Konspekt lekcji matematyki w klasie V z wykorzystaniem multimediów.
Temat: Podział trójkątów ze względu na boki i kąty.
Cel ogólny: Umiejętność klasyfikowania trójkątów ze względu na kąty i boki.
Znajomość własności tych trójkątów.
Cele operacyjne: Uczeń: utrwala klasyfikację trójkątów ze względu na boki,
poznaje klasyfikację trójkątów ze względu na kąty,
klasyfikuje trójkąty ze względu na kąty albo boki,
rozwiązuje zadania problemowe dotyczące trójkątów,
zna i stosuje twierdzenie o sumie kątów w trójkącie.
Metody pracy: pogadanka, rozmowa z uczniami, prezentacja multimedialna,
ćwiczenia, praca indywidualna i w grupie.
Środki dydaktyczne: tablica multimedialna, Internet, przyrządy do kreślenia,
ćwiczenia i podręcznik.
Przebieg lekcji:
1. Faza wstępna:
Nauczyciel wykonuje czynności porządkowe: sprawdza obecność, zapisuje temat lekcji w dzienniku i podaje go uczniom. Nauczyciel wyjaśnia, że celem lekcji jest przypomnienie zdobytych wiadomości dotyczących trójkątów.
2. Faza wykonawcza:
Nauczyciel prowadzi z uczniami krótką pogadankę mającą na celu przypomnienie poznanych wcześniej zagadnień. Przy pomocy ekierki omawiają wielkości takie jak bok, wierzchołek i kąt wewnętrzny trójkąta, na podstawie rozmowy z uczniami i animacji zamieszczonej na stronie www.nauczyciel.pl przypominają sobie klasyfikację trójkątów ze względu boki. Następnie nauczyciel przypomina twierdzenie o sumie kątów wewnętrznych trójkąta i prowadzi z uczniami rozmowę dotyczącą nazewnictwa i miar kątów w trójkątach. Nauczyciel dzieli klasę na grupy i prosi o podzielenie
trójkątów na te, które posiadają 3 kąty ostre, 1 kąt prosty, 1 rozwarty.
Nazwanie trójkątów odpowiednio: trójkąty ostrokątne, prostokątne, rozwartokątne - animacji zamieszczonej na stronie www.nauczyciel.pl
Wykonanie notatki do zeszytu. Uczniowie wykonują samodzielnie ćwiczenia zamieszczone na stronie www.scholaris.pl, ćwiczenia z zeszytu ćwiczeń
(1– 4) pozostają jako uzupełnienie, które pojawią się jeśli pozostanie na lekcji czas.
3.Faza podsumowująca:
Zabawa w odgadywanie - nauczyciel lub uczeń podaje cechy trójkąta a uczniowie próbują nazwać go.
Podanie zadania domowego – podręcznik zad. 3 i 4, str. 148