X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4447
Przesłano:
Dział: Języki obce

Im Bekleidungsgeschäft - scenariusz lekcji z języka niemieckiego

Klasa II Technikum

Temat: Im Bekleidungsgeschäft

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą;
Uczniowie powtarzają z poprzedniej lekcji nazwy sklepów, produktów spożywczych, niektórych części garderoby, potrafią zapytać sprzedawcę o cenę produktu.

Cele lekcji;
1. Zdobywanie umiejętności nazywania najczęściej kupowanej odzieży.
2. Nabywanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sklepie odzieżowym.
3. Rozwijanie sprawności wyrażania swojej opinii na temat kupowanej odzieży.
4. Nabycie umiejętności pytania, gdzie można daną rzecz przymierzyć.

Cele sformułowane w języku ucznia;
1. Będziesz umiał nazwać najczęściej kupowaną odzież.
2. Będziesz umiał powiedzieć w sklepie odzieżowym co potrzebujesz, jaki wybrana przez ciebie rzecz ma mieć rozmiar i kolor.
3. Będziesz umiał powiedzieć, czy wybrana część garderoby dobrze ci pasuje, podoba ci się/ niepodoba ci się, jest za ciasna, za szeroka, itd.
4. Będziesz umiał zapytać sprzedawcę gdzie jest przymierzalnia, żeby wybraną rzecz przymierzyć.

Na Co Be Zu ( co uczniowie będą potrafili po lekcji ):

Każdy z was nauczy się:
nazywać poszczególne części garderoby, prowadzić dialog ze sprzedawcą w sklepie odzieżowym, prosić o potrzebny rozmiar, kolor wybranej rzeczy, wyrażać zadowolenie/ bądź niezadowolenie z kupowanej rzeczy, pytać, gdzie jest przymierzalnia.

Materiały i pomoce dydaktyczne

Podręcznik ,,alles klar 1b z ćwiczeniami“, magnetofon, płyta CD , strony internetowe reklamujące niemieckie firmy odzieżowe

Przebieg lekcji

Pracę na lekcji rozpoczynamy od burzy mózgów, uczniowie wymieniają nazwy różnych sklepów, towarów jakie w nich można kupić. Na lekcji wykorzystujemy formy pracy indywidualnej, w parach oraz pracę w grupach.
Wprowadzenie do tematu nowej lekcji następuje za pomocą zdjęcia w podręczniku ,,Jugendmode”( Kapitel 11 Seite 31), na którym pokazane i nazwane są podstawowe części garderoby. Uczniowie przyglądają się zdjęciu i odczytują poszczególne nazwy. Następnie nauczyciel objaśnia słownictwo do dialogu ,,Vor dem Schaufenster” Üb.A9 ; Uczniowie pracują w parach, uzupełniając dialog podanymi słówkami. Po wykonaniu powyższego ćwiczenia przystępują do wykonania ćwiczenia ,, Was sagst du in diesen Situationen?”Üb.10 Seite 78, gdzie ćwiczą umiejętność reagowania w poszczególnych sytuacjach, np.: W oknie wystawowym zobaczyłeś kurtkę która ci się podoba; jak zareagujesz, kolor kurtki którą kupuje kolega nie podoba ci się, wyraź swoje zdanie.Następnie uczniowie słuchają dialogu ,,Martin und sein Bruder machen Einkäufe”Üb.A10, w którym wpisują brakujące czasowniki. Po wysłuchaniu dialogu następuje sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia przez jego odczytanie. Następnie czytają zdania w dialogu Üb.A11 i ustalają kolejność wypowiedzi (praca w parach). Sprawdzenie zadania następuje przez wysłuchanie nagrania z płyty CD i porównanie z ustaloną przez siebie kolejnością zdań. Z kolei uczniowie odgrywają scenkę w sklepie odzieżowym według wzoru, Üb.A13, stosując podane słownictwo; Könnten Sie mir bitte helfen?, Ich brauche Größe... Die Hose passt mir nicht. Haben Się ihn/się/es/ eine Nummer kleiner? Der Pullover steht mir super. Ich möchte ihn/sie/es anprobieren. Wo ist die Umkleidekabine?

Kluczowe pytania dla ucznia

Jakie zwroty i wyrażenia musisz znać żeby, kupić odzież odpowiedniego rozmiaru, koloru, zapytać sprzedawcę czy mógłby ci pomóc wybrać potrzebną odzież, gdzie można kupowaną rzecz przymierzyć?

Jak sprawdzę czy cele lekcji zostały osiągnięte ?

Pod koniec lekcji uczniowie dostaną karteczki z niedokończonymi zdaniami, które sami uzupełnią, np.
Na dzisiejszej lekcji nauczyłem się....... Zrozumiałem.............. Będę wiedział.........
Odpowiedzi uczniów będą dla mnie informacją zwrotną , co zostało osiągnięte, a co należy jeszcze powtórzyć.

Praca domowa

Na zadanie domowe uczniowie wykonują Üb.11 Seite 78, Üb. 12 Seite 78.
Dodatkowo chętni uczniowie dobierają się w 3 osobowe grupy i mają poszukać w Internecie niemieckie firmy odzieżowe oraz znaleźć informacje na temat trendów obowiązujących w nadchodzącym sezonie. Korzystając z Internetu mają stworzyć kolekcję mody. Każdy projektowany model mają opatrzyć krótkim komentarzem. Zebrane materiały mają przynieść na lekcję i omówić je korzystając z podanego wzoru:
Unsere Kollektion zeigt die Mode/Trends für Frühling/Sommer/Herbst/Winter.
In unsrer Kollektion stellen wir Ihnen die Trends für den nächsten Frühling/...vor.
Die Trendfarbe im nächsten Frühling... ist Rot/Schwarz/...
Der Mantel/ Die Bluse/...ist braun und passt sehr gut zu dem Rock/...
Die Röcke im nächsten Frühling sind kurz.
Das Modell hat eine Hose und ein T-Shirt an, beides in Weiß/Grün/...
Das Hemd ist kariert/gestreift/bunt.
Das Kleid ist sehr elegant. Dazu passt gut der Blazer.

Przykładowe strony internetowe:
WWW.zero.de; WWW.ott.de; WWW.esprit.de;

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.