Konspekt lekcji z matematyki dla klasy VI
Temat: Mnożenie różnych liczb.
Czas: 45 min
I CEL OGÓLNY: doskonalenie sprawności rachunkowej.
II CELE WYCHOWAWCZE:
rozwijanie aktywności i inicjatywy,
rozwijanie umiejętności samodzielnej pracy,
dbanie o dyscyplinę na lekcji.
III CELE OPERACYJNE
Uczeń:
mnoży i dzieli liczby naturalne w zakresie 100,
określa znak iloczynu kilku liczb całkowitych, dodatnich i ujemnych ułamków dziesiętnych,
mnoży sposobem pisemnym liczby wielocyfrowe,
mnoży liczby zakończone zerami,
mnoży ułamki dziesiętne.
IV METODY PRACY
• pokaz, ćwiczenia
• gra dydaktyczna.
V FORMY PRACY
• indywidualna,
• z całą klasą.
VI ŚRODKI DYDAKTYCZNE
• komputer,
• projektor multimedialny,
• podręcznik multimedialny „Matematyka z kluczem”,
• karty do gry dydaktycznej.
VII PRZEBIEG ZAJĘĆ
• Część wprowadzającą
1. Przywitanie z klasą.
2. Sprawdzenie listy obecności, zadania domowego.
3. Podanie tematu i celów lekcji.
• Część właściwa lekcji
1. Rozgrzewka – gra dydaktyczna „Ja mam – kto ma?” – tabliczka mnożenia w zakresie 100.
2. Przypomnienie mnożenia liczb całkowitych – określenie znaku, szybkiego mnożenia liczby dwucyfrowej przez jednocyfrową z zastosowaniem rozdzielności mnożenia względem dodawania lub odejmowania – multibook str. 124,
uczniowie rozwiązują kilka przykładów na tablicy.
3. Przypomnienie algorytmu mnożenia liczb wielocyfrowych i ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym – multibook str. 126
uczniowie rozwiązują kilka przykładów na tablicy.
4. Uczniowie indywidualnie rozwiązują przykłady mnożenia pisemnego wyświetlone przez nauczyciela. Kto pierwszy wykona obliczenia poszczególnych przykładów, zgłasza się, nauczyciel sprawdza poprawność wyniku i prosi ucznia o zapisanie obliczeń na tablicy.
• Część podsumowująca
1. Ewaluacja:
uczniowie odpowiadają na pytania:
Co przypominaliśmy na dzisiejszej lekcji?
Jak mnożymy ułamki dziesiętne sposobem pisemnym?
Co sprawiło największą trudność?
nagrodzenie oceną najbardziej aktywnych uczniów.
2. Zapis i omówienie pracy domowej z zeszytu ćwiczeń (zeszyt ćwiczeń str. 48 zad. 1, 2, 3)
VIII REALIZACJA PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
Cele kształcenia – wymagania ogólne.
I. Sprawność rachunkowa.
1. Wykonywanie nieskomplikowanych obliczeń w pamięci lub w działaniach trudniejszych
pisemnie (...).
Treści kształcenia – wymagania szczegółowe.
II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:
3) mnoży (...) liczbę naturalną przez liczbę naturalną jednocyfrową, dwucyfrową
lub trzycyfrową sposobem pisemnym, w pamięci (w najprostszych przykładach) (...);
5) stosuje wygodne dla siebie sposoby ułatwiające obliczenia, w tym przemienność (...) mnożenia oraz rozdzielność mnożenia względem dodawania lub odejmowania;
III. Liczby całkowite. Uczeń:
5) wykonuje proste rachunki pamięciowe na liczbach całkowitych.
V. Działania na ułamkach (...) dziesiętnych. Uczeń:
2) (...) mnoży (...) ułamki dziesiętne w pamięci (w przykładach najprostszych), pisemnie (..) (w przykładach trudnych);
Opracowała: Ewa Gara