X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 44268
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W Krainie Mikołaja. Scenariusz obserwacji sytuacji edukacyjnych

Scenariusz obserwacji sytuacji edukacyjnych

nauczyciel: Monika Pomykoł
grupa: 6 latki (Elfy)
data:2.12.2019r.

Temat: W krainie Mikołaja
Cel główny: Wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego.

Cele operacyjne:
Dziecko:
wypowiada własne myśli w sytuacjach problemowych (próby dyskusji)
szanuje prawo do wypowiedzi innych dzieci
tworzy własne zakończenie opowiadań lub bajek
rozwiązuje zagadki słowne
buduje wypowiedź poprawną pod względem gramatycznym, logicznym, artykulacyjnym w mowie powiązanej

Metody:
czynna- zadań stawianych dziecku,
słowna- objaśnienia,opowiadanie
oglądowa - pokaz

Formy: z całą grupą, indywidualna.

Środki dydaktyczne: opowiadanie, ilustracje do opowiadania, ilustracja worka, obrazki “różnice”, koperty, kolorowe kółka, historyjka obrazkowa, pomoce dydaktyczne do zabawy “Nakarm Renifera, Mikołaja”.
Przebieg zajęć:

1.Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez wysłuchanie opowiadania Z. Górnej pt. “ZGUBIONY PREZENT “w oparciu o ilustracje.

Rozmowa na temat opowiadania.
Kolejne zadania znajdują się w kopertach, na których widnieje rysunek kosza na śmieci. Po wykonaniu zadania na tablicy pojawia się ilustracja samochodu.

2.Zabawa dydaktyczna “Worek z prezentami” - na tablicy znajduje się ilustracja worka, który należy do Św. Mikołaja. Na worku przyklejone są ilustracje zabawek, do których przydzielone są koło odpowiedniego koloru. Nauczyciel czyta zagadki, a zadaniem dzieci jest uniesienie odpowiedniego kółka. Analiza sylabowa wyrazów, wyodrębnianie głoski w nagłosie i wygłosie. Dzieci zdolne - globalne czytanie wyrazów.

Oczka zamyka i mówi „mama”.
Sukienki dla niej uszyjesz sama. (lalka)

Z czego można zbudować:
domy, mosty i wieże?
Nie zepsujesz zabawki,
choć na części rozbierzesz.(klocek)
Nadętą zabawkę,
chętnie trzymasz w rękach.
Choć się z dumy nie nadyma,
czasem z hukiem pęka. (balon)

Można wtedy jechać na nim
kiedy kręci się nogami. (rower)

3.Zabawa ruchowa „Pomocnicy Mikołaja” – ilustracja ruchowa do muzyki.
4. Zabawa dydaktyczna “List do Mikołaja” - Rozmowa na temat przedstawianych ilustracji. Dzieci nadają imię bohaterowi obrazków, opowiadają, co dzieje się na obrazkach, co wydarzyło się najpierw, co potem. Próby układania zakończenia historyjki- dzieci dzielą się swymi pomysłami.
5.Zabawa dydaktyczna “Nakarm Renifera i Mikołaja” - nauczyciel przygotował makietę Mikołaja i Renifera, a także ich przysmaki (pierniki i marchewkę). Każda marchewka i piernik ma naklejony obrazek. Zadaniem dzieci jest nakarmić Mikołaja i Renifera, jednak wcześniej muszą wyodrębnić głoskę w nagłosie i wygłosie w nazwach przyklejonych obrazków.
6. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość wzrokową - na tablicy nauczyciel wywiesił dwie ilustracje Mikołaja. Zadaniem dzieci jest odnalezienie 12 różnic na obrazkach.
6. Karta pracy “Mikołaj” - ćwiczenia grafomotoryczne,poprawianie ilustracji Mikołaja po śladzie.

LALKA
KLOCEK
BALON
ROWER

Dzień przed Wigilią w fabryce zabawek Świętego Mikołaja elfy pracowały pełną parą, żeby zdążyć wyprodukować wszystkie zabawki dla dzieci. Sam Święty Mikołaj przygotowywał się, aby być gotowym do ciężkiej pracy następnego dnia. Spędził 5 minut na siłowni, 3 godziny się zdrzemnął i przede wszystkim zdrowo się odżywiał – jadł tylko pierniki w kształcie warzyw i owoców. Pani Mikołajowa cały dzień i noc spędziła w kuchni, piekąc serniki, keksy, pierniki, makowce, babki i inne ciasta, żeby Mikołajowi nie zabrakło jedzenia podczas podróży. Niektóre z elfów przygotowywały sanie do podróży, a dumne renifery tylko czekały na sygnał do drogi. Nadszedł w końcu ten jedyny dzień w roku – 24 grudzień – prezenty zostały zapakowane do sań, renifery zaprzężone, a smakołyki na drogę spakowane do koszyka – Święty Mikołaj wyruszył w swoją podróż po świecie. Bardzo szybko po starcie zauważył pierwszy dom, w którym miał zostawić prezent. Renifery tak szybko pędziły, że Mikołaj w ostatniej chwili je wyhamował. Stało się to jednak zbyt gwałtownie i wszystkie prezenty powypadały z sań. Święty strasznie się zmartwił, szybko wylądował i zaczął zbierać prezenty. Gdy sanie były znowu zapakowane, ruszył w dalszą drogę. Teraz już sprawnie szło mu zostawianie prezentów dla dzieci we wszystkich domach. Koszyczek ze smakołykami był prawie pusty, a renifery już trochę zmęczone. W oddali zauważył ostatni dom, w którym miał zostawić prezent. Odwrócił się, żeby sięgnąć ostatni pięknie zapakowany kartonik, ale..... sanie były puste! Gdzie jest ostatni prezent? Wtedy zrozumiał, że podczas gdy prezenty wypadły z sań musiał jeden przeoczyć. Co teraz robić?

Nauczyciel przerywa czytanie i pyta się dzieci w jaki sposób może zakończyć się opowiadanie.
Po wysłuchaniu propozycji dzieci, nauczyciel kontynuuje czytanie opowiadania.

Nie zdąży już cofnąć się z powrotem, żeby go poszukać, a nie może pozwolić, żeby jakieś dziecko zostało bez podarunku! Szybko skontaktował się z elfami żeby dowiedzieć się kim jest ostatnie dziecko i na jaki prezent czeka. Był to Piotrek, który marzył o drewnianej ciężarówce. Szybko skierował renifery na ziemię. Wylądowały bezpiecznie obok.... śmietnika! Mikołaj wysiadł z sań i zobaczył leżący tam drewniany samochód. Był zepsuty, brakowało mu jednego koła i drzwi. Nie namyślając się długo, Święty przy pomocy swojej magii szybko naprawił autko, następnie pięknie je zapakował i dosłownie w ostatniej chwili zostawił pod choinką dla Piotrka.
Zadowolony z siebie Święty Mikołaj ruszył w powrotną drogę. Po drodze dużo rozmyślał o zaistniałej sytuacji i wpadł na pewien pomysł. Zatrzymywał się przy różnych śmietnikach i zabierał do sań zepsute zabawki, które tam leżały – pluszowe misie z rozdartym futerkiem, lalki z brakującym oczkiem, samochody bez kół... Po powrocie do domu opowiedział o wszystkim elfom i Pani Mikołajowej. Postanowili wspólnie, że nie będą już produkować nowych zabawek tylko naprawiać stare, dzięki czemu zepsute zabawki otrzymają „drugie życie” i jako zupełnie nowe znajdą je dzieci pod choinką. Ogromnie zadowolony z siebie Mikołaj udał się na zasłużony odpoczynek, a Pani Mikołajowa pobiegła za nim niosąc na tacy gorącą czekoladę i placek ze śliwkami. Koleżanki i Koledzy, dbajcie o swoje zabawki, żeby Mikołaj nie musiał mieć zbyt dużo pracy przed kolejnymi Świętami!
Rozmowa na temat opowiadania.
Kolejne zadania znajdują się w kopertach, na których widnieje rysunek kosza na śmieci. Po wykonaniu zadania na tablicy pojawia się ilustracja samochodu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.