Scenariusz wdrażania wartości zawartych w koncepcji pracy Przedszkola
Zdrowie
Temat zajęć: Grypie się nie damy o zdrowie więc dbamy.
Grupa wiekowa: 3,4,5,6 latki
Cel główny:
kształtowanie prawidłowych nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych,
kształtowanie umiejętności społecznych – współdziałanie w zabawach i sytuacjach zadaniowych,
rozwijanie sprawności fizycznej dzieci – uczestniczenie w zajęciach ruchowych.
Cele ogólne:
kształtowanie zachowań prozdrowotnych,
poznanie naturalnych i zwykłych metod leczenia,
zaznajomienie się z zasadami postępowania w razie kataru i przeziębienia,
rozwijanie koncentracji i uwagi podczas słuchania tekstu czytanego przez nauczyciela,
rozwijanie mowy dzieci,
ćwiczenie spostrzegawczości,
praktyczna nauka prawidłowych nawyków higienicznych,
rozwijanie ogólnej sprawności dzieci poprzez udział w zabawach ruchowych,
staranne wykonanie pracy plastycznej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
wie jak należy ubierać się w porze zimowej,
potrafi wypowiedzieć się na temat czytanego wiersza,
potrafi poprawnie wyczyścić nos,
wie, że zużytą chusteczkę należy niezwłocznie wyrzucić do kosza,
wie jak dbać o zdrowie swoje i innych,
zna naturalne metody leczenia,
zna zasady postępowania w razie kataru i przeziębienia,
zna wpływ higieny osobistej na swoje zdrowie,
zna znaczenie ruchu na nasz organizm,
rozumie wpływ higieny osobistej na swoje zdrowie
zgodnie współdziała z partnerem w zabawie,
aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
wie, że nie wolno samemu zażywać lekarstw.
Metody:
podające,
problemowe,
aktywizujące,
praktyczne.
Formy:
indywidualna,
zespołowa,
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
chusteczki higieniczne, tekst wiersza J. Brzechwy „Katar”, A. Majewskiego „Gimnastyka”, kolorowe wstążki z numerkami, koperty z zagadkami, opaski
z bakteriami, wirusami, antybiotykami i naturalnymi lekami (miód, sok z malin, czosnek, cytryna), miód, cytryna, sok z malin, czosnek (do rozpoznawania po smaku i zapachu), termometr, krople do nosa, chusteczki higieniczne, termofor, syrop,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie. Wprowadzenie do zajęcia - tworzenie hasła (zadaniem dzieci jest ułożenie wyrazów w kolejności od wyrazu o największej czcionce, do wyrazu o najmniejszej czcionce).
2. „Dlaczego należy myć ręce”- burza mózgów, rozwijanie twórczego myślenia.
Zarazki to żywe stworzenia, które możemy zobaczyć za pomocą specjalnego urządzenia, mikroskopu. Przyjmują różne kształty i kolory. Zarówno jedne, jak i drugie podstępnie czyhają, aby zaszkodzić naszemu zdrowiu. Choć gołym okiem ich nie widać, są wszędzie: na klamce, pieniądzach, na dłoniach innych dzieci. Najlepszą bronią na walkę z zarazkami jest mydło i ciepła woda. Myj dokładnie ręce. Następnie opłucz i wytrzyj w czysty ręcznik, a zarazki uciekną, tam gdzie pieprz rośnie.
3. Wysłuchanie wiersza J. Brzechwy „KATAR” . Wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów.
Spotkał katar Katarzynę - A - psik!
Katarzyna pod pierzynę - A - psik!
Sprowadzono wnet doktora - A - psik!
"Pani jest na katar chora" - A - psik!
Terpentyną grzbiet jej natarł - A - psik!
A po chwili sam miał katar - A - psik!
Poszedł doktor do rejenta - A - psik!
A to właśnie były święta - A - psik!
Stoi flaków pełna micha - A - psik!
A już rejent w michę kicha - A - psik!
Od rejenta poszło dalej - A - psik!
Bo się goście pokichali - A - psik!
Od tych gości ich znów goście - A - psik!
Że dudniło jak na moście - A - psik!
Przed godziną jedenastą - A - psik!
Już kichało całe miasto - A - psik!
Aż zabrakło terpentyny - A - psik!
Z winy jednej Katarzyny - A - psik!
3. Rozmowa z dziećmi na temat zachowania postaci występujących w wierszu, przenoszeniu choroby, minimalizowaniu ryzyka przenoszenia się wirusów i bakterii (używanie chusteczek, zasłanianie buzi podczas kaszlu i kichania). Swobodne wypowiedzi na temat ich doświadczeń z przeziębieniem..
Jak się czujecie, kiedy nie jesteście zdrowi?
Co należy zrobić, aby poczuć się lepiej?
Czy możemy sami sięgać po leki?
Kto może zdecydować i podać nam lekarstwo?
4. Informacje nauczyciela o tym, co należy zrobić, aby ustrzec się przed grypą
i innymi infekcjami, jakie są naturalne sposoby leczenia grypy.
Grypa jest chorobą wirusową i przenosi się przeważnie drogą kropelkową. Nic więc dziwnego, że dzieci chodzące do przedszkola tak łatwo na nią zapadają. Okres rozwoju wirusa grypy od momentu zarażenia to zwykle dwa dni. Ponieważ grypa jest chorobą wirusową, nie leczy się jej antybiotykami. Jej objawy to przede wszystkim złe samopoczucie, łamanie w kościach, ból głowy, a także dreszcze i gorączka dochodząca nieraz do 40 stopni Celsjusza. Zwykle chorobie towarzyszy jeszcze kaszel, katar i ból gardła. Grypa tym różni się od zwykłego przeziębienia,
że pojawia się nagle, a nie rozwija stopniowo. Grypę zwykle się leczy, podając środki przeciwgorączkowe. Ważne jest, żeby w czasie choroby podawać dziecku dużo płynów. Warto przy tym skorzystać z możliwości, jakie daje nam natura i przygotować chociażby herbatę z sokiem malinowym czy miodem i cytryną. Należy też często wietrzyć mieszkanie.
Recepta na zmniejszenie liczby zachorowań
Dietę dziecka musi zawierać warzywa, owoce, chude mięso, mleko, produkty zbożowe, jaja i ryby, które są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli przede wszystkim kwasów omega-3 i omega-6. Należy również wprowadzić do diety produkty zawierające dobre kultury bakterii, np. kefiry, jogurty. Warto nie zapominać również o naturalnych produktach znanych z tego, że zwiększają odporność organizmu. Są to czosnek, cebula czy miód. Odporność dziecka poprawia również hartowanie. Dlatego dzieci muszą codziennie chodzić na spacery oraz muszą mieć jak największą ilość ruchu. Należy również wietrzyć jak najczęściej mieszkanie i wprowadzić w nim bezwzględny zakaz palenia. Nie można także za grubo ubierać dziecka.
5. Rozwiązywanie zagadek związanych ze zdrowiem i higieną – dzieci losują wstążkę z numerkiem i szukają koperty z takim samym numerkiem.
Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni, a brudne ręce w czyste zamieni. (mydło)
Do suchej nitki moknie nieraz, gdy po kąpieli nim się wycierasz. (ręcznik)
Do wanny ją bierzesz, bo umie myć ładnie. (gąbka)
Używasz go często, wieczorem i rano. Przypomina przedmiot, którym grabią siano. (grzebień)
Pieni się płyn z butelki, zamienia się w bąbelki, nieraz głowę ci zmywa. Czy wiesz, jak się nazywa? (szampon)
Schowała się w tubie −używać jej lubię, a i mała szczotka chętnie się z nią spotka. (pasta do zębów)
Co to jest − na pewno wiesz. Najeżona jest jak jeż. Lecz nikogo nie ukłuje, tylko zęby wyszoruje. (szczotka do zębów)
Służy do picia, służy do picia, służy do mycia, bez niej na ziemi nie byłoby życia. (woda)
Może lecieć albo kapać tylko chusteczka pomoże ci go złapać. (katar)
6. Zabawa „Co zniknęło?”- zabawa ćwicząca spostrzegawczość i wymowę.
W pudełeczku znajduje się opakowanie po kroplach do nosa, chusteczki higieniczne, woda morska, termometr. Uczniowie oglądają przedmioty i wspólnie je nazywają. Następnie próbują je zapamiętać. Nauczyciel przykrywa pudełko czarodziejską chustą i tak, aby uczniowie nie widzieli wyciąga jeden przedmiot. Po odkryciu pudełka nauczyciel pyta „Co zniknęło?”. Zadaniem chętnego dziecka, jest wymiana nazwy przedmiotu, który zniknął.
7. Zabawa sensoryczna „Co to za naturalny lek?” - rozpoznawanie po smaku
i zapachu naturalnych produktów do walki z grypą.
Dzieci z opaskami na oczach muszą rozpoznać co to jest po spróbowaniu produktu (miód, cytryna, sok z malin), po zapachu czosnek, cebula.
8. Zabawa ruchowa „Bakterie i wirusy atakują, a lekarstwa je blokują”.
Wybrane dzieci z grupy zakładają opaski na głowę z wizerunkiem bakterii i wirusów oraz antybiotyku oraz naturalnych produktów radzenia sobie z wirusami. Wszyscy poruszają się podczas muzyki na hasło bakteria atakują antybiotyki, na hasło wirus naturalne produkty.
9. Ćwiczenia oddechowe z wykorzystaniem chusteczek higienicznych.
10. Praktyczna nauka właściwych nawyków higienicznych, tj. poprawne czyszczenie nosa.
11. „Zaszczep się wiedzą”- przekazanie informacji o szczepieniach ochronnych.
12. Przysłowiem „W zdrowym ciele zdrowy duch” zaproszenie dzieci do zabawy ruchowej na podstawie wiersza A. Majewskiego „Gimnastyka”.
Gdy chcesz być silny, nie chcesz chorować,
Musisz się często gimnastykować.
Wstawaj więc wcześnie, otwieraj okno,
Nawet gdy drzewa na dworze mokną.
Stań w półrozkroku, zacznij od skłonów –
W przód, w tył, na boki. Trzy razy ponów.
Wymachy ramion wzmacniają ręce,
Tym są sprawniejsze, im ćwiczysz więcej.
Teraz przysiady, potem podskoki,
Hop, hop jak zając – w przód, w tył, na boki.
Bardzo są ważne tułowia skręty,
Podśpiewuj sobie coś dla zachęty.
A jeśli będziesz w ćwiczeniach pilny,
Jak małpa zwinny, jak tygrys silny,
Zostaniesz mistrzem, więc ćwicz wytrwale.
Gimnastykować się jest wspaniale!
13. Podsumowanie zajęć i podziękowanie za wspólną zabawę. Dzieci otrzymują karty
z szablonem symbolu zdrowia do pokolorowania.
Opracowała : Wioletta Urbanowska