Scenariusz zajęć grupa czterolatki 16.04.2018r
Prowadząca Henryka Artymiuk
Temat:List od przyrody- O co prosi Przyroda?
Podstawa programowa:I 5, II4,IV2,IV15,IV12.
Cele ogólne
Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw zagrażających
Ziemi ze strony człowieka
- przekazanie informacji o ogólnoświatowym Dniu Ziemi i jego znaczeniu dla Ziemi i ludzi
-wdrażanie do bezpośredniej działalności na rzecz ochrony środowiska
- kształtowanie postaw proekologicznych
Cele operacyjne:
-wie jak zachować się w lesie
-Wie jak segregować śmieci
-odpowiada na pytania dotyczące ochrony przyrody
-układa koperty od 1 do 6
-improwizuje ruchem do opowiadania n-la
Metody:
Słowna- opowiadanie, rozmowa
Czynna- zadań stawianych do wykonania
Metody aktywizujące
– burza mózgów,
Metoda twórczych zajęć ruchowych R Labana
Formy: zajęcie zorganizowane z całym zespołem ,
Pomoce dydaktyczne:treść listu listki , drzewo z wesołą lub smutną miną, koperty z kropkami od 1 do 6, obrazki las czysty i las zaśmiecony, zadania w kopercie, kwiatki , śmieci, koszyk , pudełko,brystol biały, flamaster , zielony brystol, obręcze, obrazki które zagrażają środowisku: reklamówka, butelka, puszki, papier, ubrania, opony
Przebieg zajęć:
1.LIST DLA DZIECI OD „PRZYRODY”
„KOCHANE DZIECI !
Bardzo Was proszę , abyście z uwagą wysłuchali mojego listu. Właśnie trwa wiosna i po zimowym odpoczynku cała przyroda budzi się do życia. Niestety, są na świecie tacy ludzie, którzy o mnie nie dbają. Niszczą rośliny i zwierzęta, wycinają lasy, zatruwają powietrze, wodę i glebę, śmiecą i hałasują. Drzewa i ptaki skarżą się na zatrute powietrze, a ryby na brudną wodę.
Rozejrzyj się wokół siebie. Co widzisz? W lasach, na drogach, w parkach – wszędzie można znaleźć bałagan i nieporządek. Każdy wyrzuca ogromne ilości śmieci. Trafiają one na olbrzymie śmietniska. Większość z nich rozkłada się kilkaset lat.
To wszystko sprawia, że ja - Przyroda jestem coraz bardziej chora.
A czy wy, Mali przyrodnicy potraficie o mnie dbać?
Dzisiaj czeka na was specjalna zabawa, w której będziecie odpowiadać na pytania jak dbać o przyrodę każdego dnia. Każdy kto pięknie wykona zadania, czeka nagroda niespodzianka.
Pomagaj mi codziennie, a odwdzięczę się stokrotnie.
Z poważaniem – Przyroda”
Rozmowa na temat listu
-O co prosi przyroda?
-Jak ludzie niszczą przyrodę?
-Dlaczego przyroda jest chora?
2. Pytanie do dzieci (napisane na dużej kartce brystolu): "Co MY możemy zrobić, aby dbać o naszą Planetę?" - tzw. burza mózgów.
Zapisujemy na kartce brystolu wszystkie pomysły dzieci, nawet te oczywiste i mało realne. Chwalimy każde dziecko, które zgłosi swój pomysł
3.Zabawa ruchowo naśladowcza „ Zielone zwierzątka” – naśladowanie ruchem żaby, papugi, węża, jaszczurki i zielonego motylka.
4. Trudne pytania
1. Bawiliście się w parku Zjadaliście cukierki, co trzeba zrobić z papierkiem po cukierku:
- rzucić na trawę
- wrzucić do kosza na śmieci.
2. Czy można łamać gałęzie drzew?
3. Co trzeba zrobić kiedy z kranu kapie woda?
4. Czy to prawda czy nieprawda: W lesie nie wolno krzyczeć, bo można wystraszyć zwierzęta.
5. Co robimy, kiedy wychodzimy z pokoju:
a. wyłączamy światło
b. zostawiamy zapalona lampę.
6. Jaka pora roku właśnie się zaczyna?
7. Jaka pora roku właśnie się kończy: lato czy zima?
8. Leci z komina i zatruwa powietrze.
9. W jakiej wodzie lubią pływać ryby: w brudnej czy w czystej?
10. Czy wolno wywozić do lasu śmieci?
11. Kiedy kończymy oglądać bajkę zostawiamy telewizor włączony czy wyłączony?
12. Czyim domem jest las?
13. Jest potrzebna roślinom, żeby nie uschły?
14. Jak się nazywa samochód, który wywozi śmieci na wysypisko?
15. Czy to prawda czy nieprawda: Wcale nie trzeba wychodzić na dwór, zdrowo jest, gdy cały dzień siedzimy w domu przed komputerem.
5. SFORMUŁOWANIE POSTANOWIENIA –HASŁA
„Dbamy o nasze środowisko” –N. zapisuje hasło na zielonym kartonie i umieszcza w widocznym miejscu w sali.
6.ZABAWA „ EKOLOGICZNA WYCIECZKA”
Nauczyciel pokazuje dzieciom koperty z kropkami ( takie jak na kostce do gry) pod którymi ukryte jest zadanie. Ustalamy kolejność otwierania kopert : od najmniejszej do największej liczby kropek.
1 - ROWER – wycieczka do lasu ( naśladowanie jazdy na rowerze). N. odsłania dwa obrazki : las czysty i las zaśmiecony.
- Który obrazek podoba się wam bardziej i dlaczego?
Zbieranie śmieci ( N. rozsypuje śmieci na dywanie) oraz segregowanie ich na te, które szpecą las i te, które zagrażają jego bezpieczeństwu. Wrzucanie śmieci do „magicznego pudełka”.
2 - WYCIECZKA ŁÓDKĄ – naśladowanie wiosłowania
- Co zagraża wodzie?
3 - WYCIECZKA KONNA – kląskanie i jazda jak koniki.
- Przyjechaliśmy na łąkę czystą i pełną kwiatów - ćwiczenia oddechowe
4 - SAMOLOT DO ZAGADKOWA - dzieci segregują ilustracje przedstawiające środki lokomocji – do obręczy wkładają te które są szkodliwe dla środowiska, poza obręczą zostają te, które mu nie zagrażają. Uzasadnienie wyboru.
5 - WYCIECZKA POCIĄGIEM – wystukiwanie rytmu jadącego pociągu
6 - AUTOKAR – powrót do przedszkola i otwarcie „ magicznego pudełka”. ( Dzieci wrzucają śmieci N. odwraca pudełko i otwiera z drugiej strony. Wysypuje kwiaty.)
Nauczycielka
– Pięknie wykonałyście zadania zobaczymy co nazbieraliśmy w tym pudełku, otwiera pudełko i wysypują się kwiaty.
Kwiaty dzieci zbierają i przypinają do drzewa.
7. ZAKOŃCZENIE
Proszę, aby każde dziecko przypięło swój kwiatek do drzewa z wesołą minką – gdy zabawa się podobała lub do drzewa ze smutną minką – gdy zabawa się nie podobała.