Scenariusz zajęć
rewalidacyjno-wychowawczych
pt. „Zabawy z piłką”
Prowadzący zajęcia:
Aneta Staniewska
Cel główny:
Rozwijanie sprawności ruchowej w obrębie motoryki dłużej i małej
Cele operacyjne:
• Prawidłowo współdziała z nauczycielem
• Uczeń podnosi własną aktywność
• Rozwija zdolności chwytne w trakcie łapania piłki
• Dziecko poprawia ruchowość w obrębie stawu łokciowego i dłoni podczas ugniatania piłek o różnej strukturze i fakturze
• Usprawnia koordynacje wzrokową – słuchową - ruchową w trakcie odwracania głowy w kierunku źródła dźwięku (do grającej piłki)
• Kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała podczas ćwiczeń na dużej piłce rehabilitacyjnej.
• Stymulacja czucia całego ciała w trakcie wykonywania masażu piłeczką kolczastą
Formy zajęć:
Zajęcia grupowe i indywidualne
Metody pracy:
• Elementy terapii ręki
• Elementy terapii ruchowej
• Elementy muzykoterapii
• Elementy metody relaksacyjnej
• Metoda Słowna
Środki dydaktyczne:
• Miękka piłeczka wydająca dźwięki
• Świecąca piłeczka
• Średnie piłki zawieszone na gumie
• Duża piłka rehabilitacyjna
• Piłeczki kolczaste do masażu
• Muzyka relaksacyjna z płyty CD, odtwarzacz CD
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Organizacja przestrzeni i organizacja uczniów
2. Metoda słowna:
Zajęcia rozpoczynamy powitaniem każdego ucznia wierszem.
Witam was wszyscy są
Na zabawę nadszedł czas
Jesteś ty jestem ja
Raz dwa trzy
W trakcie wymawiania słów „raz dwa trzy” nauczyciel bierze dłonie dziecka
i wspólnie klaszcze. Następnie wita się z każdym dzieckiem podając rękę prawą i rękę lewą.
W trakcie zajęć występują elementy muzykoterapii podczas słuchania muzyki relaksacyjnej.
3. Poprawianie ruchomości w obrębie stawu łokciowego i dłoni podczas wyciągania piłek z pudełka o różnej strukturze i fakturze. Manipulowanie piłkami. Nauczyciel w trakcie mówi wiersz pt. „Piłka”
Jestem piłka
Do zabawy doskonała
Lubię toczyć się i skakać
Oraz różne figle płatać
Dzieci ciągle mnie szukają
I się świetnie przy tym bawią
4. Usprawnianie koordynacji wzrokowej - słuchowej – ruchowej. Nauczyciel pokazuje dzieciom piłeczki, które wydają dźwięki. Dziecko stara się odwracać głowę do źródła dźwięku oraz nauczyciel pokazuje piłeczki zawieszone na sznurku umocowanym do deski. Uczeń stara się dotknąć piłek.
5. Rozwijanie zdolności chwytnych według terapii ruchowej. Nauczyciel prezentuje dzieciom średnią piłkę umocowaną na gumie, pokazuje jak piłka odbija się od podłoża. Nauczyciel wykonuje ćwiczenie rzucając piłkę na kolana dziecka a dziecko spycha ją na ziemię. Nauczyciel zakłada gumę z piłką na rękę i wykonuje ćwiczenia bierne, poruszając rękę dziecka.
6. Usprawnianie koordynacji ruchowej w obrębie motoryki małej w trakcie łapania i rzucania piłki. Nauczyciel rzuca piłkę do dziecka następnie uczeń łapie piłkę i odrzuca piłkę.
7. Usprawnianie motoryki dużej oraz kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała. Dziecko leży na piłce dużej rehabilitacyjnej na brzuchu. Nauczyciel dociska części ciała do piłki z jednoczesnym nazywaniem. Prawa ręka dotyka piłki, lewa ręka dotyka piłki, brzuch dotyka piłki, lewa noga dotyka piłki, prawa noga dotyka piłki. Nauczyciel balansuje piłką w przód i w tył oraz w prawo i lewo.
Część końcowa:
1. Relaksacja dziecka poprzez słuchanie wiersza i masowanie części ciała piłeczkami kolczastymi. Nauczyciel mówi wiersz.
Po cichutku, po kryjomu
Wyskoczyła piłka z domu
Hop, hop w górę w dół
Przetoczyła świata pół
Zatrzymała się pod płotem
Zatańczyła z burym kotem
Hop, hop w górę w dół
Zatrzasnęła z hukiem drzwi
I pod łóżkiem grzecznie śpi.
Wiersz: Dorota Gellner
2. Podziękowanie dzieciom za pracę.