Numer: 4437
Przesłano:

Konspekty zajęć rewalidacyjno - wychowawczych

1 Data: 07.12.2006
2. Czas trwania: 25 minut
3. Prowadząca: mgr Maja Kożlak
4. Temat: Utrwalenie schematu ciała.
5. Cele: Kształtowanie świadomości własnego ciała
Pogłębienie kontaktu pozawerbalnego — Kasia
Kształtowanie odpowiedniej postawy wobec niepełnosprawnej koleżanki — klasa V
6. Formy pracy: Indywidualna, grupowa
7. Metody pracy: program SPH KniIl”a, pokaz
8. Pomoce: magnetofon, kaseta z nagranym programem Ch. Knill”a.

9. Przebieg zajęć:
- Dzieci siadają na dywanie naprzeciwko nauczyciela.
- Po włączeniu magnetofonu z nagranym programem Knill’a dzieci
słuchają nagrania i wykonują polecenia. Kasia nie jest w stanie wykonać
sama zadania dlatego też terapeuta demonstruje sposób wykonania
zadania i pomaga dziecku w jego wykonaniu.
- Zadaniem dzieci jest wykonanie takich zadań jak:
- Kołysanie
- Wymachiwanie rękoma
- Pocieranie dłoni
- Zaciskanie i otwieranie dłoni
- Klaskanie
- Głaskanie policzków
- Głaskanie brzucha
- Głaskanie ud
- Ruchy stóp / nóg
- Przewracanie się i relaksacja.

-------------------------------

1. Data: 18.04.2007
2. Czas trwania: 30 minut
3. Prowadząca: mgr Maja Koźlak
4. Temat: Poranny kącik — stymulacja polisensoryczna wg. pór roku (wiosna)
5. Cele: budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa.
budowanie kontaktu wzrokowego z uczniem.
stymulowanie wszystkich zmysłów, tj. wzrok, słuch, smak, węch, dotyk
6. Formy pracy: Indywidualna
7. Metody pracy: słowne: instrukcje, pokaz, praktyczna.
8. Pomoce: Domek zapachowy, świeczka, oliwka z zapachem odpowiednim do pory roku, chusta zielona, bębenek, glina, cytryna z cukrem

9. Przebieg zajęć:
- Zapalamy lampkę zapachową— zapach cytrynowy, ponieważ jest
iosna
- .Śpiewanie powitalnej piosenki dla Kasi „ Witaj imię dziecka...”
- Masowanie dłoni dziecka oliwką zapachową — wiersz „Oliwkę,
oliwkę w ręku mam...”
- Zapalenie świecy — Kasia podąża wzrokiem za płomieniem świecy. Zwrócenie uwagi na cechy ognia.
Zdmuchiwanie świecy i odpowiedź na pytanie, „Kto zdmuchnął
świeczkę?”
- Krótkie opowiadanie o danej porze roku (wiosną wszystko budzi się do życia, słońce świeci coraz wyżej, zaczynają kwitnąć kwiaty i drzewa)
- Spotkanie z żywiołem — rozcieramy dziecku glinę na dłoniach, najpierw jest mokra, śliska i zimna, a później ciepła szorstka i krucha.
- Zakładanie na głowę Kasi zielonej chusty — dziecko samo ( lub z pomocą)
ściąga chustę z głowy.
- Demonstracja instrumentu muzycznego: najpierw gra nauczyciel a potem Kasia próbuje sama zagrać na bębenku.
- Zastosowanie bodźców smakowych: podajemy uczniowi jedzenie o odpowiednim smaku- wiosną – cytrynę z cukrem.
- Gaszenie lampki zapachowej.

---------------------------

1. Data: 04.03.2008
2. Czas trwania: 90 minut
3. Prowadząca: mgr Maja Koźlak
4. Temat: Poranny kącik — stymulacja polisensoryczna wg. pór roku (zima) Zajęcia z wykorzystaniem materiału sypkiego.
5. Cele: Budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa.
budowanie kontaktu wzrokowego z uczniem.
stymulowanie wszystkich zmysłów, tj. wzrok, słuch, smak, węch, dotyk
usprawnianie małej motoryki
6. Formy pracy: Indywidualna
7. Metody pracy: instrukcje, pokaz, praktyczna.
8. Pomoce: Domek zapachowy, świeczka, oliwka z
zapachem odpowiednim do pory roku, chusta biała, bębenek, śnieg, lód, miseczki, łyżka, kartka z bloku, materiał sypki, klej, kubeczki po jogurcie.

9. Przebieg zajęć:
- Zapalamy lampkę zapachową— zapach miętowy, ponieważ jest
zima
- .Śpiewanie powitalnej piosenki dla Kasi „ Witaj imię dziecka...”
- Masowanie dłoni dziecka oliwką zapachową — wiersz „Oliwkę,
oliwkę w ręku mam...”
- Zapalenie świecy — Kasia podąża wzrokiem za płomieniem świecy. Zwrócenie uwagi na cechy ognia.
Zdmuchiwanie świecy i odpowiedź na pytanie, „Kto zdmuchnął
świeczkę?”
- Krótkie opowiadanie o danej porze roku (zimą wszystko jest białe, szybko robi się ciemno, obserwacja śniegu)
- Spotkanie z żywiołem — obserwacja oraz dotykanie śniegu i lodu, który jest śliski, zimny, mokry.
- Zakładanie na głowę Kasi białej chusty — dziecko samo ( lub z pomocą)
ściąga chustę z głowy.
- Demonstracja instrumentu muzycznego: najpierw gra nauczyciel a potem Kasia próbuje sama zagrać na bębenku.
- Zastosowanie bodźców smakowych: podajemy uczniowi jedzenie o odpowiednim smaku-zimą miętowe pastylki.
- Gaszenie lampki zapachowej.

Zajęcia z wykorzystaniem materiału sypkiego:
1. Przygotowanie rąk do tego typu zajęć poprzez zabawy paluszkowe:
„Sroczka kaszkę warzyła”
„Bawiły się dzieci paluszkami”
„Kominiarz”
2. Nauczyciel wsypuje do miski po kolei materiał sypki to jest: (kasza, groch, cukier, mąka, ryż, fasola itp.). Kasia zanurza ręce w naczyniu z ziarnem. Z pomocą nauczyciela przesypuje ziarno do kubeczka wykorzystując przy tym łyżkę.
3. Nauczyciel chowa w materiale sypkim na oczach dziecka kolorową piłeczkę zadaniem dziecka jest znaleźć piłeczkę zakopaną w materiale sypkim.
4. Wykonanie obrazka z materiałów sypkich: nauczyciel smaruje klejem całą powierzchnię kartki, a Kasia przy pomocy nauczyciela posypuje powierzchnię kartki kaszą, grysikiem tworząc obrazek.
5. Pożegnanie dziecka (forma dotykowa).

--------------------------------

1. Data: 10.10.2006
2. Czas trwania: 60 minut
3. Prowadząca: mgr Maja Koźlak
4. Temat: Stymulacja percepcji słuchowej i wzrokowej.
5. Cele: doskonalenie percepcji słuchowej i wzrokowej tworzenie pozytywnej atmosfery podczas zajęć rozwijanie aktywności poznawczej usprawnianie małej motoryki
Kasia potrafi:
odwracać głowę w stronę źródła dźwięk
szukać przedmiotu ukrytego na jej oczach
wspólnie z nauczycielem lub sama grać na bębenku
trzymać rękę na przedmiocie
śledzić przedmiot poruszający się w linii pionowej i poziomej
6. Formy pracy: Indywidualna
7. Metody pracy: słowne: instrukcja ,praktyczna (zadania stawiane dziecku), pokaz
8. Pomoce: kolorowe zabawki, przedmioty wydające różne dźwięki, chusta, instrumenty muzyczne.

9. Przebieg zajęć:
- Powitanie dziecka piosenką powitalną. Pokazanie dziecku przedmiotów, które będą wykorzystane podczas zajęć. Dotykanie tych przedmiotów.
- Nauczyciel kolejno demonstruje dziecku z różnych stron dźwięki wydawane przez różne przedmioty i instrumenty muzyczne zachęcając do obrotu głowy w stronę źródła dźwięku.
- Nauczyciel kolejno demonstruje dziecku dźwięki ciche i głośne. Obserwując reakcję ucznia.
- Nauczyciel chowa na oczach dziecka przedmiot wydający dźwięki, a następnie mobilizujemy dziecko do poszukiwań.
- Nauczyciel śpiewa piosenki równocześnie wystukując rytm na bębnie. Zachęca ucznia do wystukiwania rytmu na bębnie. Staramy się jak najdłużej utrzymać uwagę ucznia.
- Nauczyciel demonstruje kolorowy przedmiot przed twarzą dziecka. Gdy dziecko jest skoncentrowane na przedmiocie przesuwamy go w linii poziomej i pionowej. Chwalimy dziecko gdy śledzi przedmiot.
- Kładziemy dziecko na brzuchu i w tej pozycji demonstrujemy kolorowy przedmiot przesuwając go w linii poziomej.
- Pokazujemy dziecku zabawkę, na który lubi zwracać uwagę. Pozwalamy mu dotknąć tej rzeczy i potrzymać ją przez jakiś czas. Następnie zabawkę zabieramy i umieszczamy ją przed nim i zakrywamy szmatką . Głośno pytamy: „Gdzie jest....?” Udajemy, że szukamy zabawki. Odsłaniamy zabawkę i wołamy „Jest”, „Znalazła się” Ćwiczenie powtarzamy, zwracając uwagę, czy dziecko przewiduje pojawienie się zabawki. Nakłaniamy Kasię , by sama próbowała odkryć zabawkę.
- Pożegnanie – śpiewanie piosenki.

----------------------------

1. Data: 27.05.2008
2. Czas trwania: 40 minut
3. Prowadząca: mgr Maja Koźlak
4. Temat: Stymulacja percepcji dotykowej, ćwiczenie reagowania na polecenia: „weź”, „pokaż”.
5. Cele: usprawnianie percepcji dotykowej rozwijanie aktywności poznawczej tworzenie pozytywnej atmosfery podczas zajęć usprawnianie dużej i małej motoryki rozwijanie zdolności chwytnych doskonalenie komunikacji i porozumiewania się
Kasia potrafi:
dotknąć przedmiotów o różnej fakturze i kształcie
poprawnie zareagować na polecenia „weź”, „pokaż”
trzymać przez krótka chwilę przedmiot w ręce
pokazać jabłko i gruszkę

6. Formy pracy: indywidualna
7. Metody pracy: słowne: instrukcja ,praktyczna (zadania stawiane dziecku), pokaz
8. Pomoce: przedmioty o różnej fakturze i kształcie, butelki z wodą ciepłą i zimną, chrupki, jabłko, gruszka

9. Przebieg zajęć:
- Powitanie, a następnie przygotowanie rąk do tego typu zajęć poprzez zabawy paluszkowe:
„Sroczka kaszkę warzyła”
„Bawiły się dzieci paluszkami”
„Kominiarz”
- Zabawa różnymi fakturami. Bogacenie zmysłu dotyku poprzez kontakt z różnym rodzajem materiałów, uwzględniamy reakcje dziecka w trakcie kontaktu z przedstawiona mu fakturą (najbardziej akceptowaną, rozpoczynamy i kończymy zajęcia) - do ćwiczeń wykorzystujemy różne faktury; gładkie, szorstkie, śliskie, miękkie, twarde pocieramy przedmiotami po zewnętrznej i wewnętrznej części dłoni dziecka oraz po stopach. Staramy się by dziecko potrzymało w rękach choć przez krótką chwilę przedmiot o danej fakturze. Lekko uderzamy rękami dziecka w przedmioty o różnej fakturze dostarczając mu różnorodnych wrażeń dotykowych..
- Dotykamy dłonie dziecka butelkami z zimną i ciepłą wodą – doświadczenie termiczne. Obserwując reakcje dziecka.
- Siadamy naprzeciw dziecka. Do miseczki wsypujemy chrupki i wydajemy polecenie „weź”. Zadaniem dziecka jest samodzielne chwycenie chrupki. Jeżeli dziecko nie chwyci samo nagrody to pomagamy mu w tym.
- Siedzimy naprzeciwko dziecka, przed nim wysypujemy kilka kolorowych piłeczek, a obok kładziemy miskę. Następnie wydajemy polecenie „weź”. Zadaniem dziecka jest chwycić piłeczkę, a następnie przy pomocy nauczyciela wrzucić ją do miski stojącej obok.
- Demonstrujemy dziecku owoce: jabłko i gruszkę pozwalamy je dotknąć, powąchać i posmakować. Pokazujemy dziecku jabłko i mówimy „to jest jabłko”, a następnie mówimy „Kasia pokaż jabłko”. Zadaniem dziecka jest odpowiednie zareagowanie na polecenie. Tak samo postępujemy z gruszką. Gdy dziecko poprawnie pokazuje pojedynczo owoce to demonstrujemy mu dwa owoce jednocześnie i prosimy o pokazanie jednego z nich.
- Pożegnanie – śpiewanie piosenki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.