SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat: Zabawy z literami
Data: 28.08.2019 r.
Grupa: 0 a
Nauczyciel: Monika Ryncarz
Cel ogólny:
- Utrwalanie poznanych liter poprzez zabawę;
Cele szczegółowe (dziecko):
• rozpoznaje litery;
• wymienia wyraz zaczynający się podaną literą;
• wyszukuje podaną literę;
• wyróżnia głoski w nagłosie, wygłosie i śródgłosie;
• wyszukuje obrazki zaczynające się na daną literę;
• dopasowuje małą literę do wielkiej i wielką do małej;
• tworzy krótkie wyrazy z podanych liter;
• uzupełnia brakujące litery w wyrazach;
• układa puzzle przedstawiające obraz graficzny liter;
• rysuje przedmiot zaczynający się podaną literą.
Metody: czynne, słowne, oglądowe, aktywizujące
Formy pracy:
• indywidualna;
• grupowa.
Środki dydaktyczne:
kostka do gry, litery wielkie i małe, kartoniki z literami, puzzle dla każdego dziecka, kartki, kleje, kredki, obrazki, klamerki, karty pracy.
Przebieg:
Część wstępna
1. Czyj to głos? – zabawa na powitanie. Jedno dziecko zamyka oczy i odwraca się tyłem do środka koła. Następnie inne dziecko wskazane przez nauczyciela mówi głośno Dzień dobry. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie imienia kolegi, który się odezwał.
2. Gra w litery – zadaniem dzieci jest wymienić wyraz zaczynający się literą wyrzuconą na kostce do gry;
Część główna
3. Sokole oko – szukamy liter w rozsypankach literowych;
4. Karteczki – dzieci wpisują na kartce pierwszą literkę każdego obrazka;
5. Jakiej litery brakuje? – dzieci przypinają klamerką brakującą literę w wyrazie;
6. Zabierz niepotrzebne litery – obok każdego obrazka znajdują się litery, między innymi tworzące jego nazwę. Należy skreślić niepotrzebne litery i odczytać wyraz;
7. Ułóż wyraz – zadaniem dzieci jest ułożenie wyrazów z liter;
8. Zaszyfrowana wiadomość – dzieci uzupełniają podpisy pod obrazkami. Dopisane litery utworzą wiadomość.
9. Czytaj i rysuj – każdy zespół otrzymuje zdanie, które musi przeczytać i zilustrować je.
Część końcowa
10. Literowe puzzle - każde z dzieci otrzymuje zestaw puzzli przedstawiających literę. Zadaniem dzieci jest ułożenie ich, przyklejenie do kartonu oraz narysowanie po drugiej stronie przedmiotu zaczynającego się podaną literą.
Podsumowanie zajęć
11. Ewaluacja.