SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
Prowadząca: Monika Ryncarz
Klasa: III b
Data: 08.11.2017 r.
Temat zajęć: Śniadanie Daje Moc
Cele główne:
Kształtowanie u dzieci odpowiednich nawyków żywieniowych.
Nauka przyrządzania zdrowych kanapek.
Kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się przy stole.
Cele operacyjne:
Uczeń:
Rozwiązuje zagadkę słowną,
Uważnie słucha treści wiersza,
Wypowiada się na określony temat,
Rozpoznaje i nazywa produkty użyte do wykonania kanapek,
Segreguje żywność na zdrową i niezdrową,
Wykonuje kanapki,
Dba o higienę podczas sporządzania kanapek,
Je przygotowane przez siebie kanapki.
Metody: czynna, oglądowa, słowna.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Środki: produkty do przyrządzenia kanapek, wiersz S. Karaszewskiego „Dla każdego coś zdrowego”, rozsypani wyrazowe, obrazki przedstawiające zdrową i niezdrową żywność, brystol, klej.
Przebieg zajęć:
Część wstępna
1. Wprowadzenie w temat zajęć: rozwiązanie zagadki:
Masłem jest posmarowana,
na śniadanie podawana.
Przybierana warzywami,
wędlinami i serami.
(kanapka)
Część główna
2. Słuchanie wiersza S. Karaszewskiego „Dla każdego coś zdrowego”.
Jeśli chcesz się żywić zdrowo,
jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny,
to najlepsze witaminy!
Jedz razowe z grubym ziarnem,
zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny,
połóż listek zieleniny!
I kapusta i sałata,
w witaminy jest bogata!
Oprócz klusek i kotleta
niech się z jarzyn składa dieta!
Jedz surówki i sałatki,
będziesz za to piękny, gładki!
Gotowane lub duszone
zawsze zdrowsze niż smażone!
Mleko, jogurt, ser, maślanka-
to jest twoja wyliczanka!
Chude mięso, drób i ryba
to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny , owocowy,
kolorowy jest i zdrowy!
Kto je tłusto i obficie,
ten sam sobie skraca życie!
Bób, fasola, groszek, soja-
to potrawa będzie twoja!
Sosy lepsze są niż tłuszcze,
niech się w tłuszczu nic nie pluszcze!
Zostaw smalec, dolej olej,
niech na olej będzie kolej!
Dobra także jest oliwa,
bo dla zdrowia sprawiedliwa!
3. Rozmowa na temat wysłuchanego utworu
Co powinniśmy jeść byśmy byli zdrowi?
Dlaczego trzeba jeść dużo warzyw i owoców?
Co można przyrządzić z warzyw i owoców?
Jakie jeszcze produkty wpływają korzystnie na nasze zdrowie?
4. Pogadanka na temat znaczenia zdrowego odżywiania się.
5. Zabawa ,,Co jest w worku?''
Uczniowie z opaską na oczach wyjmują jeden z elementów i za pomocą dotyku, węchu i smaku starają się go rozpoznać .Poprawność swojej odpowiedzi sprawdzają wzrokowo.
6. Układanie rozsypanek wyrazowych. Odczytanie dobrych rad. Praca w grupach.
7. Segregowanie produktów ze względu na wpływ na zdrowie: wykonanie plakatów.
8. Omówienie zasad zachowania higieny przy przyrządzaniu i jedzeniu oraz kulturalnego zachowania się przy stole: mycie rąk, układanie serwetek, postawa przy stole.
9. „Wesołe kanapki” – wykonanie kanapek z przygotowanych produktów.
10. Degustacja kanapek.
Część końcowa
11. Podsumowanie zajęć.
12. Ewaluacja.