SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH
GRUPA: 3- latki „MALEŃSTWA”
TEMAT ZAJĘĆ: Zima już opuszcza nas.
DATA: 01.03.2019r.
PRZEPROWADZIŁA I OPRACOWAŁA: Sylwia Kamińska
Cele główne:
• Podsumowanie zdobytej wiedzy o charakterystycznych cechach zimy.
• Zapoznanie z podstawowymi cechami wiosny i najbardziej znanymi jej zwiastunami (kwiatami, ptakami, pogodą).
• Rozwijanie zmysłów dotyku i wzroku poprzez zabawę sensoryczną.
• Kształtowanie sprawności motoryki małej.
Cele szczegółowe:
• Dziecko zna obecną porę roku.
• Dziecko słucha tekstu wiersza czytanego przez N- ciela.
• Dziecko układa prawidłowo obrazki dotyczące historyjki obrazkowej.
• Dziecko rozróżnia charakterystyczne cechy dotyczące zimy oraz wiosny.
• Dziecko ćwiczy palce dłoni.
• Dziecko doskonali umiejętność dotyku, wzroku oraz nie wychodzenia poza linię podczas rozprowadzania farby, po koszulce foliowej.
Metody pracy:
• słowna (wiersz, opowieść ruchowa),
• oglądowa – (obserwacja, pokaz),
• czynna – (zabawy ruchowe),
• metoda integracji sensorycznej.
Formy pracy:
• zbiorowa,
• indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z muzyką, historyjka obrazkowa, kolorowe ilustracje, napisy do ilustracji (pani wiosna, pani zima, krokus, przebiśnieg, bocian, jaskółka itd.), krążki, foliowe koszulki A3 z farbą, załączniki.
Przebieg zajęć:
1. „Jaka jest pogoda?” – burza mózgów.
2. „Marzec i bałwanek” – słuchanie tekstu wiersza, rozmowa z dziećmi. Udzielenie odpowiedzi np. na pytania:
Wiersz - „Marzec i bałwanek”, autor nieznany.
„Przyszedł marzec, słonko grzeje,
coraz szybciej śnieg topnieje.
Kurczy się też nasz bałwanek,
aż mu spada z głowy garnek.
Oj, odpadła już miotełka.
Z niepokojem bałwan zerka.
„Co się dzieje? Jak gorąco!
Stać się nie da na tym słońcu.
Nos mój leży już w kałuży,
nic dobrego to nie wróży!”
Woda spływa już strugami.
Dzieci proszą: „Zostań z nami”.
„Jeśli z wami tu zostanę
to kałużą wnet się stanę.
Cóż, ja wolę śnieg i mróz,
a tu wiosna jest tuż – tuż”.
Pytania:
Jaka jest teraz pora roku?
Co się stało z bałwankiem?
Jaka nowa pora roku będzie po zimie?
3. „Topniejący bałwanek” – ułożenie w prawidłowej kolejności ilustracji. Rozmowa na temat historyjki obrazkowej, ustny opis ilustracji, tworzenie przez dzieci zdań dotyczących następujących po sobie wydarzeń.
4. „Już nadchodzi wiosna” – zabawa ruchowo – naśladowcza z krążkami, do tekstu opowieści ruchowej.
„Za oknem jest jeszcze zima, na podwórku i w parku, koło domu leży śnieg (dzieci stoją na dywanie w obrębie krążków i się nie ruszają). Jest go niedużo, ale dzieci ulepiły z niego kilkanaście bałwanków, które mają czarne guziki i garnki na głowie. Stoją sobie i przyglądają się wychodzącemu słońcu. Jest już nowy miesiąc – marzec. W marcu pogoda jest kapryśna, raz słońce, raz deszcz. Spójrzcie słoneczko jest coraz wyżej, tak mocno grzeje, że aż ... o niee! Wszystkie bałwanki zaczynają się topić, odpadają im guziki i garnki (dzieci powoli przykucają). Z bałwanków zrobiły się kałuże (dzieci kładą się na dywanie). Co teraz będzie? Nie ma już bałwanków, nie ma śniegu i nie ma zimy. Teraz już przyjdzie do nas wiosna, a wiosną ludzie sadzą wiosenne kwiatki. Mała Marysia dostała od babci nasionka krokusów, i przygotowała dużo doniczek. Nasionka wetknęła do ziemi i podlała wodą z konewki. Wtem kwiatki widząc tak piękne słoneczko, świecące na niebie, za kilka dni wyrosły, ukazując Marysi swe piękne kolory ich różnych płatków (dzieci unoszą się powoli do góry, rozkładając szeroko ręce i dłonie)”.
5. „Pani Wiosna czy Pani Zima” – dopasowywanie obrazków do odpowiednich pór roku (zimy, wiosny). Rozmowa z dziećmi, wskazywanie charakterystycznych pór roku oraz zwiastunów nadchodzącej pory roku (wiosny).
6. „Kałuże ze stopniałego śniegu” – zabawa plastyczna, zastosowanie metody integracji sensorycznej. Dzieci paluszkami rączek rozprowadzają niebiesko – białą farbę wewnątrz foliowych koszulek A3 (farba jest wewnątrz koszulki), w obrębie narysowanej markerem na foliowej koszulce kształcie „kałuży".
7. Podsumowanie zajęć.