Scenariusz zajęć wychowawczych.
TEMAT: Podróż - zabawy integrujące, relaksujące.
CEL GŁÓWNY:
- integracja grupy
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- wzajemne poznanie się wychowanków
- kształtowanie umiejętności współpracy,
- kształtowanie wzajemnej komunikacji w grupie
- rozwijanie wyobraźni
- zrelaksowanie
METODY – pogadanka, metody dramowa -technika :etiuda pantomimiczna, zabawa
FORMY REALIZACJI – praca zespołowa, grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE – kłębek wełny, kredki, gazety, kreda, kartony, szary papier
Przebieg zajęć:
1.Prowadzący wita przybyłych wychowanków. Przedstawia temat zajęć.
Informuje o tym jakie będą obowiązywały na nich zasady (mówimy po kolei, nie przekrzykujemy się, nie ośmieszamy, nie krytykujemy, każdy ma prawo mówić to co myśli, nie oceniamy).
2. „Pajęcza sieć’.
Wychowawca przedstawia się i rzuca (po ziemi) do jakiejś osoby siedzącej w kręgu kłębek wełny, trzymają jednak jego koniec. Osoba ta przedstawia się, mówi co lubi i rzuca kłębek do kogoś innego, trzymając jednocześnie nitkę przy sobie. Między osobami powstaje „pajęcza sieć”. Ostatnia osoba zaczyna zwijanie kłębka i mówi imiona kolejnych osób.
3. „Czapki marynarskie”.
Wyobraźcie sobie, że wygraliśmy pobyt nad morzem. Fundatorzy nagrody nie gwarantują niestety dojazdu, ten musimy zorganizować sami. Pierwszym naszym środkiem transportu, ponieważ mieszkamy nad rzeką będzie statek. Udało się nam dostać na pokład statku za darmo, jednak będziemy musieli odpracować rejs. Stajemy się marynarzami żeglugi śródlądowej. Wychowankowie z gazet wykonują czapki marynarskie.
4. „Rejs”
Uczestnicy ustawiają się w szeregu, twarzą do prowadzącego.
Prowadzący wydaje komendy:
Szorujemy pokład! ( uczestnicy udają, że w dłoniach trzymają szczotkę na długim kiju i szorują)
Na prawo burta! (Uczestnicy przebiegają na prawą stronę i dalej szorują)
Na lewo burta! (uczestnicy przebiegają na lewą stronę i dalej szorują)
Szorujemy pokład!( Uczestnicy wracają do pozycji wyjściowej)
Komendy wydawane są coraz szybciej.
5. „Tratwy ratunkowe”
Niestety zdarzył się nam wypadek , statek się przewrócił. Mamy tratwy ratunkowe. Musimy podzielić się na zespoły.
Prowadzący kładzie na podłodze gazety, wyjaśnia , że są to tratwy ratunkowe.
Wszyscy członkowie zespołu mają się zmieścić na tratwie, stojąc na niej przynajmniej jedną nogą i wytrzymać w tej pozycji przez 30 sekund.
Każdy zespół ma 3 minuty na przygotowanie.
Udało się nam w ten sposób dopłynąć do brzegu. Teraz musimy znaleźć inny sposób dostania się do celu wycieczki.
6. „Maszyny”
Tam gdzie udało nam się dopłynąć są szczere pola. Musimy zbudować maszyny, którymi dostaniemy się do celu podróży.
Każdy zespół musi zbudować maszynę , którą dostanie się nad morze.
Każdy uczestnik musi stanowić jakiś element maszyny, każdy element musi być połączony z innym i wydawać jakiś dźwięk.
Zespoły mają 5 minuty na przygotowanie maszyn, które następnie demonstrują.
7. „Plakat”
Udało się nam po wielu przygodach dotrzeć do celu.
Okazało się, że w naszym ośrodku ogłoszono konkurs pt. „Lato”
Bierzemy w nim udział. Wychowankowie dzielą się na grupy i malują plakaty.
8. Zakończenie : Prowadzący dziękuje za udział w „wycieczce”.
9.Oś współrzędnych. Wychowawca prosi młodzież o zaznaczenie na narysowanej osi
odpowiedzi: Czy zajęcia się im podobały? Czy zrelaksowali się?