Numer: 44472
Przesłano:

Kształtowanie pojęcia liczby 10 w aspekcie kardynalnym i porządkowym. Scenariusz lekcji otwartej

TEMAT: KSZTAŁTOWANIE POJĘCIA LICZBY 10 W ASPEKCIE KARDYNALNYM I PORZĄDKOWYM.
DATA: 6.12.2019
CZAS REALIZACJI: 45 MINUT
METODY NAUCZANIA: SŁOWNA ( POGADANKA, OPIS); OBSERWACYJNA (POKAZ); GRY I ZABAWY DYDAKTYCZNE,
FORMY PRACY: INDYWIDUALNA, ZBIOROWA, GRUPOWA
POMOCE DYDAKTYCZNE: SYLWETKA RENIFERA RUDOLFA, KARTY Z CYFRAMI OD 1 DO 10, PREZENTACJA MULTIMEDIALNA, NAGRANIE Z PIOSENKĄ „PADA ŚNIEG” ORAZ PIOSENKA „JEDEN, DWA I TRZY”, KOPERTY Z ZADANIAMI, KARTY PRACY ( PUZZLE, DOKLEJANKI, DOMINO, CHMURY Z CYFERKAMI)
CEL GŁÓWNY: UCZEŃ POZNAJE LICZBĘ 10 W ASPEKCIE KARDYNALNYM I PORZĄDKOWYM
CELE OPERACYJNE :
- UCZEŃ BIERZE AKTYWNY UDZIAŁ W GRACH I ZABAWACH DYDAKTYCZNYCH
- UCZEŃ PORZĄDKUJE LICZBY OD NAJMNIEJSZEJ DO NAJWIĘKSZEJ I ODCZYTUJE HASŁO
- UCZEŃ ROZWIĄZUJE ZAGADKI MATEMATYCZNE
- UCZEŃ LICZY PRZEDMIOTY I PODPISUJE ICH ILOŚĆ
- UCZEŃ PISZE LICZBĘ 10
- UCZEŃ WYKONUJE ZADANIA W ZESZYCIE ĆWICZEŃ
- UCZEŃ POZNAJE ASPEKT PORZĄDKOWY LICZBY 10 POPRZEZ ZAMALOWANIE GWIAZDEK ORAZ UDZIELANIE ODPOWIEDZI NA PYTANIA NAUCZYCIELA
- UCZEŃ UCZESTNICZY W ZESPOŁOWEJ GRZE „NA STACJI” ( UCZEŃ UKŁADA PUZZLE, PORZĄDKUJE KOLEJKĘ KLIENTÓW DO FRYZJERA WEDŁUG OKREŚLONEGO PORZĄDKU ORAZ UZUPEŁNIA, UKŁADA DOMINO ROZWIĄZUJE PRZYKŁADY MATEMATYCZNE)
- UCZEŃ SŁUCHA NAGRAŃ Z PIOSENKĄ „PADA ŚNIEG” ORAZ „JEDEN, DWA I TRZY”
PRZEBIEG LEKCJI
I. WPROWADZENIE
- Nauczyciel wita się z uczniami codzienną rymowanką. Następnie przedstawia niecodziennego gościa, który odwiedził klasę – renifera Rudolfa. Zachęca uczniów do odpowiedzi na pytanie skąd przybył nasz gość, którą mogą uzyskać po uporządkowaniu na tablicy cyfr od 0 do 9 od najmniejszej do największej. Po wykonaniu polecenia prosi jednego z uczniów o odwrócenie uporządkowanych kart - na tablicy pojawia się nazwa LODOLANDIA ( czyli kraina renifera Rudolfa). Nauczyciel wyjaśnia, że LODOLANDIA jest krainą matematyczną i renifer Rudolf przygotował dla dzieci mnóstwo zagadek
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
- nauczyciel wyjmuje pierwszą kopertę od renifera Rudolfa i czyta polecenie , włącza prezentację multimedialną i czyta zagadki renifera Rudolfa, zachęca uczniów do ich odgadnięcia, następnie czyta kolejne polecenie znajdujące się w kolejnej kopercie i rozdaje komplety z cyferkami od 1 do 9 , prosi o ich uporządkowanie od największej do najmniejszej - zadaje uczniom pytania( jakich sąsiadów ma liczba 7, jakie cyfry są większe od 5 ale ,mniejsze od 7, pokaż cyfrę taką ile dni ma tydzień, ile jest pór roku, ile masz palców u jednej ręki)
- uczniowie czytają polecenie w kopercie nr 3, nauczyciel następnie rozdaje uczniom kolejną kartę pracy, na której uczniowie muszą policzyć przedmioty i dopasować odpowiednią cyfrę do nich
- nauczyciel włącza kolejny slajd, na którym pojawia się 9 gwiazdek , nauczyciel zachęca do ich policzenia następnie pojawia się jeszcze jedna , uczniowie liczą gwiazdki i stwierdzają, że jest ich 10
- nauczyciel prezentuje liczbę 10, omawia z jakich cyfr się składa, następnie zachęca uczniów do odnalezienia ukrytych liczb 10 w Sali
- pokazuje kopertę z kolejnym zadaniem renifera Rudolfa : Nauczcie się pisać cyfrę 10
- uczniowie najpierw piszą liczbę 10 w powietrzu, na ławce, na plecach kolegi, piszą też inne cyfry i nawzajem próbują je odgadnąć
- nauczyciel zachęca uczniów do otwarcia zeszytu ćwiczeń i wspólnego napisania liczby 10 oraz wykonania pozostałych zadań
- krótka zabawa ruchowa – nauczyciel pokazuje liczby większe od 5 uczniowie robią przysiady, mniejsze od 5 uczniowie podskakują a jak pokaże liczbę 5 uczniowie siadają do ławek
- uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące aspektu porządkowego liczb np. jaki kolor ma chmurka 2 od lewej strony itp
- nauczyciel czyta kolejną kopertę renifera Rudolfa i rozdaje kartki z gwiazdkami i prosi o pokolorowanie( np. 1 , 3 i 10) gwiazdki ukazując tym samym aspekt porządkowy liczb
- nauczyciel czyta kolejną kopertę z zadaniem od renifera Rudolfa: uczniowie dzielą się na 3 zespoły i biorą udział w wykonaniu zadań na 3 stacjach. Na 1 stacji grupa uczniów musi ułożyć i przykleić puzzle na kartę , na stacji 2 muszą uporządkować kolejkę do fryzjera umieszczając obrazki z kropkami w odpowiednich miejscach, na stacji 3 uzupełnić i ułożyć kostki domina). Podczas wykonania zadań gra muzyka gdy, się zatrzymuje pora na zmianę stacji .
III. PODSUMOWANIE
- nauczyciel przypomina jaką liczbę dzieci poznały na zajęciach oraz włącza nagranie z piosenką utrwalającą poznane cyfry
( dodatkowo, gdy czas na to pozwoli zachęca uczniów do wyklejenia liczby 10 plasteliną )

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.