Scenariusz zajęcia z wykorzystaniem pedagogiki Friedricha Froebla
Temat: Motyl – mieszkaniec majowej łąki
Uczestnicy: dzieci pięcioletnie
Przewidywany czas: 30 minut
Miejsce: sala grupy VI
Cel ogólny:
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych dotyczących życia zwierząt w ich naturalnym środowisku
- doskonalenie
Cele operacyjne:
- skupianie uwagi na przekazie teatralnym
- udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące treści utworu literackiego
- budowanie wypowiedzi wielozdaniowej
- poznanie cyklu rozwoju motyla opartego na zjawisku przemiany- metamorfozy
- obserwowanie pod lupą hodowli gąsienicy
- rozwijanie wyobraźni plastycznej, inwencji twórczej
- przygotowanie z galaretki deseru dla rówieśników
Metody:
- teatr, burza mózgów, zabawa badawcza, pokaz, objaśnienia, zadania stawiane dziecku, rozmowa, pedagogika Froebla, opowieści ruchowej J. G. Thulina
Forma: indywidualna jednolita i zróżnicowana, zespołowa, z całą grupą
Środki dydaktyczne: dary: nr 1, nr 2, nr 7, nr 8, nr 9, kartki A 3, piłeczka daru nr 1 owinięta wełną, piłeczka z przyczepionymi skrzydłami motyla, klej, nożyczki, kolorowy papier, makulatura, galaretki: wiśniowa, agrestowa, cytrynowa (przygotowane dzień wcześniej), salaterki, 6 łyżek, łyżeczki, małe kamenie otoczaki, suche gałązki, patyczki, lupy, przewiewny pojemniki z mrówkami, przewiewny pojemnik z gąsienicą, naturalna roślinność łąkowa, pędzle, farby, gotowe elementy ozdobne do zajęć kreatywnych, nasiona słonecznika, ryż
Przebieg zajęcia
1. Froeblowskie powitanie żółtą piłeczką dar nr 1
„Żółta piłeczka dzieci odwiedziła, każdego po kolei do zajęć zaprosiła”
2. Recytacja wiersza D. Gellner „Gąsienica- tajemnica” w oparciu o teatrzyk stolikowy ilustrujący cykl rozwojowy motyla.
Idzie ścieżką gąsienica,
Kolorowa tajemnica.
Krótkich nóżek mnóstwo ma,
Jedną robi pa, pa, pa.
Do widzenia, do widzenia,
Czary-mary, już mnie nie ma.
Nitką się owinę cała
i w kokonie będę spała.
Kokon się na wietrze chwieje,
Niby nic się już nie dzieje.
Gąsienica w środku śpi,
Zatrzasnęła wszystkie drzwi.
Aż tu nagle - patrzcie teraz,
Ktoś kokonu drzwi otwiera,
Macha na nas skrzydełkami,
Kto to jest? - Powiedzcie sami!
3. Udzielanie odpowiedzi na pytania do treści wiersza:
- Kto szedł ścieżką?
- Jak wyglądała gąsienica?
- Co zrobiła przed zimą gąsienica?
- W czym przespała zimę?
- Co się stało na wiosnę?
4. Opowieść ruchowa wg metody Thulina z wykorzystaniem piłeczek z daru nr 1
Mała gąsieniczka spacerowała po lesie. Rozglądała się dookoła i zauważyła, że z drzew spadają już liście, ptaki odlatują, a powietrze jest coraz chłodniejsze -Chodzenie z piłeczka po dywanie
Postanowiła schować się przed mrozem w ciepłym kokonie na drzewie. Ułożyła się wygodnie i zapadła w zimowy sen. Spała bardzo długo – dzieci „zwijają się w kłębek” na dywanie
Kiedy się obudziła poczuła milutkie ciepło. To wiosna połaskotała ją promykiem słońca po nosku – Wstają, naśladują ruch z zabawy „słońce świeci”
Zrobiło się jej niewygodnie, za ciasno. Zaczęła przeciągać się coraz mocniej i mocniej i wtedy kokon, którym była owinięta pękł. – Przeciągają się na stojąco.
Gąsieniczka była bardzo zdziwiona, kiedy okazało się, że wyrosły jej piękne kolorowe skrzydła. – oglądanie się za siebie, robienie zdziwionej miny.
Przeobraziła się w przepięknego motyla. Był on bardzo szczęśliwy. Postanowił polecieć na wycieczkę. Ręce w bok, poruszanie nimi góra – dół
Leciał wśród wielu drzew, aż dotarł na łąkę. Tam okazało się, że nie jest sam. Wśród kwiatów latało mnóstwo przepięknych, kolorowych motyli. Piękny motyl bardzo się ucieszył, że ma tylu przyjaciół i serdecznie się z nimi przywitał - Bieganie z rozłożonymi rękoma po sali, zatrzymanie na sygnał słowny – kwiatek.
5. Zabawa Fabryka pomysłów - burza mózgów, Co by było gdyby z Ziemi zniknęły owady? – podawanie swoich pomysłów.
6. Podział na zespoły. Losowanie kart figur liczbowych z kącika matematycznego. (zestaw własny nauczycielki). Wylosowana liczba przyporządkowana jest do określonej grupy zadaniowej.
7. Praca w grupach:
• Grupa Darów: – układanie motyli z wykorzystaniem materiału przyrodniczego i darów;
• Grupa Badawcza: obserwowanie pod lupą roślinności, mrówek i gąsienicy;
• Grupa Twórcza: projektowanie obrazu „Kwietna łąka” z wykorzystaniem kolorowego papieru i materiału do recyklingu;
• Grupa Gospodarcza: przygotowanie deseru z kolorowych galaretek;
8. Dary lubią porządek – porządkowanie sali.
9. Mycie rąk - degustacja deseru przygotowanego przez