Konspekt lekcji z matematyki dla klasy IV
Temat: Rozwiązywanie zadań z zastosowaniem pisemnego dodawania liczb.
Czas: 45 min
I CEL OGÓLNY: doskonalenie sprawności rachunkowej.
II CELE OPERACYJNE
Uczeń:
zna algorytm dodawania sposobem pisemnym,
dodaje pisemnie liczby naturalne wielocyfrowe,
wykorzystuje posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań praktycznych.
III CELE WYCHOWAWCZE:
rozwijanie aktywności i inicjatywy,
rozwijanie umiejętności samodzielnej pracy,
dbanie o dyscyplinę na lekcji.
IV METODY PRACY
• pokaz, ćwiczenia
• gra dydaktyczna.
V FORMY PRACY
• indywidualna,
• w grupach,
• z całą klasą.
VI ŚRODKI DYDAKTYCZNE
• komputer,
• projektor multimedialny,
• podręcznik „Matematyka z kluczem”,
• karty pracy.
VII PRZEBIEG ZAJĘĆ
• Część wprowadzającą
1. Przywitanie z klasą.
2. Sprawdzenie listy obecności, zadania domowego.
3. Określenie celu lekcji i wprowadzenie do tematu.
• Część właściwa lekcji
1. Przypomnienie algorytmu dodawania sposobem pisemnym – prezentacja filmu edukacyjnego.
2. Dodawanie pisemne – rozwiązywanie przykładów na tablicy.
3. Zastosowanie dodawania pisemnego w zadaniach z treścią:
zad. 4, 5, 6 s. 115 z podręcznika – wspólne rozwiązywanie zadań.
4. Gra dydaktyczna – „Zostań Mistrzem Dodawania Pisemnego”
• Część podsumowująca
1. Ewaluacja – nagrodzenie 3 najlepszych drużyn ocenami bardzo dobrymi za pracę na lekcji.
2. Zapis i omówienie pracy domowej z zeszytu ćwiczeń.
VIII REALIZACJA PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
Cele kształcenia – wymagania ogólne.
I. Sprawność rachunkowa.
1. Wykonywanie nieskomplikowanych obliczeń w pamięci lub w działaniach trudniejszych
pisemnie oraz wykorzystanie tych umiejętności w sytuacjach praktycznych.
Treści kształcenia – wymagania szczegółowe.
II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:
2) dodaje (...) liczby naturalne wielocyfrowe sposobem pisemnym (...)
Opracowała: Ewa Gara