Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6 - letnich
Krąg tematyczny: Wiosna na łące.
Temat: "W krainie motyli".
Cele ogólne:
1. Zapoznanie z cyklem rozwojowym motyla.
2. Zapoznanie z budową motyla.
3. Poszerzanie doświadczeń plastycznych.
4. Rozwijanie umiejętności aktywnego słuchania muzyki.
5. Rozwijanie wyobraźni.
6. Rozwijanie mowy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
1. Omawia cykl rozwojowy motyla.
2. Zna budowę motyla.
3. Potrafi wymienić kilka nazw motyli. 4. Stosuje dłuższe formy wypowiedzi.
5. Wykonuje pracę plastyczną.
Środki dydaktyczne:
Opowieść ruchowa "Poranek na łące", nagranie utworu W. A. Mozarta "Marsz turecki", 5 sylwet motyli, kolorowy karton, flamastry, elementy wycięte z folii samoprzylepnej, nożyczki,
gumki frotki, taśma dwustronna, film edukacyjny: "Krótkie szczęśliwe życie motyla", „Bajeczka o motylku ” M. Tokarczyk, O. Adamowicz, Plansza "Cykl życia motyla", Karta pracy 1, zdjęcie - budowa motyla,sylweta motyla,zdjęcia motyli, 20 ciekawostek o motylach, kartka z bloku technicznego, lub rysunkowego A4, pędzel, gazety, film "Symetryczny motyl", nagranie spokojnej muzyki.
Metody pracy:
- słowna: rozmowa, objaśnienie, instrukcja, pogadanka,
- czynna: zadań stawianych do wykonania, aktywność własna,
- oglądowa: obserwacja, pokaz.
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Przebieg zajęć:
Opowieść ruchowa "Poranek na łące", połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi.
Rodzic czyta opowiadanie a dziecko ilustruje je ruchem i głosem (w tle nagranie spokojnej muzyki). Wykorzystaj nagranie spokojnej muzyki:
https://www.youtube.com/watch?v=wQAKI34Q3aY
Pewnego dnia, wczesnym rankiem, przedszkolaki wybrały się na spacer, na łąkę. Słońce ogrzewało budzące się rośliny i zwierzęta. Dookoła panowała cisza, dlatego dzieci poruszały się na palcach. Łąka powoli budziła się do życia. Najpierw dzieci usłyszały bzykanie pracowitych pszczółek: – Bzz, bzz, bzz, które przelatywały z kwiatka na kwiatek i zbierały słodki nektar. Po łące spacerowały mrówki. Było ich bardzo dużo, ale chodziły tak ostrożnie, że się wzajemnie nie potrącały. Na zielonych listkach trawy siedziały świerszcze i poruszały nóżkami, strząsając z nich krople porannej rosy. Cykały cichutko: – Cyk, cyk, cyk. Dzieci wąchały pachnące kwiaty i dmuchały na dmuchawce, których nasiona unosiły się w powietrzu, wirując w kółeczko. Wtem usłyszały kumkanie: – Kum, kum, kum. To żabki nawoływały się na poranny spacer, skakały wysoko, obserwując, czy nie zbliża się jakieś niebezpieczeństwo. Nagle, niespodziewanie pojawił się bocian, krocząc dostojnie i wysoko unosząc nogi. Zatrzymał się, stanął na jednej nodze i zaczął nawoływać: – Kle, kle, kle. Przestraszone żabki pochowały się w trawie. Przyglądał się temu wróbelek, który fruwał nad łąką w poszukiwaniu pożywienia dla swoich dzieci. Trzepotał swoimi skrzydełkami i cicho ćwierkał: – Ćwir, ćwir, ćwir. Bocianowi znudziło się szukanie żabek, rozwinął więc swoje duże skrzydła i odleciał z łąki. Dzieci już miały wracać do przedszkola, gdy zauważyły ślimaka, który wolno sunął między łodygami kwiatów. Kiedy tylko napotkał jakąś przeszkodę, szybko chował się do swojego domku, który niósł na grzbiecie. Dopiero po chwili powoli wystawiał głowę i rozglądał się dookoła, wygrzewając się w promieniach wiosennego słońca. Po niebie leniwie płynęły chmury, a lekki wietrzyk poruszał gałązkami wierzby, na której siedziała wrona, głośno kracząc: – Kra, kra, kra.
Rozwiązywanie zagadki. Rodzic czyta dziecku zagadkę.
Skrzydełka ma jak płatki,
lecz nad kwiatkami wesoło
choć sam nie jest kwiatem,
fruwa wiosną i latem. (motyl)
Obejrzyj film edukacyjny: "Krótkie szczęśliwe życie motyla"
https://www.youtube.com/watch?v=aI43H9jk1dE
„Bajeczka o motylku ” M. Tokarczyk, O. Adamowicz. Rodzic czyta utwór, a dziecko uważnie słucha.
Podejdźcie dzieci do mnie na chwileczkę,
opowiem wam zaraz krótką bajeczkę.
O motylku kolorowym zaraz się dowiecie,
co się zastanawiał skąd się wziął na świecie?
A teraz słuchaj uważnie drogi kolego,
bo wszystko zaczęło się dnia pewnego.
Gdy motyla mama jajeczka na listkach składała
i nikomu się zbliżyć do nich nie pozwalała.
Z tych małych jajeczek gąsienice się powykluwały
i listki dookoła ciągle obgryzały.
Bo głodomory z nich były niebywałe
i zawsze brzuszki lubiły mieć napęczniałe.
Gdy urosły już odrobinę, to postanowiły odpocząć chwilę.
Znalazły pod gałązką zakątek mały,
gdzie dookoła kokonem się poowijały.
I tak w tym kokonie przez tygodni kilka,
siedziała sobie poczwarka motylka.
Aż w końcu kokon popękał wszędzie,
i zaraz z niego motylek będzie.
Wyszedł powoli, nóżki rozprostował,
zaczął nagle latać, w powietrzu „szybował”,
a potem kolorowe skrzydełka wystawił do słonka.
Motylków zaraz będzie cała pełna łąka.
Czy teraz już kochane dzieci wiecie,
skąd motylki borą się na tym świecie?
Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat treści utworu w oparciu o podane pytania, które zadaje rodzic:
O kim jest mowa w wierszu?
Skąd się biorą motylki na świecie?
Plansza "Cykl życia motyla"
https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/05/CYKL-%C5%BBYCIA-MOTYLA.pdf
Karta pracy - wytnij i ułóż historyjkę obrazkową przedstawiającą rozwój motyla.
https://naszelementarz.men.gov.pl/generator/worksheet/78832dfdb9309e51a2021e8d082f49f66d1a4a1829d09739046624b53c7b0333/karta-pracy-karta-pracy-nr-77-etapy-rozwoju-motyla.pdf
Zabawa "Wesołe motylki" – Zanim dziecko przystąpi do zabawy wycina z kolorowego kartonu dwie sylwety motyli, ozdabia je według własnego pomysłu elementami wyciętymi z folii samoprzylepnej, papieru kolorowego, rysuje wzory flamastrami, kredkami. Przykleja motyle do gumek frotek taśmą dwustronną. Zakłada je na nadgarstki wykorzystując w zabawie "Wesołe motylki".
Dzieci dobierają się parami, siadają naprzeciwko siebie i wykonują określone ruchy do utworu W. A. Mozarta "Marsz turecki".
W. A. Mozarta "Marsz turecki": https://www.youtube.com/watch?v=qBP5Qyxowug
Machają prawą ręką w stronę prawej ręki partnera (2 razy).
Machają lewą ręką w stronę lewej ręki partnera (2 razy).
Powtarzają ruchy z podpunktów: pierwszego i drugiego.
Słysząc fragment zagrany głośno – wyciągają ręce w bok, poruszają nimi w górę i w dół.
Słysząc fragment zagrany cicho – przyciągają ręce do klatki piersiowej i poruszają nimi.
Powtarzają ruchy z podpunktów: czwartego i piątego.
Powtarzają ruch z podpunktu pierwszego.
Wykonują przed sobą kołowrotek.
Powtarzają ruchy z podpunktów: od czwartego do ósmego.
Wstają i poruszają się swobodnie po sali, naśladując ruchy fruwania.
"Motyl" - zabawa dydaktyczna. Zapoznanie z budową motyla.
Dziecko układa sylwetę motyla z przygotowanych przez rodzica elementów, wyciętych z papieru; nazywa prawidłowo części sylwety - głowa, skrzydła, tułów, odwłok,odnóża, czułki.
Zdjęcie - budowa motyla
https://www.printoteka.pl/public/pic/materials/budowa_motyla.jpg
Sylweta motyla do wycięcia
https://mojprzedszkolak.pl/plik/kolorowanka-motyl
Zabawa ruchowa "Uważne motyle".
Dzieci będą motylkami o różnych nazwach: pazie królowej, bielinki kapustniki, cytrynki. (Przed zabawą rodzic zapoznaje dzieci z wyglądem tych motyli, pokazując im zdjęcia). Na hasło: pazie dzieci motylki siadają na kwiatku - kucają; na hasło: bielinki - dzieci motylki fruwają, a na hasło: cytrynki przykucają ruszają skrzydełkami - rękoma w górę i w dół.
Zdjęcia motyli:
http://3.bp.blogspot.com/-jW5fGx82xY4/UR0GSjIV4aI/AAAAAAAAEDk/kaFPU3-xmnI/s1600/razem+motyle+++nazwy+p.jpg
Zabawa słowna "Dlaczego?"
Rodzic wymienia nazwy różnych motyli: paź królowej, admirał, cytrynek, bielinek kapustnik...
Dziecko odgaduje, że są to nazwy motyli i wymyśla odpowiedzi na pytania:
Dlaczego motyl nazywa się cytrynek?
Dlaczego motyl nazywa się bielinek kapustnik?
Dlaczego motyl nazywa się paź królowej?
Odpowiedzi na pytania znajdują się tutaj:
20 ciekawostek o motylach: https://zalajkowane.pl/ciekawostki-o-motylach/
"Motyl" - praca plastyczna, zwrócenie uwagi na symetrię w wyglądzie motyla.
Potrzebne będą: kartka z bloku technicznego, lub rysunkowego A4, pędzel, gazety.
Zabezpiecz gazetami stół przed zabrudzeniem. Kartkę papieru złóż na pół, zagnieć miejsce złożenia i otwórz. Na prawej połowie namaluj dwa skrzydła i pół tułowia motyla, dość grubo nakładając farby pędzlem. Złóż kartkę wzdłuż zagięcia i rozprasuj dłonią. Otwórz i przyjrzyj się temu, co powstało. Jeżeli chcesz coś zmienić, dodaj farby na prawej połowie kartki i powtórz czynności wykonywane wcześniej.
Film "Symetryczny motyl" - praca plastyczna
http://crayonka.blogspot.com/2011/06/motyle-symetryczne-odbitki.html