Scenariusz z zajęć plastycznych z rodzicami ,,Walentynkowe serce”
Grupa: V latki ,,Leśne duszki”
Data: 13.02.2020r.
Cel ogólny:
- Rozwijanie wrażliwości i wyobraźni plastycznej.
- Wzmacnianie więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicem poprzez wspólne malowanie
Cele operacyjne:
- wspólnie wykonuje pracę plastyczną ( metodą rozcierania plasteliny)
- umiejętnie przyleją koraliki, celiny,
- wycina po śladzie,
Metody:
czynna (zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń)
słowna (zagadka)
percepcyjna (pokaz)
aktywizujące (pedagogika zabawy)
Formy: praca indywidualna i grupowa
Środki dydaktyczne: kartki z bloku technicznego, nożyczki, klej, plastelina kolorowa, ozdoby- cekiny, koraliki, ryż, drobny makaron, walentynkowa ramka, rekwizyty do zdjęcia, puszka, gotowe serduszka.
Przebieg:
1.Przywitanie rodziców i dzieci.
2.,,Iskierka”- zabawa integracyjna.
3.Mała rozgrzewka przy piosence z pokazywaniem ,, Gimnastyka fajna sprawa”
4.Rozwiązanie zagadki:
To nie jest młotek,
a ciągle stuka.
A kto chce to znaleźć,
niech w sobie szuka (serce)
5.Wykonanie pracy plastycznej Walentynkowe serce.
Nauczyciel rozdaje kartki. Zadaniem dzieci i rodziców:
- jest wspólne narysowanie i wycięcie serca
- rozcieranie plasteliny palcami, tak aby pokryć powierzchnię serca
- udekorowanie serca według swoich pomysłów.
6.Z gotowych obrazów powstanie w szatni wystawa Rodzinna walentynka.
7.Walentynkowa foto-budka - zrobienie rodzinnego zdjęcia w ramce z wybranym rekwizytem.
8.Podsumowanie Skrzynka minek- nauczyciel prosi, aby każdy uczestnik zajęć narysował na przygotowanych serduszkach minkę-lub tj się bawił podczas zajęć- wrzucając swoje serduszko do oznaczonej skrzynki.