Scenariusz Wojewódzkiego Konkursu Żeglarskiego
1. Cele:
• Propagowanie atrakcyjnych i aktywnych form spędzenia czasu wolnego połączonych z poznawaniem swojego miasta, regionu.
• Popularyzowanie sportów wodnych wśród dzieci i młodzieży.
• Zwiększenie bezpieczeństwa uczestników aktywnego wypoczynku nad akwenami wodnymi.
• Zachęcanie do czynnego uprawiania różnych dyscyplin wodnych - żeglarstwa (rekreacyjnego, jak i sportowego).
• Rozwijanie zainteresowań związanych, tak ze sportami wodnymi, jak i z szeroko pojętą kulturą żeglarską, popularyzacja wśród dzieci i młodzieży, wiedzy o morzu i żeglarstwie.
• Zapewnienie harmonijnego rozwoju zdolności poznawczych, manualnych i życia w społeczeństwie.
2. Środki i materiały wykorzystane do konkursu: jachty, koło ratunkowe, lina, kapoki, drewno na ognisko, kijki do pieczenia kiełbasek, sprzęt do nagłośnienia, krzesła, ławeczki, ławki, dyplomy, kartki papieru (kolorowanki, quizy, kod morsa), nagrody rzeczowe, długopisy, mazaki, kredki, aparat fotograficzny, stoper.
3. Przebieg konkursu:
1) Wprowadzenie do rozpoczęcia konkursu: propagowanie wśród dzieci i młodzieży wartości i tradycji żeglarskich.
2) Powitanie przez Panią Dyrektor szkoły przybyłych gości, nauczycieli, uczniów oraz uczestników konkursu.
3) Objaśnienie przez prowadzącą konkurs przebiegu i zasad trwania konkursu.
I część – rozwiązywanie zadań przy stanowiskach.
W pierwszej części konkursu uczestnicy rozwiązują zadania na poszczególnych stanowiskach. Przy każdym stanowisku jest nauczyciel odpowiedzialny, który objaśnia zadanie, czuwa nad jego wykonaniem oraz wystawia ocenę punktową.
Przygotowane do wykonania zadania przy stanowiskach są następujące:
• Rzucanie z ustalonej odległości liny do koła ratunkowego.
• Nadawanie kodu morsa. Uczestnicy mają za zadanie zapisać imię kapitana drużyny alfabetem morsa według instrukcji.
• Rozwiązywanie testu o tematyce żeglarskiej.
• Morskie kolorowanki.
• Przejazd po linie tyrolką pomiędzy drzewami.
Po zakończeniu wykonywania zadań następuje przeliczenie punktacji.
Uczniowie, którzy nie mogą brać udziału w konkursach mają do dyspozycji stanowisko z zabawami chustą i bańkami mydlanymi.
Goście udają się na słodki poczęstunek.
II część – spacer po przystani z poznaniem zasad bezpieczeństwa.
Zapoznanie z najstarszymi jachtami (Magnolia, Maria) oraz ich zwiedzanie.
4) Ogłoszenie wyników konkursu.
5) Wręczenie dyplomów i nagród uczestnikom konkursu.
6) Podziękowania skierowane do uczestników, nauczycieli oraz wszystkich gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Podziękowania dla sponsorów naszej imprezy.
7) Udanie się na ognisko, gdzie uczestnicy upieką kiełbaski. W czasie ogniska przewidziane jest śpiewanie pieśni marynistycznych.
8) Zakończenie imprezy, rozchodzenie się uczestników.
Autor: Aleksandra Zielenkiewicz