Scenariusz zajęć prowadzony w grupie 5-latków
Temat zajęcia: Zimowe zabawy.
Cele ogólne:
- rozwijanie sprawności manualnych,
- rozwijanie sprawności ruchowej.
Cele operacyjne:
- maluje farbami określaną powierzchnie,
- bierze udział w zabawie,
- wypowiada się na dany temat.
Zagadnienia programowe:
1.2, 1.5, 1.7,2.7, 3.5,4.4, 4.5, 4.8, 4.16
Metody:
- czynne- zadań stawianych do wykonywania,
- słowne- objaśniania i instrukcje.
- metoda graficznego zapisu
Formy:
Praca indywidualna i praca w małych grupach.
Pomoce:
Obrazki z zimowymi zabawami, pocięte obrazki bałwanków, farba białą, czarne i niebieskie kartki z bloku technicznego, pędzelki, gazety, pianka do golenia, klej bezbarwny,
Przebieg:
1. Pytanie:
Jaką mamy teraz porę roku? ( zima)
2. Jakie znacie zabawy na śniegu?
- narty, sanki, śnieżki, robienie aniołków , lepienie bałwana,
3. Zabawa ruchowa: Kto lubi....
KTO LUBI ZIMĘ?- niech podskoczy 3 razy
KTO LUBI ZABAWY NA ŚNIEGU?- niech zrobi 4 przysiady
KT LUBI JEŹDZIĆ NA SANKACH?- niech tupnie 4 razy
KTO LUBI LEPIĆ BAŁWANA?- niech klaśnie 5 razy
4. Zagadka
W oczach dwa węgielki
z marchewki nos wielki
na śniegu stoi
ciepła się boi
( bałwan)
5. Wesołe bałwanki- układanie w małych grupach pociętego obrazka bałwanków, bawiących się na śniegu. Zdaniem dzieci jest ułożenie obrazka i opowiedzenie co znajduje się na obrazku.
Odwzorowanie z szablonu napisu – BAŁWAN
6. Zabawa ruchowa Jedziemy na nartach- dzieci na stopy zakładają wycięte kartoniki (narty), po dywanie jeżdżą, omijając pachołki.
7. Bałwan- wykonanie pracy plastycznej metodą farb ,,rosnących”
Nauczyciel miesza żel do golenia, klej i farbę, zadaniem dzieci jest
wymieszanie i namalowanie bałwana.
8. Z prac powstanie wystawa w szatni.
9. Kule śnieżne- dzieci, które skończyły malowanie bałwana, na dywanie zgniatają w kulki gazety do zabawy w śnieżki.