„Dzień Dyni” - scenariusz zajęć w przedszkolu grupa 5-6 latków.
Dzieci mogą w tym dniu przyjść ubrane na pomarańczowo.
Cele ogólne:
- promowanie zdrowego odżywiania się;
- rozwijanie sprawności ruchowej.
Cele szczegółowe:
- wie, jak wygląda dynia, określa jej kształt i kolor;
- zna i określa smaki niektórych warzyw dyniowatych;
- zna wartości odżywcze dyni;
- uczestniczy w zabawach ruchowych z wykorzystaniem dyni;
- potrafi liczyć w zakresie dziesięciu;
- zna wyrazy zaczynające się głoską d;
- wie jak wykonuje się zupę z dyni i zna jej smak.
Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania
Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa
Pomoce: wiersz, dynie różnego kształtu, wielkości, koloru, melon, cukinia, kabaczek, ogórek, talerz, markery, płyta CD z wybraną muzyką, Internet.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wprowadzenie do tematu.
ZAGADKA
Okrągła, pękata, rumiana jak słońce.
W środku chowa pestki, jak grosze w skarbonce. (dynia)
2. Rozmowa dotycząca przyniesionych dyń: pokaz, opisywanie wyglądu, kształtu, wielkości, ciężaru i właściwości odżywczych, poznawanie odmian, pochodzenia.
3. „Wędrująca dynia” – zabawa integracyjna w kole. Dzieci podają sobie dynię z ręki do ręki do muzyki, na przerwie w muzyce mówią wyraz zaczynający się głoską d.
4. Zabawy integracyjna z chustą animacyjną:
Dynie małe, (ręce z chustą w dół)
dynie duże, (ręce z chustą w górę)
dynie w dole, (przykucamy)
dynie w górze.(wspinamy się na palce)
Dynie z lewej, (ręce w lewo)
dynie z prawej, (ręce w prawo)
dynie kręcą się w zabawie.( idziemy w koło)
5. Dyniowe zabawy matematyczne:
Klasyfikowanie dyń według kształtu, wielkości, koloru.
Przeliczanie dyń (mniej, więcej, tyle samo).
Określanie ile jest dyń (mało, dużo).
Określanie, który z kolei.
6. Co to za smak. Poznawanie i rozpoznawanie smaku wybranych dyniowatych
(melon, arbuz, ogórek).
7. Taniec z dynią do dowolnie wybranej piosenki o dyni.
8. Zabawy ruchowe z dynią.
· „Dyniowy woreczek” – dzieci liczą ile pestek dyni znajduje się w woreczku i odszukują osobę z taką samą liczbą pestek dyni, gdy wszyscy odnajdą pary rozdajemy ponownie woreczki i powtarzamy zabawę.
· „Skoczna dynia” – dzieci kładą przed sobą dynie i na polecenie nauczyciela przeskakują nad dynią do przodu, do tyłu, bokiem, obunóż, na jednej nodze.
· „Dyniowy slalom” – rywalizacja drużynowa, kto pierwszy pokona przygotowany slalom z dyń.
· „Podaj dynię – rywalizacja drużynowa, podawanie sobie dyni nad głowami, między kolonami, z boku.
· „Toczenie dyni” - toczenie dyni po podłodze omijając slalomem przeszkody.
9. Zabawa badawcza. Co dynia ma w środku. Rozkrojenie dyni, każde dziecko dotyka wnętrza. Wyżłobienie jej miąższu i pestek. Smakowanie świeżych pestek dyni.
10. Burza mózgów - Co możemy zrobić z dyni? - wypowiedzi dzieci.
11. Dania z dyni. Wizyta pani kucharki. Omówienie jak powstaje zupa dyniowa
(pokaz produktów). Degustacja zupy dyniowej.
12. „Dyniowe medale” - dorysowywanie markerem dyniom oczu, ust, nosa. Przyklejenie medali na koszulkach.
Autor: Agnieszka Klimek