X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 44282
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W Trójkątnej Krainie

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

Temat: W Trójkątnej Krainie
Uczestnicy: dzieci pięcioletnie
Przewidywany czas: 25 minut
Miejsce: sala grupy VI

Cele ogólne:
- rozwijanie kompetencji matematycznych
- zapoznanie z wyglądem trójkąta, ukazanie jego charakterystycznych cech
- utrwalanie umiejętności liczenia w zakresie 10
- wyrabianie umiejętności poprawnego rozróżniania kształtów figur geometrycznych
- rozwijanie podstawowych procesów umysłowych, aktywizowanie myślenia dzieci
Cele operacyjne:
- zna figurę geometryczną trójkąt
- rozpoznaje trójkąt w zbiorze innych figur geometrycznych
- liczy na konkretach
- układa za pomocą wybranych materiałów kształt trójkąta
- przyporządkowuje się do zespołu za pomocą określanych własności (wielkości i kształtu) figury geometrycznej
- potrafi współdziałać w parach i małym zespole
- obserwuje działania nauczyciela i innych dzieci
- czerpie radość z zabawy
- bierze aktywny udział w zabawach
- dokona ewaluacji zajęcia
- sprząta po zabawie
Metody:
- pokaz, objaśnienia, instrukcja, definiowanie, zadania stawiane dziecku, teatrzyk, rozmowa, zagadka, pedagogika Froebla, Gruszczyk – Kolczyńskiej
Forma: indywidualna jednolita i zróżnicowana, w parach, zespołowa, z całą grupą
Pomoce: dary Froebla nr 1, nr 1.1, nr 2, nr 5 p, nr 7, nr 8, sznurek, paski z papieru, patyczki, kreatywne druciki, obręcze, odtwarzacz CD, kolorowe trójkąty z bloku technicznego, instrument muzyczny trójkąt, tekturowe trójkąty różnych rozmiarów, kartki do oznakowania stanowisk pracy, karta pracy nr 1, kredki, aparat fotograficzny, N. Usenko „Trójkątna Karolina”.

Przebieg zajęcia
1. Powitanie żółtą piłeczką Witam Was, witam Was na zajęcia nadszedł czas. Każdy kto się
z nami bawić chce, szybko swoje imię powie.
2. Zagadka, której rozwiązanie brzmi - trójkąty.
Co to za figura, która ma trzy boki,
Trzy wierzchołki i trzy kąty,
Czasem jest nieduży, a czasem wysoki.
Wybranie ze zbioru figur trójkąta, jako rozwiązania zagadki.
3. Poznanie charakterystycznych cech trójkąta i jego nazwy.
Pokaz figury przez nauczyciela
Liczenie boków, kątów, wierzchołków.
Kreślenie ręką kształtu trójkąta (małych i dużych rozmiarów) w powietrzu
i na podłodze.
4. Zabawa ruchowa „Trójkąty”. Dzieci biegają po sali. Na dźwięk instrumentu – trójkąt - zatrzymują się i za pomocą swojego ciała tworzą kształt trójkąta.
5. Muzyka żółtą piłeczka obudziła i na teatrzyk zaprosiła.
6. Teatrzyk „Trójkątna Karolina”
Pośrodku oceanu trójkątna sterczy skala,
na tej trójkątnej skale trójkątny stoi pałac.
Po niebie granatowym trójkątny księżyc płynie
i niesie sny królewnie, trójkątnej Karolinie.
I śni się Karolinie, jak wśród trójkątnych maków
trójkątny rycerz do niej na białym mknie rumaku.
Lecz budzi się królewna i łzy trójkątne leje,
bo wokół niej ocean i wicher straszny wieje.
Trójkątne w górze chmury, trójkątne szumią fale,
i maki tu nie rosną książąt nie ma wcale.
7. Rozmowa na temat treści teatrzyku
• Kim była Karolina?
• Co w wierszu było w kształcie trójkąta?
• Co się śniło Karolinie?
• Co się stało, gdy się obudziła?
• Jak można pocieszyć Karolinę?
8. Zabawa ruchowa „Trójkątny spacer”. Dzieci poruszają się po obwodzie trójkąta utworzonego z wykorzystaniem 3 krzesełek i sznurka. Nauczycielka zmienia ustawieni krzesełek, zmieniający tym samym kształt trójkąta.
9. Podział na zespoły za pomocą wylosowanych karteczek, z kolorem trójkąta, układanie
w obręczy trójkątów ze zgromadzonych materiałów:
- zespół nr 1 – z patyczków po lodach,
- zespół nr 2 – z klocków drewnianych,
- zespół nr 3 – z patyczków daru Froebla,
- zespól nr 4 – kreatywnych drucików,
- zespół nr 5 – pasków kolorowego papieru.
Każdy zespół układa 5 trójkątów różnej wielkości. Po zakończonym zadaniu przedstawiciel zespołu liczy utworzone trójkąty.
10. Praca indywidualna „Znajdź i pokoloruj wszystkie trójkąty”, karta pracy nr 1. Wyszukiwanie trójkątów wśród innych figur, kolorowanie zgodnie z instrukcją słowną. Dzieci siedzą przy stolikach, każdy indywidualnie wykonuje zadanie.
11. Podsumowanie zajęć: ocena wykonanych prac, porządkowanie miejsca pracy.
12. Ewaluacja:
1. Obserwacja działań dzieci.
2. Poprawność wykonania pracy indywidualnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.