KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH
Termin: 08.10.2019r
Grupa: OP 3, 4 latki
Liczba dzieci: 19
Prowadzący: mgr Anna Pabjańczyk
Krąg tematyczny : Jestem zdrowym przedszkolakiem
Temat zajęć: Z wizytą w spiżarni
Cele ogólne:
rozróżnianie i nazywanie popularnych warzyw, owoców
kształtowanie poczucia estetyki, wdrażanie i przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa podczas przygotowywania posiłków oraz przed spożywaniem warzyw i owoców
rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach, integracja rodziców i dzieci
Cele operacyjne:
Dziecko:
zna nazwy najczęściej spotykanych warzyw ,owoców
potrafi dostrzec podobieństwa i różnice w warzywach,
doskonali swoją sprawność fizyczną podczas ćwiczeń ruchowych oraz swoją sprawność manualną palców i nadgarstka podczas wykonywania pracy plastycznej,
rozwija logiczne myślenie podczas rozwiązywania zagadek słownych
aktywnie uczestniczy w zajęciach
rozpoznaje owoce po dotyku i węchu.
zwraca uwagę na higienę i estetykę podczas przygotowywania owocowego talerzyka
Metody:
m. słowna: rozmowa, instruktaż nauczyciela, zagadki, opowiadania
-m. czynna: metoda samodzielnych doświadczeń, metoda kierowania własną działalnością dziecka, metoda zadań stawianych dziecku
-m. aktywizująca: gry dydaktyczne, burza mózgów
Formy:
-praca grupowa i indywidualna.
Miejsce realizacji:
- sala przedszkolna.
Pomoce dydaktyczne:
Warzywa (ziemniak, marchew, pietruszka, seler, burak, cebula, por, itd.) , owce(jabłko, banan ,ananas itd. ) emblematy warzyw owoce , ilustracje warzyw, talerze papierowe, sokowirówka, chusta animacyjna, płyta CD , tablica multimedialna, plansza piramida zdrowego żywienia, kubeczki, kosze, skrzyneczki, warzywne rekwizyty, karty pracy,
Przebieg zajęć:
1„Na jesiennej działce” – zabawa ruchowa z elementem naśladowczym.
2.Powitanie i taniec :Małe czerwone jabłuszko
3. Słuchanie wiersza J. Tuwima pt. „Na straganie” –inscenizacja rodziców
omawianie wiersza poprzez zadawanie pytań przez nauczyciela i odpowiedzi dzieci. Jakie warzywa wystąpiły w wierszu?, Co robiły warzyw?, O czym rozmawiały?.
4. Dzieci wyciągają z zamkniętymi oczami z „worka” warzywa i odgadują na podstawie kształtu i dotyku, jakie warzywo wyjęło. Odkładają do koszyka oznaczonego odpowiednią sylwetą. Dzielenie na sylaby
5.Zagadki o owocach i warzywach – rozwiązywanie przez dzieci zagadek czytanych przez rodziców.
6.Zabawa ruchowa z chustą animacyjną „Witaminki”
7. Układanie rytmów z warzyw
8.Jesienny masażyk
9.Promocja zdrowia - omówienie piramidy zdrowia. Rozmowa na temat: „Dlaczego należy jeść dużo warzyw?” Przygotowanie” zdrowego talerzyka”
10. Przypomnienie konieczności umycia rąk przed przygotowywaniem jedzenia.
11.Przedszkolna „fabryka” soków
12.Praca plastyczna wyklejanie z papieru kolorowego wybranego warzywa
13.Podsumowanie zajęć.
Omówienie oraz prezentacja prac-tworzymy nasz własny przedszkolno-warzywny ogród, uporządkowanie miejsc pracy. Wypowiedzi dzieci – Co najbardziej podobało Wam się na zajęciach? Po wysłuchaniu odpowiedzi dzieci nauczyciel dziękuje dzieciom za aktywny udział w zajęciach.