki)
Temat: W wiejskiej zagrodzie.
Cel ogólne:
- poznanie nazw zwierząt z wiejskiej zagrody,
- kształcenie umiejętności matematycznych, porządkowanie.
Cele operacyjne:
dziecko:
- rozpoznaje zwierzęta wiejskie na podstawie odgłosów,
- słucha z uwagą czytanego tekstu,
- naśladuje odgłosy zwierząt,
- porządkuje i przelicza zwierzęta,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- wykonuje pracę plastyczną,
- uczestniczy w zajęciach ruchowych organizowanych przez nauczyciela.
Metody:
- słowne (rozmowa, obserwacja)
- czynne (samodzielnych doświadczeń)
- percepcyjne (obrazki, ilustracje)
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa.
Środki dydaktyczne: odgłosy zwierząt na CD, treść wiersza „Rozmowy zwierząt”, szarfy, sylwety wiejskich zwierząt, słomki, papierowe ziarenka, obręcze hula-hop, papierowe talerze.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie wszystkich dzieci – śpiewanie piosenki „Chodźcie wszyscy tu do koła”.
2. „Wiejskie odgłosy” – zagadki słuchowe przygotowane na nagraniu z odgłosami z wiejskiej zagrody.
3. Słuchanie wiersza B. Kosowskiej „Rozmowy zwierząt” - dzieci słuchają recytacji wiersza i wykonują ćwiczenia logopedyczne, naśladują odgłosy zwierząt.
Mu, Mu, Mu, tak krowa muczy
Kto Cię krowo tak nauczył?
Nikt nie uczył mnie muczenia
Mówię Mu od urodzenia,
A ponadto daję słowo
Jestem bardzo mleczną krową
Baran do owcy mówi: beee
Czego baran od niej chce?
Powiedz owco ma kochana
Ile mleka dałaś z rana?
Dałam dzisiaj dużo mleka
Teraz na mnie fryzjer czeka
Kukuryku, kukuryku
Co się dzieje w tym kurniku?
Kura jaja wysiaduje,
Kogut z dumą spaceruje,
Bo za chwilę już na świecie
Ma pojawić się ich dziecię.
Źrebię w stajni mamy szuka
Rży, kopytkiem w ziemię stuka
Gdzie ta mama się podziała?
Pewnie z tatą w świat pognała
Klacz i ogier wnet wrócili,
Na wyścigach konnych byli.
Tak zwierzęta rozmawiają
One też swój język mają.
To jest język zagrodowy
Kury, owcy czy też krowy.
4. Rozmowa na temat treści wiersza:
- Jakie zwierzęta występowały w wierszu?
- O czym rozmawiały zwierzęta?
- Do czego służą wydawane przez zwierzęta odgłosy?
5. „Bal w zagrodzie” – zabawa ruchowa
Dzieci wybierają dowolne zwierzę gospodarskie i naśladują jego ruchy do włączonej muzyki. Dzieci mogą tańczyć np.: jak kury, psy, konie.
6. „Zagroda” – zabawa matematyczna
Dzieci porządkują zwierzęta do odpowiednich zagród (szarf) oraz przeliczają liczbę zwierząt w danej zagrodach, porównują liczę zwierząt (gdzie jest mniej, a gdzie więcej).
7. „Karmimy kurki” – ćwiczenia oddechowe
Przenoszenie za pomocą słomki papierowych ziarenek na obrazek kury, aby utrudnić zadanie dziecko może przenieść tyle ziarenek ile wskazuje wylosowana przez dziecko liczba.
8. „Zwierzęta do swych domków” – zabawa ruchowa
Podczas gry na tamburynie dzieci poruszają się swobodnie po sali. Na hasło „Zwierzęta do swych domków”, dzieci ustawiają się w obręczy.
9. „Świnka” – praca plastyczna
Malowanie różową farbą papierowych talerzyków oraz wycinanie przygotowanych elementów z papieru. Przyklejanie klejem tak, aby powstało zwierzę (świnka).